Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment - aerodynamika

Ostatnio wykonaliśmy kolejny eksperyment, tym razem zajęliśmy się aerodynamiką. Gdy wieje wiatr lub gdy szybko się poruszamy, czujemy wokół siebie ruch powietrza, ale go nie widzimy. My postanowiliśmy sprawdzić działanie powietrza na dwóch przedmiotach różniących się kształtem i wielkością. Do wykonania eksperymentu potrzebowaliśmy:
- słomkę,
- plastikową tasiemkę (z worka na śmieci),
- jajko,
- prostokątne pudełko,
- taśmę,
- nożyczki,


Na początek należy przykleić tasiemkę do końca słomki za pomocą taśmy klejącej.


Gdy słomka jest już gotowa można rozpocząć eksperyment. Ustawiamy jajko na stole i dmuchamy na jajko przez słomkę w niedużej odległości. Okazało się, że tasiemka "napotykając" na swojej drodze przeszkodę w postaci jajka owiała ją górą i nadal kontynuowała swoją drogę. Powodem dlaczego tak się dzieje jest zaokrąglony kształt jajka, który nie zmienia znacząco przepływu strumienia powietrza. Mówimy, że kształt ten jest aerodynamiczny czyli opływowy. Mały opór powietrza umożliwia im szybszy ruch. I tu mała ciekawostka :-) Właśnie z powodu wyżej opisanemu zjawiskowi narciarze jeżdżą pochyleni.  Następnie Ignaś wykonał to samo zadania dmuchając tym razem na płaski, podłużny karton. I tu okazało się, że uzyskaliśmy odwrotny efekt niż przy próbach z jajkiem. Tasiemka zatrzymała się na kartonie nie kontynuując dalej swojej drogi. Kiedy Ignaś dmuchał na karton powietrze rozchodziło się we wszystkich kierunkach a płaski podłużny kształt utrudniał przepływ strumienia powietrza, powodując duży opór powietrza.Nasz eksperyment wyjaśnił bardzo obrazowo jak zachowuje się powietrze napotykając na swojej drodze różnego kształtu i wielkości przedmioty. Poza tym był super zabawą i ćwiczeniem
logopedycznym w jednym :-)

Wpis powstał w ramach Piątków z eksperymentami 

 .

Komentarze

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami", której pomysłodawczynią jest Karolowamama
Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy:
- miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Eksperyment "Rozkwitający kwiat" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Eksperyment "rozkwitający kwiat" prezentujemy dzisiaj w ramach projektu "PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI", to właśnie  dzięki niemu w każdy piątek opisujemy co najmniej jeden przeprowadzony przez nas eksperyment, a o całej inicjatywie możecie przeczytać TUTAJ.