Przejdź do głównej zawartości

Zimowy eksperyment FUN goo od Funiversity

Dzisiaj przypada 15 piątek z eksperymentami (jak ten czas ucieka niesłychanie szybko!!!) Jak do tej pory udało nam się uczestniczyć we wszystkich piętnastu :-) Ale przechodząc do sedna nasz dzisiejszy eksperyment jak chcemy Wam pokazać to gotowy zestaw, który można zakupić tu. Jest to jeden z trzech mini eksperymentów firmy Funiversity, przygotowany specjalnie w wersji świątecznej :-) Dodam jeszcze, że przeprowadziliśmy także pozostałe dwa z serii świątecznej, ale na relację z pozostałych musicie poczekać :-) (ale nie martwcie się nie długo się i one pojawią:-)). Postanowiłam jednak podzielić je na osobne wpisy. Powód był prosty, każdy z nich jest fantastyczny i zasługuje na szczególną uwagę:-) Tak więc dzisiaj FUN goo, potocznie zwany glutem :-0 W pudelku znajdziecie cztery przedmioty:
- dużą próbówkę,
- średniej wielkości próbówkę z niebieskim płynem,
- malutką fiolkę z białym płynem,
- oraz drewniany patyczek,


Do eksperymentu należy jeszcze przygotować miseczkę :-). Sam przebieg jest bardzo prosty a uzyskany efekt zapewnia niezła zabawę połączoną z dużą dawką doznań sensorycznych.

Tak więc przechodzimy do działania. Na początek należy wlać do miseczki zawartość średniej fiolki, po czym dolewamy płyn z najmniejszej fiolki. Teraz należy już tylko przy użyciu patyczka dokładnie mieszać dwie substancje. Cały proces 'tworzenie" się glutka trwa ok pół godziny, ale zapewniam Was, że dla dziecka to jak dwie minuty :-)Po kilku minutach widać już wyraźnie tworzenie się polimeru czyli czyli związku chemicznego zbudowanego z wielu mniejszych, co ważne powtarzających się elementów, zwanych monomerami.Po ok 30 minutach mamy już całkowicie wytworzoną naszą substancje. Ale pozostaje odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie. Czym tak na prawdę jest ten związek chemiczny. Otóż polimer jest przykładem cieczy nienewtonowskiej. Co to oznacza w praktyce? Otóż oznacza to, że nasz glutek ma właściwości cieczy jaki ciała stałego, które nie zależą od zmiany temperatury a jedynie od u
użytej wobec nich siły nacisku. Im jest ona mniejsza tym bardziej przypomina ciecz.

Igasiowi eksperyment jak i zabawa bardzo się spodobały. Urządziliśmy sobie zawody, kto zrobi dłuższego glutka :-) Zgadnijcie kto wygrał!!! :-)

Na koniec zabaw Ignaś włożył całość do szczelnie zamykanej fiolki i nasz polimer został odstawiony (ale nie na długo :-))


Polecamy zabawy w nimi eksperymenty Faniversity, są niesamowite, a każdy jeden to świetna zabawa i co najważniejsze super dawka nauki :-) 

Mini eksperymenty znajdziecie TUTAJ 

Faniversity

Wpis powstał w ramach piątków z eksperymentami

Komentarze

 1. widać,że zabawa byłą udana. Ciekawa oferta z eksperymentami

  OdpowiedzUsuń
 2. My tez bardzo lubimy Faniversity. Robiliśmy całą zimową edycje Faniversity ;-).
  Super Wam wyszlo, i ta radość Ignasia :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam wszystkie FUN! Glut to prawdziwy glut, a śnieg jest mega!

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezły ten glut. My póki co firmy nie znamy, ale pewnie w bliższej lub dalszej przyszłości poznamy.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami", której pomysłodawczynią jest Karolowamama
Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy:
- miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Eksperyment "Rozkwitający kwiat" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Eksperyment "rozkwitający kwiat" prezentujemy dzisiaj w ramach projektu "PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI", to właśnie  dzięki niemu w każdy piątek opisujemy co najmniej jeden przeprowadzony przez nas eksperyment, a o całej inicjatywie możecie przeczytać TUTAJ.