Tyle razy nas odwiedziliście :-)

Obieg wody w przyrodzie DIY

W Wielkiej Brytanii sezon deszczowy został oficjalnie rozpoczęty :-) ale my się nie łamiemy bo zabawa w deszczu też jest super. Nie wspominając już o kałużach :-). Dlatego dzisiaj po bardzo twórczym wrześniu, postanowiłam pokazać Wam jedną naszych przyrodniczych zabaw. A przy okazji zaprezentować małą twórczość tym razem Ignacego mamy :-). Przedstawiamy Wam nasz własny, prywatny, domowej roboty SYSTEM OBIEGU WODY W PRZYRODZIE :-)Do jego wykonania potrzeba:

- koszulki na dokumenty (opcjonalnie może być woreczek),
- mazaki (czarny, niebieski i żółty),
- woda zabarwiona na niebiesko (my użyliśmy farby),
- taśma klejąca,
- i czas ok 2- 3 minut :-).


Na koszulce narysowałam mazakami w lewej dolnej części ziemię na której rośnie drzewo. Prawą część pozostawiłam czystą. Następnie w górnej prawej części koszulki namalowałam słoneczko i trzy chmurki ułożone w delikatny łuk (patrz rysunek na zdjęciach :-)). Z chmurki po lewej strony narysowałam spadające krople deszcze. Pozostały jeszcze tylko narysować w odpowiednich kierunkach strzałki, nalać wcześniej zabarwionej wody, przykleić całość na płaską powierzchnię (ja przykleiłam na przenośną tablicę, ale sprawdzą się również drzwi, szafka itp.)  i domowy obieg wody w przyrodzie gotowy :-) Proste prawda!!! :-)A z takim obiegiem zabawa jest przednia :-) dzieci nawet nie wiedzą jak ważnej uczą się zasady :-)
Dzięki temu że nasz obieg jest szczelnie zaklejony taśmą klejącą, z powodzeniem można się również bawić w poziomie. A tu już obieg przechodzi w wyższy stopień wtajemniczenia, bo dziecko może namacalnie przeprowadzić cały proces przesuwając paluszkiem wodę po kolei na każdy ze stadiów zjawiska.
Oczywiście podczas zabawy mazaki zmazują się z folii, ale po zakończonej zabawie można zawsze szybciutko odmalować co nieco i nasz obieg jest już gotowy i czeka spokojnie na kolejną zabawę :-)Nasza zabawa powstała aby udzielić Ignacemu odpowiedzi na pytanie "skąd się wziął deszcz w chmurze". Gdy próbowałam wyjaśnić to zagadnienie "na sucho" mina Ignacego mówiła jedno. Jakie parowanie, opad atmosferyczny, konden....co (czyt. kondensacja). Podczas naszej zabawie Ignaś znalazł odpowiedzi na wszystkie pytania :-). 


Jak Wam się podoba nasz obieg??? :-) Jestem ciekawa, kto zamierza zrobić w domu taki obieg:-)

Komentarze

 1. A gdyby rysunki zrobić na spodzie koszulki to by się mniej zmazywały, a dalej by były widoczne:)
  Jns

  OdpowiedzUsuń
 2. Górę można, a dół woda zasłoni, i u nas można na tablicy ale nie każdy taką ma :-), Tak na prawdę to można wykonać na kilka sposobów, wszystko zależy od potrzeb i upodobań :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. my mamy na oknie naklejone taki obieg:D hihihi na jeden z piątków przygotowane:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. super sprawa taki obieg. Ignasiowi bardzo się spodobał :-) Też muszę mu na oknie przywiesić :-0

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty