Przejdź do głównej zawartości

Średniowieczne sklepienie - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Trzeci "Wakacyjny PIĄTEK z eksperymentami" oficjalnie rozpoczęty. U nas były wielkie poszukiwania nietypowego pomysłu na eksperyment :-). Czy nam się to udało? Ocenę tego pozostawiam Wam  :-) 

W średniowieczu wznoszono budowle z kamienia, które były tak ciosane, aby do siebie pasowały i tworzyły stabilną całość. My postanowiliśmy wybudować takie właśnie sklepieniu używając żółtego sera .-) 

Do wykonania naszego doświadczenia potrzebowaliśmy:

- żółtego sera (w jednym prostokątnym kawałku),
- noża (UWAGA! ostre narzędzie! potrzebny nadzór osoby dorosłej)  
- oraz deskę do krojenia (opcjonalnie).

Pierwszym krokiem było wycięcie z żółtego sera łuku.


Następnie podzieliliśmy łuk na pięć kawałków i przecięliśmy je nożem (nie zmieniając ich kolejności).


Teraz Ignacy mógł już przejść do budowania "naszego" sklepienia. Układanie łuku należy rozpocząć od boków. Szczytowy kawałek należy ustawić jako ostatni, nosi on nazwę "zwornika" i blokuje wszystkie pozostałe elementy.  

Ta dam!!! Oto i Ignasia sklepienie. Do jego budowy nie potrzebował ani kleju, ani taśmy klejącej. Konstrukcja trzyma się sama!

W sklepieniu każdy kamień ma inną szerokość u dołu i u góry. Kamienie nie zsuwają się, ponieważ wzajemnie się blokują.

Pierwsza próba zakończona sukcesem :-) ale Ignacy postanowił kontynuować eksperyment i ponownie wybudować konstrukcję :-)Próba numer 3
Wszystkie próby zakończyły się sukcesem :-) Radość i zaskoczenie Ignacego bezcenne :-)

Pomysł na eksperyment zaczerpnęłam z książki "Mała encyklopedia nauki" Huraa JUŻ WIEM, Wydawnictwa OlesiejukWpis powstał w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"


Pierwszy tydzień "Wakacyjnych PIĄTKÓW z eksperymentami" jest  TUTAJ
Drugi tydzień "Wakacyjnych PIĄTKÓW z eksperymentami" jest TUTAJ 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie