Przejdź do głównej zawartości

Kategoryzacja Według Zmysłu

Znaczenie narządów zmysłów w życiu człowieka ma bardzo duże znaczenie. Zdolność do prawidłowego odbioru bodźców zewnętrznych warunkuje prawidłowy rozwój dziecka. Za każdy zmysł odpowiada inny narząd zmysłu, w których największą rolę odgrywają receptory, które wykształcone są w celu reagowania na konkretny rodzaj bodźców oraz odpowiednie funkcje mózgu. 

U człowieka wyróżnia się pięć podstawowych zmysłów:
1. Wzrok - oko
2. Słych - ucho
3. Smak - język i jama ustna,
4. Węch - nos
5. Dotyk - bodźce czuciowe.

Pozostałe zmysły zaliczane do zmysłu dotyku to:
- zmysł somatyczny - związany z receptorami w skórze,
- nocycepcja - zmysł bólu,
- zmysł temperatury - odczucie ciepła i zimna,
- zmysł równowagi - związany z błędnikiem w uchu,
- propriocepcja - zmysł ułożenia ciała względem siebie oraz napięcia mięśniowego. 

Dzisiaj przedstawiamy Wam materiał do kategoryzacji tematycznej według określonego zmysłu. Wspaniała pomoc przy nauce rozpoznawania zmysłów, przydać się może również jako materiał wizualna przy rozmowie o zmysłach.


Materiał do pobrania TUTAJ 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Łapacz snów - pomysł na ozdobę do dziecięcego pokoju od GraweLove + K O N K U R S

Lada dzień powitamy na  świecie naszego drugiego synka :-) Jak mogliście się przekonać czytając nasz blog, przygotowania na ten dzień trwają już kilka ładnych miesięcy :-) Większość już przygotowana, pozostało jeszcze tylko kilka szczegółów, w tym dokończyć dekorowanie pokoju młodego. Jak tylko wszystko będzie gotowe, na pewno pokażemy Wam go w całej okazałości. Jednak zanim to nastąpi, zdradzimy kilka szczegółów i pokażemy Wam co między innymi będzie zdobiło ściany w pokoju Nikodema. Pierwszą ozdobą, którą chciałam Wam pokazać jest przepiękny łapacz snów w wygrawerowanym jego imieniem. Jeżeli chcecie wiedzieć gdzie takie cuda powstają, to odsyłam Was na stronęGraweLove, gdzie znajdziecie nie tylko łapacze snów, ale także wiele innych ozdób i gadżetów.