Przejdź do głównej zawartości

Matematyczna Gąsieniczka czyli "Counting Caterpillars" od Orchard Toys - PROJEKT "grajmy"

Dzisiaj kolejny wpis w ramach projektu  ‪#‎grajmy‬! Gra, którą wybrałam, jest dla nas szczególna. Dlaczego? Ponieważ to pierwsza w życiu gra planszowa jaką zakupiliśmy Ignacemu. 

Jak się domyślacie jest z nami już kilka lat :-). Ostatnio troszkę zapomniana, bo mimo, iż bardzo przyjemna i edukacyjna to młody już z niej wyrósł. Ale dzisiaj z radością zasiadł do rozgrywki.

Jesteście ciekawi co to za gra?
Przedstawiamy Wam grę "Counting Caterpillars" firmy Orchard Toys. Gra na rynku brytyjskim jest zalecana jako wspomagająca rozwój dziecka. Ponadto jest zgodna z podstawą programową tutejszych przedszkoli.

Co zawiera pudełko:

- 4 plansze,składające się z 4 - elementowych puzzli, które należy ułożyć aby powstała plansza,
- 40 plakietek z numerkami (4 identyczne komplety z numerkami od 1-10), każdy numerek w innym kolorze
- Instrukcję.


Gra jest wspaniałym egzemplarzem nadającym się na tzw. "pierwsze starcie z planszówką". 

Jak grać?

Otóż nic bardziej prostego. W zależności od ilości graczy (od 1-4) przygotowujemy, każdemu planszę (nie ma znaczenia którą, mimo, że różnią się minimalnie wyglądem) Na środek wykładamy również plakietki z numerami odwrócone tak aby nie było widać numerków (tyle kompletów od 1-10 ilu graczy).
I tak przygotowana gra jest gotowa do rozgrywki. Według instrukcji jako pierwszy plakietkę losuje najmłodszy gracz ( tutaj można ustalić własne reguły). Losowanie odbywa się w ustalonej kolejności po jednej plakietce w kolejce. Jeżeli zawodnik wylosuje numerek, który już ma ułożony na swojej planszy, odkłada plakietkę bez zdobytego kolejnego numerka. Celem gry jest ułożenie całej gąsieniczki, tym samym ułożenie wszystkich plakietek z numerkami od 1-10. Wygrywa ten kto pierwszy skompletuje wszystkie numerki. 

Nie przejmujcie się jeżeli dzieci nie znają jeszcze kolejności cyferek. Dopasowywać plakietki można na dwa sposoby. Licząc pola lub dopasowując kolor plakietki do koloru nóżek gąsieniczki. W ten sposób mniejsze dzieci mogą ćwiczyć rozpoznawanie nazywanie oraz kolejność numerków. 

Teraz  ‪#‎grajmy‬!


 Tą partyjkę wygrał Ignacy :-)

  
Koniec Gry :-)
Wpis w ramach projektu  ‪#‎grajmy‬!


Komentarze

  1. Podoba mi się, utrwalanie cyferek ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ignacy uwielbiał potrafił godzinę grać w kółko. Teraz już wyrósł z niej, ale od czasu do czasu lubi zagrać

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)