Przejdź do głównej zawartości

Pełny kurnik - Wydawnictwo Kukuryku

Gry planszowe to w naszym domu pewny sposób na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Jesień to idealny czas na takie aktywności.  Ostatnio bardzo spodobała nam się gra rodzinna wydawnictwa Kukuryku, której tytuł idealnie wpisuje się w nazwę firmy :-) Pełny kurnik to bardzo przyjemna i o nieskomplikowanych zasadach gra, z którą poradzą sobie już starsze przedszkolaki zaprawione w planszówkowym boju. Pomimo, iż gra skierowana jest do dzieci od 6 roku życia, spodoba się także starszakom jak i dorosłym. 


W pudelku znajdziemy:

- 56 kafelków z jajkami,
- 48 kafelków z kurczakami, 
- 36 kafelków z kurami,
- 4 kafelki z kogutem,
- 4 karty z grzędami,
- 2 kostki,
- oraz instrukcje.Przed rozpoczęciem rozgrywki należy rozdzielić na 4 stosy wszystkie plakietki, tak aby każdy rodzaj było osobno. Drugim krokiem jest rozdanie każdemu z graczy po jednej planszy z grzędami. 

Celem gry jest jak najszybsze zapełnienie swojej grzędy plakietkami z kurami. Jednak nie jest to taka prosta sztuka jakby mogło się wydawać. Każdy z graczy w swojej turze ma do wyboru dwa działania:
- pierwszym z nich jest rzut dwiema kostkami i dobranie czterech plakietek przypisanych do cyfr jakie wypadły na kostkach. I tak przykładowo, jeżeli gracz wyrzuci 4 i 5 to za cyfrę 4 dobiera plakietkę kurczaka i kury, natomiast za cyfrę 5 dobiera jajko i kurczaka. Plakietki z kurami gracze układają na swoich grzędach, natomiast pozostałe obok siebie, ale nie na planszy. Jeżeli gracz wyrzuci dwie takie same cyfry na obu kostkach, wtedy są dodatkowe działania. I tak przykładowo przy wyrzuceniu dwóch jedynek, gracz musi oddaje jedno ze swoich jajek wybranemu graczowi. Każda cyfra ma inne działania, niektóre wymagają kolejnych rzutów kostka, inne nie. Początkowo warto posiłkować się instrukcja podczas rozgrywki, jednak po kilku partyjkach dokładnie będziecie wiedzieć jak postępować bez instrukcji :-)- drugim działaniem które gracze maja do wyboru jest tzw. wymiana zebranych już plakietek. I tu jest bardzo prosta zasada. Za trzy jajka dostajemy jednego kurczaka, za trzy kurczaki dostajemy jedna kurę a za trzy kury dostajemy jednego koguta (jest to żeton, który chroni nas przed lisem (wyrzuceniem dwóch 6 ) i można go zdobyć jedynie poprzez wymianę. 
Cały przebieg gry jest dość szybki i wymaga od graczy zaangażowania. Jest tu duża przypadkowość, jednak w takich grach rodzinnych to bardzo duża zaleta, bo nigdy nie wiadomo co nastąpi a radość z wygranej jest jeszcze większą :-)


U nas gra bardzo nam się spodobała i często po nią sięgamy. Jeżeli i Wy lubicie takie formy spędzania czasu, to bardzo Wam polecamy ta grę, na pewno skradnie i Wasze serca :-)  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.