Przejdź do głównej zawartości

Maria Montessori. Historia aktualna - Wydawnictwo Mamania

 Kochani, dziś chcę Wam przybliżyć biografie osoby, której praca i dorobek naukowy wpłynęły znacząco na to co obecnie robię i jak uczę i wychowuję swoje dzieci. Maria Montessori, bo o niej będzie mowa to postać, o której przez ostatnie dziesięciolecia mówi się coraz częściej. Powodem jest jej dorobek naukowy, który wyznaczył nowy kierunek w pedagogice. Czasy w których ta słynna Włoszka prowadziła swoje badania, nie sprzyjały jej innowacyjnemu podejściu. Wzbudzała bardzo skrajne reakcje od tych pochwalnych po bardzo krytyczne. Obecnie stworzony przez nią system wychowania dzieci zwany Metoda Montessori, również ma swoich zagorzałych zwolenników jak i przeciwników. Książka powstała dzięki ogromnemu wkładowi prawnuczki Montessori, Caroliny Montessori, jej autorką jest Grazia Honegger Fresco. W Polsce publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Mamania.Książka bardzo kompleksowo podchodzi do życia Marii Montessori. Już na wstępie, nie tylko dowiadujemy się jak wyglądało dzieciństwo naszej bohaterki, ale także mamy zarys odnoszący się do członków jej rodziny. Autorka bardzo  skrupulatnie opisuje szczegóły, do których udało jej się dotrzeć. Kolejne rozdziały poświecono jej studiom, prywatnemu zżyciu, w tym także skrywanemu macierzyństwu. Jednak najwięcej uwagi książka poświęca samej metodzie Montessori i temu jak doszło do jej powstania. Czytamy tu o pierwszych Domach Dziecięcych (stworzonych i prowadzonych przez Marie Montessori) jak również przedszkolach i szkołach prowadzonych w duchu założeń pedagogiki Montessori.
Osobiście od dawna jestem związana z ta metoda. Pracując jeszcze w szkole zawsze stawiałam na obserwacje i samodzielność dzieci. To właśnie Maria Montessori jako pierwsza stawiała na wolności dziecka, która to wyzwala kreatywność. Uważała że z wolności rodzi się naturalna, wewnętrzna dyscyplina,  przez co, dziecko będzie umiało dostosować się do panujących zasad. Maria Montessori wierzyła w dziecko i jego możliwości, zauważyła ich naturalną ciekawość i chęć poznawania świata. 

Maria Montessori. Historia Aktualna to bardzo wartościowa pozycja, która zainteresuje nie tylko zwolenników metody, ale także ich przeciwników. Osobiście polecam ją każdemu pedagogowi, przyszłym oraz obecnym rodzicom, dziadkom i każdemu kto ma styczności z dziećmi. To historia jednej z tych wielkich kobiet, która warto poznać!!!

Polecam serdecznie!!!

Komentarze

 1. Bardzo ciekawa osoba i warto przeczytać tę książkę, bo ciągle nie trafiałam na jej tak dokładny życiorys. A tutaj widzę, że jest opisany bardzo dokładnie...

  OdpowiedzUsuń
 2. miałam okazję poznać jej metody, ale nie znam jej życia, co bardzo chętnie zmienię i przeczytam jej historię :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie poznam historię osoby, która tak dużo wniosła w propagowanie podejścia do dzieci z szacunkiem i poszanowaniem jego indywidualności

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę koniecznie przeczytać tą książkę, filozofia wychowania według Marii Montesorii jest mi bardzo bliska :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.