Przejdź do głównej zawartości

Co i jak? Seria przyrodniczych książek od Wydawnictwa Wilga

 Zagadnienia związane z otaczającą nas przyrodą, zwłaszcza te dotyczące zmieniającej się na zewnątrz pogody, to jedne z tych zagadek, o które dzieci pytają najczęściej. Nie inaczej było i u nas. Gdy Ignacy był na tym etapie, nie zawsze w pełni wyczerpująco byłam w staniu udzieli mu odpowiedzi na zadane przez niego pytania. Dlatego też, przy Nikosiu postanowiła dobrze się przygotować :-) A wiadomo, w takich sytuacjach nie ma to jak dobra książka. Na szczęście z pomocą przyszło nam wydawnictwo Wilga, to właśnie nakładem tego wydawnictwa ukazały się ostatnio na rynku dwie fantastyczne pozycje z serii Co i jak? autorstwa Marty Krzemińskiej. 
Dlaczego słonce świeci? to pozycja w całości poświęcona tej największej gwieździe. Na ponad 50 stronach odkryjemy wiele ciekawych informacji na temat słońca, jak powstało, co powoduje, że świeci, z czego jest zbudowane, jaką ma temperaturę na powierzchni, czy choćby jaki ma wspływ na nasze codzienne życie. Czy wiecie, że słonce wyrzuca w przestrzeń kosmiczną strumienie cząstek zwane wiatrem słonecznym? Ja nie wiedziałam o tym, do momentu lektury tej książki :-) Z publikacji dowiemy się jeszcze o nocach polarnych, wyjaśniono także dlaczego tak długo trwają. Omówiono zaćmienie słońca oraz księżyca. To tylko nieliczne zagadnienia jakie poruszono w tym kompendium wiedzy na temat słońca, zachęcam Was do zapoznania się z całością. 
Dlaczego deszcz pada? to druga pozycja z serii, tym razem autorka bierze pod lupę zjawisko atmosferyczne zwane deszczem :-) Już na samym wstępie dowiadujemy się czym tak na prawdę jest deszcz, kto zajmuje się jego badaniem oraz przygotowaniem prognozy pogody. Idąc dalej czytamy o tym skąd się bierze deszcz, jaki ma skład chemiczny, jakie są rodzaje opadów czy choćby jakie ma ogromne znaczenie dla zżycia na naszej planecie. Bardzo ciekawie opisano obieg wody w przyrodzie oraz rodzaje chmur. Wymieniono także i krótko scharakteryzowano osady atmosferyczne. Czy wiecie gdzie znajduje się największy na świcie las deszczowy? Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na to i inne pytania, koniecznie sięgnijcie po tą pozycję.
Seria Marty Krzemińskiej jest niezwykle wartościową i bardzo przemyślaną. Sprawdzi się dla ciekawskich przedszkolaków a dla dzieci w wieku szkolnym będzie świetnym uzupełnieniem i poszerzeniem zdobytej już wiedzy. Zdecydowanie są to pozycje, które powinny znaleźć się w każdej domowej biblioteczce. 

Polecam serdecznie!!!


Książki znajdziecie TUTAJ
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.