Przejdź do głównej zawartości

Łagodna dyscyplina. Jak wychować samodzielne, empatyczne i szczęśliwe dzieci - Wydawnictwo Laurum

Jako mama bardzo chętnie sięgam po pozycje poświęcone wychowaniu dzieci. Bardzo cenię sobie takie lektury, ponieważ każda z nich wnosi do naszego życia wiele pozytywnych odczuć. Tym razem sięgnęłam po książkę współzałożycielki strony Gentle Parenting. Sarah Ockwell - Smith jest także licencjonowanym psychologiem a jej porady ukazują się systematycznie zarówno w magazynach parentingowych, radiu i telewizji. Jej książka pod tytułem Łagodna dyscyplina. Jak wychować samodzielne, empatyczne i szczęśliwe dzieci jest prawdziwą skarbnicą wiedzy. Książka na polskim rynku ukazała się nakładem Wydawnictwa Laurum

Na blisko 400 stronach autorka książki opisuje wiele aspektów wychowawczych. Już na samym wstępie czytamy o tym czym jest dyscyplina oraz łagodna dyscyplina. Dalsza cześć poświęcona jest już tytułowej łagodnej dyscyplinie. Tutaj na uwagę zasługują bez wątpienia składowe z jakich ta metoda wychowawcza się składa czyli: 


- zachowanie spokoju,
- prawidłowe sformułowanie oczekiwań,
- umacnianie więzi z dzieckiem,
- akceptacja i przyjęcie emocji dziecka,
- oraz argumentowanie i dawanie dobrego przykładu.  
Na dalszych kartach książki przeczytamy o tym dlaczego dzieci zachowują się źle. I tu polecam Wam bardzo uważna lekturę tego rozdziału, jest on niezwykle istotny w procesie wdrażania zasad pozytywnej dyscyplino w życie. Ockwell - Smith nie zapomniała także o rozwoju dziecka, bardzo rzetelnie opisała procesy uczenia się dzieci oraz sam rozwój mózgu i procesy w nim zachodzące. Wyraźnie zaznacza, że dzieci uczą się poprzez naśladowanie i ich nie pożądane zachowania bardzo często zostały zaobserwowane u innych osób (choć nie zawsze). Książka zawiera bardzo dużo przykładów różnych zachowań oraz przykładów jak sobie z nimi radzić, jednak nie są to gotowe rozwiązania a jedynie podpowiedzi jak należy się zachować w danej sytuacji. Opisano między innymi sposoby radzenia sobie z rywalizacja pomiędzy rodzeństwem, kłamstwami, nieposłuszeństwem czy niską samooceną i brakiem pewności siebie.  To pozycja w której znajdziemy także bardzo dużo wiedzy z zakresu psychologii, filozofii czy medycyny, ale także wiele przykładów z życia wziętych i przykłady rozwiązań danych sytuacji. Myślę, że każdy rodzic odnajdzie tu sceny ze swojego życia.

Łagodna dyscyplina to książka, którą powinni przeczytać wszyscy rodzice i Ci z dość dużym stażem jak ja, jak i ci świeżo upieczeni. Publikacja pozwala spojrzeć na rodzicielstwo z perspektywy dziecka i skupia się głównie na dorosłych i ich roli w wychowaniu dzieci. Uczy empatii i uświadamia jak ważny jest szacunek do dziecka i jego potrzeb. To na prawdę niezwykle wartościowy poradnik, który czyta się bardzo przyjemnie.


Polecam serdecznie!!!


Książkę znajdziecie TUTAJKomentarze

 1. O, bardzo ciekawa pozycja, dla każdego rodzica :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O pozytywnej dyscyplinie czytałam i brałam udział w warsztatach ale łagodna to dla mnie nowość.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może w przyszłości także się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Samodzielność i empatia - ważne cechy. hmmmm .... dziękuję za ten artykuł. Tytuł książki już zapisałam na swojej liście jako prezent:)


  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.