Przejdź do głównej zawartości

Dołek - Wydawnictwo Zakamarki

Książka, którą chcemy Wam dzisiaj przybliżyć, stała się mi osobiście bardzo bliska, gdyż przypomina mi lata mojego dzieciństwa spędzone na wsi na beztroskiej zabawie. Muszę przyznać, że i moi chłopcy zapałali bardzo duża sympatią do tej publikacji, mimo iż wychowywani w dużym mieście, nie znają takiej beztroski i swobody jaka przedstawiona została w książce. Może to znak, że pora na zmiany w naszym życiu??? 

Dołek to książka bardzo znanej i utytułowanej szwedki Emmy AdBage, która przedstawia niezwykle prostą ale jakże wymowną historię. Uwielbiam skandynawski minimalizm, który wprost bije z tej publikacji. Książka wydana została przez Wydawnictwo Zakamarki.Tytułowy dołek znajduje się tuż za szkolną salą gimnastyczną. Jest tam od dawna, rosną w nim krzaki i wystają patyki, ale dzieciom to nie przeszkadza, wręcz przeciwnie, uwielbiają spędzać tam czas na beztroskiej zabawie. To właśnie tam bawią się najlepiej i popuszczają wodze swojej wyobraźni. Niestety dorośli nie podzielają entuzjazmu dzieci i przy pierwszej nadarzającej się okazji, zabraniają dzieciom zabaw w dołku. Staje się to po tym jak jedna z uczennic przewraca się przed wejściem do szkoły w wyniku czego bardzo mocno krwawi z nosa. Jednak zwykły plac zabaw bardzo szybko nudzi się dzieciom i ponownie wracają do zabaw w okolicy dołka. Mimo, iż dzieci są szczęśliwe, dorośli podejmują decyzje o zakopaniu dołka... Jak skończy się ta historia. Przekonajcie się sami.  Książka jest bardzo ładnie zilustrowana przez autorkę tekstu. Mamy tu prosty przekaz wizualny, który bez problemu odbierze już przedszkolak. Prostota obrazu łączy się idealnie z tekstem tworząc spójną całość. Dołek to niezwykle wartościowa lektura, która zachwyciła naszą rodzinę. Jej przekaz jest tak uniwersalny i prosty, że uważam iż przemówi do każdego zarówno młodego jak i nieco starszego odbiorcę. U nas to jedna z ciekawszych lektur tej wiosny.

Polecamy serdecznie!!!  


Książkę znajdziecie TUTAJ

Wydawnictwo Zakamarki

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.