Przejdź do głównej zawartości

Awaria elektrowni - Wydawnictwo Dwie Siostry

Ręka w górę kto tak jak ja pamięta jak wieczorami wszystkie dzieci siadały dookoła stołu na którym stały zapalone świece. U nas taki widok był zawsze podczas awarii elektryczności. I mimo, iż dokładnie pamiętam frustrację rodziców, ta ja wraz z młodszą siostrą i bratem świetnie się bawiliśmy. Obecnie nie pamiętam kiedy taka awaria miała ostatni raz miejsce. Nowe technologie, coraz to lepsze systemy zapobiegania awariom, skutecznie wyeliminowały to zjawisko z naszego życia i gdyby nie książka Tiny Oziewicz pod tytułem Awaria elektrowni, Ignacy (10 lat) nie wiedziałby o takim zjawisku. Dlatego jeszcze bardziej cieszę się, że jedna z naszych ulubionych pisarek postanowiła to zjawisko uczynić głównym tematem książki dla dzieci. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry.Zanim przejdę do omówienia samej treści książki, chcę zwrócić Waszą uwagę na niezwykle klimatyczne ilustracje autorstwa Rity Kaczmarskiej. Każda rozkładówka to prawdziwa uczta dla oka, w której dominuje granat - symbol nocy. Na tym tle możemy podziwiać bohaterów tej historii, którzy dzięki awarii, mogą przez tą jedną noc przeżyć przygody, które do tej pory były nierealne z powodu nocnych lamp, świateł czy neonów. Ilustracje świetnie współgrają z tekstem tworząc spójną całość. Jeśli chodzi o treść, to jest to z pozoru dość prosta i oczywista historia. Pewnej nocy na skutek awarii elektrowni w mieście zapada ciemność. Gasną latarnie i neony, ciemność ogarnia także wszystkie mieszkania i domy. Co można robić w taką noc? Okazuje się, że na prawdę wiele, mało tego, wszechobecna ciemność może zmienić życie nie jednego...stworzenia, które żyją obok nas, a których większość z nas nie dostrzega. Tak stało się z bohaterami tej książki: borsuczej rodziny, jeża, żaby, lisa czy nocnych ptaków. 
Awaria elektrowni to przepiękna opowieść, która pozwala spojrzeć odbiorcy na otaczający go świat z zupełnie innej, nieznanej dotąd perspektywy. To także pozycja, która skłania do refleksji jak dalece człowiek ingeruje w przyrodę zaburzając jej naturalny rytm. To problemy XXI wieku z którymi każdy z nas musi się zmierzyć. Publikacja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem przez Ignacego. To zdecydowanie jedna z tych pozycji, która powinna znaleźć się w każdej domowej biblioteczce. 

Polecamy serdecznie!!! 


Książkę znajdziecie TUTAJ

http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.