Przejdź do głównej zawartości

Zamek - Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dziś mamy prawdziwą gratkę dla wszystkich miłośników gier planszowych. W ofercie Wydawnictwa Nasza Księgarnia właśnie ukazała się polska edycja gry The Castle, która wchodzi w skład serii Carcassonne. Autorek gry Zamek jest jeden z naszych ulubionych twórców czyli Reiner Knizia, natomiast autorem ilustracji jest Roman Kucharski. W naszym domowym zbiorze mamy kilkanaście gier autorstwa Knizia i każda spełnia nasze oczekiwania, podobnie jak i najnowszy nasz nabytek, który jest typową grą kafelkową, które uwielbiamy :-)  W pudełku znajdziemy:

- 10 płytek muru,
- 60 kafelków,
- 18 żetonów specjalnych,
- 14 poddanych (po 7 dla każdego gracza),
- 2 siedziby rodów (po 1 dla każdego gracza),
- oraz instrukcję.


Gra przeznaczona jest dla dwóch graczy od 8 do 108 lat :-) Czas trwania rozgrywki to ok 45 minut. 


Celem gry jest zdobycie władzy nad zamkiem. Dokonać tego można poprzez tworzenie przemyślanych dróg poprzez dokładanie kolejnych kafelków. Nie małe znaczenie w osiągnięciu cela ma wykorzystanie własnych poddanych, to właśnie oni mogą nam pomóc w przejęciu kontroli nad zamkiem i zdobyć punkty. Nie bez znaczenia mają także kapliczki i dyby - zapewniają także dodatkowe punkty. Zwycięzcą rozgrywki zostaje gracz, który zdobędzie najwięcej punktów, tym samym przejmie kontrolę nad nieruchomością. 


Podczas rozgrywki każdy z graczy, w swojej turze, może wykonać trzy akcje w następującej kolejności:

- dołożenie kafelka,
- wprowadzenie poddanego do zamku,
- zdobycie punktów.
Szczegółowe zasady dokładania kafelków zostały bardzo jasno objaśnione w instrukcji. Nadmienię jedynie, iż gracz dokładający pierwszy kafelek musi dołożyć go do jednego z 6 pól startowych. Natomiast każdy kolejny musi przylegać co najmniej jednym z boków do dowolnego kafelka lub pola startowego. Wprowadzenie poddanego do zamku to kolejna z akcji jaką gracz może wykonać (jednak nie musi). Wprowadzenie poddanego może nastąpić na dołożonym przed chwilą kafelku. Szczegóły działań opisuje bardzo jasno instrukcja.  W przypadku gdy dołożony kafelek spowodował ukończenie budowy drogi, domu lub chlewu, następuję przeliczenie zdobytych przez gracza punktów. następnie należy przesunąć pionka na torze punktów. Po zakończeniu rozgrywki wygrywa gracz z największą liczbą punktów.


Zamek to świetna gra rodzinna przy której każdy miło spędzi czas. Mechanika jest stosunkowo prosta, a sam zamysł gry spodoba się nie tylko dzieciom ale i dorosłym. U nas gra sprawdza się idealnie podczas zimowych wieczorów, umila nam ten czas w oczekiwaniu na święta i nadejście wiosny. Jeżeli szukacie ciekawej gry na prezent dla starszaka, to polecamy Wam tą pozycję :-)


Grę znajdziecie TUTAJ

Gry Nasza Księgarnia


Komentarze

  1. Moi chłopcy są zdecydowanie ma nią za mali. Natomiast gra wygląda na naprawdę interesującą. Sama bym w nią zagrała. 😉

    OdpowiedzUsuń
  2. Strasznie mi to przypomina inną grę, w którą grałem ze znajomymi jakieś 15 lat temu, ale za nic nie mogę sobie przypomnieć jak się nazywała. Ta wygląda równie interesująco i chyba sobie na święta zamówię :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Na tę grę jeszcze trochę musimy poczekać, nie ta kategoria wiekowa. Nasz 5-latek raczej nie wytrwałby 45-minutowej rozgrywki. Ale ogólnie wydaje się bardzo ciekawa :)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami", której pomysłodawczynią jest Karolowamama
Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy:
- miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Eksperyment "Rozkwitający kwiat" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Eksperyment "rozkwitający kwiat" prezentujemy dzisiaj w ramach projektu "PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI", to właśnie  dzięki niemu w każdy piątek opisujemy co najmniej jeden przeprowadzony przez nas eksperyment, a o całej inicjatywie możecie przeczytać TUTAJ.