Przejdź do głównej zawartości

Zamek - Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dziś mamy prawdziwą gratkę dla wszystkich miłośników gier planszowych. W ofercie Wydawnictwa Nasza Księgarnia właśnie ukazała się polska edycja gry The Castle, która wchodzi w skład serii Carcassonne. Autorek gry Zamek jest jeden z naszych ulubionych twórców czyli Reiner Knizia, natomiast autorem ilustracji jest Roman Kucharski. W naszym domowym zbiorze mamy kilkanaście gier autorstwa Knizia i każda spełnia nasze oczekiwania, podobnie jak i najnowszy nasz nabytek, który jest typową grą kafelkową, które uwielbiamy :-)  W pudełku znajdziemy:

- 10 płytek muru,
- 60 kafelków,
- 18 żetonów specjalnych,
- 14 poddanych (po 7 dla każdego gracza),
- 2 siedziby rodów (po 1 dla każdego gracza),
- oraz instrukcję.


Gra przeznaczona jest dla dwóch graczy od 8 do 108 lat :-) Czas trwania rozgrywki to ok 45 minut. 


Celem gry jest zdobycie władzy nad zamkiem. Dokonać tego można poprzez tworzenie przemyślanych dróg poprzez dokładanie kolejnych kafelków. Nie małe znaczenie w osiągnięciu cela ma wykorzystanie własnych poddanych, to właśnie oni mogą nam pomóc w przejęciu kontroli nad zamkiem i zdobyć punkty. Nie bez znaczenia mają także kapliczki i dyby - zapewniają także dodatkowe punkty. Zwycięzcą rozgrywki zostaje gracz, który zdobędzie najwięcej punktów, tym samym przejmie kontrolę nad nieruchomością. 


Podczas rozgrywki każdy z graczy, w swojej turze, może wykonać trzy akcje w następującej kolejności:

- dołożenie kafelka,
- wprowadzenie poddanego do zamku,
- zdobycie punktów.
Szczegółowe zasady dokładania kafelków zostały bardzo jasno objaśnione w instrukcji. Nadmienię jedynie, iż gracz dokładający pierwszy kafelek musi dołożyć go do jednego z 6 pól startowych. Natomiast każdy kolejny musi przylegać co najmniej jednym z boków do dowolnego kafelka lub pola startowego. Wprowadzenie poddanego do zamku to kolejna z akcji jaką gracz może wykonać (jednak nie musi). Wprowadzenie poddanego może nastąpić na dołożonym przed chwilą kafelku. Szczegóły działań opisuje bardzo jasno instrukcja.  W przypadku gdy dołożony kafelek spowodował ukończenie budowy drogi, domu lub chlewu, następuję przeliczenie zdobytych przez gracza punktów. następnie należy przesunąć pionka na torze punktów. Po zakończeniu rozgrywki wygrywa gracz z największą liczbą punktów.


Zamek to świetna gra rodzinna przy której każdy miło spędzi czas. Mechanika jest stosunkowo prosta, a sam zamysł gry spodoba się nie tylko dzieciom ale i dorosłym. U nas gra sprawdza się idealnie podczas zimowych wieczorów, umila nam ten czas w oczekiwaniu na święta i nadejście wiosny. Jeżeli szukacie ciekawej gry na prezent dla starszaka, to polecamy Wam tą pozycję :-)


Grę znajdziecie TUTAJ

Gry Nasza Księgarnia


Komentarze

  1. Moi chłopcy są zdecydowanie ma nią za mali. Natomiast gra wygląda na naprawdę interesującą. Sama bym w nią zagrała. 😉

    OdpowiedzUsuń
  2. Strasznie mi to przypomina inną grę, w którą grałem ze znajomymi jakieś 15 lat temu, ale za nic nie mogę sobie przypomnieć jak się nazywała. Ta wygląda równie interesująco i chyba sobie na święta zamówię :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Na tę grę jeszcze trochę musimy poczekać, nie ta kategoria wiekowa. Nasz 5-latek raczej nie wytrwałby 45-minutowej rozgrywki. Ale ogólnie wydaje się bardzo ciekawa :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.