Przejdź do głównej zawartości

Czym są zabawy tematyczne i jaką pełnią rolę w prawidłowym rozwoju dziecka

Dzieci bardzo chętnie podejmują różnego rodzaju zabawy. Musimy pamiętać, że w pierwszych latach życia dziecko rozwija się właśnie poprzez zabawę. Idealnie określił to Glenn Doman twierdząc iż: Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki. 

Wyróżniamy kilka rodzajów zabaw: manipulacyjne, konstrukcyjne, rytmiczno - ruchowe, badawcze, dydaktyczne czy tematyczne. To właśnie tym ostatnim chciałam dzisiaj poświęcić nieco więcej uwagi. 

Czym są zabawy tematyczne?

Jest to zabawa która polega na odgrywaniu określonych ról. Często jest także nazywana zabawą "w coś" lub "w kogoś". Dzieci mogą się bawić w sklep, szkołę, w lekarza czy policjanta. Podczas takich aktywności, dzieci wykorzystują swoją wyobraźnię oraz naśladują z reguły najbliższych ze swojego otoczenia. Już roczne bobasy podejmują pierwsze próby takich zabaw poprzez jeżdżenie autkiem czy kołysanie lalki. W zależności od wieku dziecka zabawy będą bardziej lub mniej rozbudowane. U dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z zabawami tematycznymi jej zakres będzie się ograniczał do jednego zagadnienie np. gotowania zupy. Starsze dzieci będą prowadziły dialogi lub monologi a tematyka podejmowanej zabawy będzie znacznie bogatsza. 

Co dają dziecku zabawy tematyczne?

 Przede wszystkim tego rodzaju zabawy uspołeczniają, uczą panujących w społeczeństwie zasad, budują relacje z innymi ludźmi, poszerzają słownictwo, pobudzają wyobraźnię oraz budują poczucie własnej wartości.  

Podsumowanie!!!

Jak widzicie zabawy tematyczne są niezwykle ważnym elementem codziennych zabaw dziecka i warto zwrócić na nie uwagę. Pomocne mogą okazać się zabawki, które imitują różnego rodzaju przedmioty znajdujące się w domu. Do najczęściej spotykanych należą: kuchnie i samochody, jednak warto w tej kwestii obserwować dziecko. U nas Nikodem znajdzie pod choinką zestaw do sprzątania (miotełkę, zmiotkę i mopa), deskę do prasowania z żelazkiem czy suszarkę na pranie :-).  

Nikodem jako 14 miesięczny bobas zaczął podejmować pierwsze próby zabaw tematycznych. Strzałem w dziesiątkę okazał się zakup kuchni na pierwsze urodziny :-) Jednak obecnie jego ulubioną zabawą jest jazda autkami. Synek obserwuje tatę podczas jazdy samochodem, na spacerze zawsze wskazuje jadące auta a w domu potrafi dość długo zając się właśnie zabawą pojazdami. Czasami jest to rajd po całym domu, jedna znacznie częściej budujemy mini miasto w naszym pokoju zabaw i wtedy zabawa trwa w najlepsze. Do tej pory hitem były mosty (i tunele) obecnie Nikosia serce skradły drewniane domki (pomalowane farbą kredową na czarno). Stanowią idealne uzupełnienie naszego miasteczka :-) 


Nasze domki powstały w profesjonalne pracowni rękodzieła Świat Drewna. Każdy z nich został pomalowany farbą tablicową, dzięki czemu możemy po nich rysować kredą i tworzyć nieskończenie wiele kompozycji i wzorów. Wysokość domku to ok 14 cm, szerokość to 10 cm a grubość 3 cm. Są stabilne i świetnie sprawdzają się zarówno podczas zabaw tematycznych jak i kreatywnych :-)


Nasze domki znajdziecie TUTAJ

https://swiatdrewnamontessori.pl/

Komentarze

 1. Uwielbiałam takie zabawy jako dziecko, jako mama już nieco mniej;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny artykuł! Dodałabym, że są też świetną okazją do uporania się z tym co wydarzyło się w ciągu dnia

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo lubimy się bawić w takie zabawy, nie wiedziałam tylko, że mają aż taki wpływ :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. W przedszkolu często bawię się z dzieciakami w tego typu zabawy :) Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama w dzieciństwie lubiłam bawić się w sklep lub w szkołę :) takie zabawy są najlepsze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja młodsza córka właśnie takie zabawy lubi najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 7. u nas teraz kazirodztwo na 102! :P corka jest mama, synek jej mezem i tata :P dziecko to najmlodsza coreczka. i bawimy sie w dom. gorzej ze ja jestem babcia! :P :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Pewno, takie zabawy są świetne i bardzo rozwijające :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale super klocuszki ;) Super to wygląda!

  OdpowiedzUsuń
 10. Też bardzo lubiłam zawsze zabawy tematyczne.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zabawy tematyczne, kreatywne uczą dziecko wszechstronności. O motoryki małej do kojarzenia różnych sytuacji. Dzieciom są bardzo potrzebne w rozwoju.

  OdpowiedzUsuń
 12. Takie zabawy są fantastyczne i bardzo rozwijające!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.