Przejdź do głównej zawartości

Wojny dorosłych - historie dzieci - Wydawnictwo Literatura

Wojny dorosłych - historie dzieci to seria książek wydawanych od kilku lat przez Wydawnictwo Literatura. Obecnie jest po ponad dwadzieścia tytułów opowiadających o losach dzieci, którym przyszło żyć w bardzo trudnych czasach. Osobiście bardzo lubimy tą serię i często po nią sięgamy. Dlatego gdy na rynku pojawiły się kolejne dwie pozycje, z ogromną ciekawością po nie sięgnęliśmy. Ponownie lektury okazały się niezwykle wartościowe, merytoryczne i pozwalające dzieciom poznać lepiej czasy w których ich rodzice i dziadkowie dorastali. Dzisiaj przybliżymy Wam dwa tytuły: Zbuntowane słowa Joanny Papuzińskiej oraz Mała wojna autorstwa Katarzyny Ryrych. 

Zbuntowane słowa to jedna z krótszych podróży w czasie, jakie mieliśmy przyjemność odbywać za sprawą serii. Akcja toczy się w PRL-owskiej Polsce. Do domu pewnego chłopca trafia przesyłka z Francji. Z pozoru nic wartościowego: kawa, krakersy i kilka paczek makaronu. Okazało się jednak, że w paczkach z makaronem ukryto książki, których wydania zakazano w Polsce a które ukazały się za granicą. Pojawienie się tych książek stało się pretekstem do rozmów. Poruszono wiele istotnych kwestii z historii naszego kraju tak jak choćby zabory, II wojna światowa czy PRL-owska cenzura. Chłopiec dowiedział się także czym był drugi obieg i otrzymał od mamy bardzo intrygującą i zarazem dziwną książkę. 


W tym miejscu Was zaskoczę, książeczka o której wspomniałam, że bohater książki otrzymał od mamy, została w całości zamieszczona w omawianej przeze mnie publikacji. To zabawna opowieść o życiu ludzi w czasach PRL-u. Mamy tu zarówno włodarzy tamtych czasów jak i tych, którzy postanowili wyrazić swój stanowczy sprzeciw ówczesnej władzy. Na końcu pojawiło się posłowie, które uważam jest niezwykle istotną częścią książki. Wyjaśniono w nim zawiłości polskiej historii, dzięki czemu młody odbiorca z pewnością lepiej zrozumie przesłanie całej książki. Zamieszczono tu także zdjęcia z tzw. symbolami PRL-u miedzy innymi pralkę "franię". Jest także plakat nakłaniający do wzięcia udziału w głosowaniu 4 czerwca 1989 roku. Mała wojna to druga z pozycja, o której chcę dzisiaj napisać. Jej autorką jest Katarzyna Ryrych, jedna z naszych ulubionych pisarek. Jej Wyspa mojej siostry wywarła na nas ogromny wpływ. Dlatego zawsze bardzo chętnie sięgamy po jej kolejne dzieła. 


Tym razem autorka zabiera swoich czytelników do czasów II wojny światowej, czasów niewątpliwie tragicznych i mrocznych. Główną bohaterką jest mała Janka, dziewczynka, której tata został wcielony do wojski i nikt nie wie gdzie jest i co się z nim dzieje. Jej mama i babcia starają się zarówno Jance jak i siostrze zapewnić im normalne dzieciństwo. Dlatego poza nauką, którą prowadzi ich mama, dziewczynki uczęszczają na zajęcia muzyki do Pana Stefana, którego nazywają Maestrem. Pewnego razu małe bohaterki odkrywają, że ich nauczyciel muzyki ukrywa w swoim domu małe dzieci, które karmi i pomaga im zdobyć fałszywe dokumenty. Okazuje się, że w tych działaniach biorą także udział mama i babcia dziewczynek. To ich tzw. "mała wojna".
Książka jest niezwykle poruszająca i ważna dla naszej historii. Jednak obok treści na uwagę zasługują także ilustracje Joanny Rusinek, które są bardzo subtelne, przez co sama treść niego łagodnieje.   


Na końcu zamieszczono prawdziwe zdjęcie bohaterów książki, gdyż cała opisana historia wydarzyła się na prawdę. 
Wojny dorosłych - historie dzieci to jedna z ciekawszych serii jakie obecnie mamy na polskim rynka. Uważamy, że te pozycje powinno poznać każde dziecko. U nas każda pozycja wywołuje wiele emocji i jest pretekstem do wielu rozmów o tak trudnych i bolesnych historiach.


Polecamy serdecznie!!!Całą serię znajdziecie TUTAJ

https://www.wydawnictwoliteratura.pl/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.