Przejdź do głównej zawartości

SPEcjalne moce - książeczki poruszające temat zaburzeń u dzieci - Wydawnictwo Zielona Sowa

Wydawnictwo Zielona Sowa wydało ostatnio serię czterech książęce, które poruszają tematy czterech zaburzeń które w dzisiejszych czasach są coraz bardziej powszechne wśród dzieci. SPEcjalne moce to cztery odrębne historie, w których poznajemy czwórkę nietypowych bohaterów, dzieci które zmagają się z takimi zaburzeniami jak: stany lękowe, ADHA, dysleksja oraz autyzm. To co mi osobiście najbardziej spodobało się w tych książeczkach, to fakt, iż w tekście autorka opisuje typowe dla danego zaburzenia zachowania dziecka w grupie i nikt nikogo nie ocenia. Autorką całej serii jest dr Tracy Packiam Alloway. 
Sam na placu zabaw to książeczka poświęcona stanom lękowym. Główna bohaterka Amelka boi się publicznych wystąpień. Gdy w szkole zorganizowano dzień, podczas którego każdy uczeń miał zaprezentować reszcie klasy "coś ciekawego". Kolejne prezentacje dobiegają końca i gdy przyszła kolej naszej bohaterki, ta nie potrafiła wydusić z siebie słowa. Nauczycielka oczywiście wspierała dziewczynkę i zaproponowała, że może spróbować jeszcze raz popołudniu. Podczas przerwy Amelka spotkała Janka z którym bawiła się w na placu zabaw. Dzięki pomocy przyjaciela dziewczynka popołudniu była już gotowa aby przedstawić swoją prezentacje całej klasie.
Tajemnica króliczej karmy to książeczka poświęcona ADHA. Jej główną bohaterką jest Iga. W klasie dziewczynki wydarzyło się coś niedobrego...ktoś ukradł karmę klasowego królika Śnieżka. Dziewczynka chce się jak najszybciej dowiedzieć, co się stało z karmą. Czy ktoś ją ukradł? Iga nie może się skupić na zajęciach, siada na ławkę, rozprasza pozostałe dzieci. Gdy nauczycielka widzi zachowanie Igi, postanawia przerwać zajęcia i całą grupą wyruszają rozwiązać zagadkę zniknięcia karmy. Jak się zapewne domyślacie, to właśnie Iga odkryła co się tak na prawdę stało. 
Przygoda z mapą to książeczka poświęcona dysleksji. Drużyna harcerzy otrzymała zadanie do wykonania. Muszą wyruszyć na poszukiwanie flagi. Odpowiedzialnym za doprowadzenie drużyny do celu został Szymon, niestety chłopiec nie potrafi odczytywać mapy. Gdy się zgubili, inne dzieci przejęły inicjatywę. Gdy ostatecznie dotarli na miejsce i odnaleźli flagę, okazało się że silny podmuch wiatru, wyrwał z rąk Antka mapę. Dzieci nie wiedziały jak wrócić do obozu. Na szczęście niesamowita pamięć wzrokowa Szymona, pozwoliła mu doprowadzić całą drużynę do obozu.  Dokładny projekt to książeczka poświęcona autyzmowi. Klasa Krzysie bierze udział w konkursie, gdzie każda grupa ma za zadnie przygotować projekt na dany temat. Chłopiec jest w grupie, która opisuje pociągi. Krzyś bardzo się cieszy, gdyż bardzo lubi pociągi i wie o nich na prawdę dużo. Niestety gdy przychodzi dzień prezentacji, Krzyś czuje się przytłoczony hałasem i tłumem ludzi. Wybiega z sali zasłaniając swoje uszy. Na szczęście jego Pani doskonale wie, jak pomóc swojemu uczniowi. Niezawodne okazały się słuchawki, dzięki którym Krzyś zaprezentował przygotowany projekt, zapewniając zwycięstwo swojej grupie.  SPEcjalne moce to książeczki, które podnoszą samoocenę dzieci z zaburzeniami. To także bardzo wartościowe pozycja, dzięki którym każdy z rodziców może porozmawiać ze swoimi dziećmi o osobach, które na co dzień borykają się z różnego rodzaju problemami, przez które mogą czuć się wykluczeni lub wręcz odrzuceni przez rówieśników. Na nas książeczki wywarły ogromny wpływ i stały się pretekstem do wielu rozmów. To jedne z tych pozycji, które powinno poznać każde dziecko!!!


Polecamy serdecznie!!!Całą serię znajdziecie TUTAJ

Wydawnictwo Zielona Sowa

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.