Przejdź do głównej zawartości

Czym jest i jak przygotować kącik tematyczny dla dziecka?

Dzisiejszy artykuł chciałabym poświęcić tzw. kącikom tematycznym, które wpisują się w pedagogikę Marii Montessori. Zacznę od tego czym jest taki kącik. 


Kącikiem tematycznym nazywamy miejsce w którym rodzice/opiekunowie przygotowują dla dzieci różnego rodzaju aktywności na dany temat, którym obecnie dziecko jest zafascynowane czyli ma tzw. fazę wrażliwą. Z reguły takie kąciki zawierają: książki (bardzo istotny element), karty trójdzielne, figurki, plakaty, makiety, mapy, układanki itp.. Dobór materiałów zależy od tematu oraz przede wszystkim wieku i możliwości dziecka. Zadania powinny być odpowiednio przygotowane i pozwalać dzieciom osiągnąć sukces (czyli wykonać je).  Jak przygotować kącik tematyczny?

1. Pierwszym krokiem jaki musi zostać wykonany, to tzw, research czyli obserwacja dziecka i określenie jego fazy wrażliwej. Pozwoli nam to wybrać temat naszego kącika.

2. kolejnym krokiem jest zebranie w jednym miejscu wszystkich materiałów (w tym książek) jakie posiadany w danym temacie.

3. Kolejnym krokiem jest zaplanowanie jakie aktywności/zadania chcemy aby znalazły się na półeczkach (wykorzystując posiadane materiały).

4. Kolejnym etapem (który nie jest konieczny) może być uzupełnienie posiadanych materiałów. Może zechcemy dodrukować jakieś karty pracy z internetu lub dokupić książkę. 

5. Następnie należy wydzielić miejsce w którym nasz kącik powstanie. Najlepiej sprawdzają się tutaj różnego rodzaju półeczki i regały.

6. Ostatnim etapem przygotowań jest ułożenie zebranych materiałów na przygotowanym miejscu (półce/regale). Zgodnie z pedagogiką Montessori, zadania na półkach powinny być gotowe do wykonania, a ich ilość powinna być ograniczona. 

Kącik tematyczny ZWIERZĘTA

Poniżej prezentuje kącik tematyczny "zwierzęta", który przygotowałam dla mojego 11 miesięcznego synka. Nikodem od ponad miesiąca uwielbiał bawić się figurkami zwierzą oraz oglądać książeczki ze zwierzakami, dlatego też postanowiłam przygotować dal niego właśnie taki kącik. Przygotowując zadania skupiłam się głównie na tym aby rozwijały one dwie główne sfery: sensorykę oraz motorykę małą. Udało mi się także wpleść nieco logiki (dopasowywanie, tworzenie par). Jak za chwilę zobaczycie, wszystkie zadania były tak przemyślane, aby synek był w stanie je wykonać :-) Nasz kącik uzupełniłam także tzw. sensory binem, farmą do zabaw tematycznych, regałem z książeczkami oraz CD do słuchania podczas zabaw. 


UWAGA!!!

Pamiętajcie aby wszystkie pomoce były dostosowane do Waszych dzieci, a każdy przedmiot do którego nie chcecie aby miały swobodny dostęp, trzymajcie poza ich zasięgiem. U nas tak trzymam sensory bin oraz plastelinę, które wyciągam tylko do danej aktywności (zawsze pod moją pełną kontrolą) a po skończonej zabawie chowam.

Poniżej przedstawiam nasz kącik tematyczny 11 miesięcznego bobasa na temat zwierząt :-)


Trzy karty oraz trzy figurki zwierząt do dopasowywania (logika).


Puzzle sensoryczne zwierzęta oraz puzzle magnetyczne z lwem (logika oraz sensoryka).


Wbijanie patyczków w plastelinę tworząc jeża oraz odbijanie śladów kotka, również w plastelinie (rozwijanie motoryki małej).


Otwieranie pudełek i wyciąganie ukrytych w nich zwierzątek (motoryka mała).


Zabawa polegająca na ratowaniu zwierzątek. Zadaniem dziecka jest je wyciągnąć spomiędzy gumek recepturek (motoryka mała).


Książeczki aktywizujące o zwierzątkach (motoryka mała). 


Karmimy stworka - potworka (motoryka mała)


Rozwijanie zwierząt zwiniętych w folię aluminiową (motoryka mała, sensoryka).


Wspomniany wcześniej sensory bin, o którym pisałam wcześniej TUTAJFarma do zabaw tematycznych.


CD do słuchania.
KsiążkiPoniżej znajdziecie galerię zdjęć które wykonałam podczas zabaw :-) Mamy nadzieję, że zainspirujemy Was do stworzenia własnego kącika :-)


Komentarze

 1. ... ładnie to wygląda ... zastanawiam się tylko, jak jest z utrzymaniem porządku - dzieci jeszcze się uczą odkładać rzeczy na swoje miejsce, a w tym kąciku jest wiele różnych rzeczy ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na chwilę obecną sprzątanie zabawek czy to z kącika tematycznego czy w samej bawialni jest moim zadaniem (synem ma 11 miesięcy) jednak z czasem będę go uczyła odkładania zabawek na swoje miejsce, a kącik jest idealnym miejscem do takiej nauki, gdyż każda zabawka ma swoje ściśle określone miejsce :-)

   Usuń
 2. czy te zwierzątka, figurki zwierząt nie są za małe na takiego człowieka? Tradycyjnie takie młode osoby lubią wszystkiego spróbować...

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas nie ma aż tak specjalnie przygotowanego kącika. Ale za to mamy zabawki poukładane w przemyślany sposób i tak, by młodsza córka mogła sama po nie sięgnąć. Jest regał z książkami, regał zabawkami rozwijającym motoryke, regał z instrumentami, miejsce na klocki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny ten kącik. Widać, że pociecha ma swoje miejsce w domu i dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Każdy lubi mieć swój kącik a dzieci tym bardziej

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)