Przejdź do głównej zawartości

Biblioteczka Montessori - 100 pomysłów jak odkrywać świat oraz zestaw edukacyjny Ciało człowieka - Wydawnictwo Egmont

Założenia pedagogiki Marii Montessori są mi bardzo bliskie. Od najmłodszych lat wdrażałam ją podczas codziennych zabaw z Ignacym, a obecnie robię to samo z Nikodemem. Bardzo mnie cieszy, że to podejście do poznawania otaczającego nas świata zyskuje tak na popularności w Polsce. Wydawnictwo Egmont, jak zawsze wie co w trawie piszczy i od dłuższego już czasu wydaje niezwykle ciekawą serię książek i zestawów edukacyjnych pod wspólną nazwą Biblioteczka Montessori. Dziś chciałam Wam przybliżyć dwa tytuły z serii, książkę pod tytułem 100 pomysłów jak odkrywać świat oraz zestaw edukacyjny Ciało człowieka100 pomysłów jak odkrywać świat to książka autorstwa Eve Herrmann to publikacja skierowana do rodziców w której znajdą ogrom pomysłów na zabawy, które rozwijają w dziecku naturalną ciekawość świata. Pomysły są skierowane do dzieci od 3 do 6 lat. Książka podzielona została na 5 rozdziałów. Znajdziemy tu pomysły na zabawę połączoną z nauką z takich dziedzin jak:

- geografia,
- świat roślin,
- świat zwierząt,
- fizyka,
- oraz czas. W publikacji poza samymi zabawami znalazły się także informacje dla osób korzystających z książki dotyczące samych metod oraz sposobu korzystania z określonych materiałów Montessori. Całość jest bardzo przejrzysta i łatwo korzystać z publikacji. Poszczególne rozdziały zostały oznaczone różnymi kolorami, dlatego łatwo odnaleźć w książce dane zadanie lub grup tematyczną.  


Z proponowanych zabaw znajdziemy tu między innymi pomysły na eksperymenty, kategoryzacje określonych obiektów, tworzenie form geograficznych, tworzenie przekrojów danych owoców i warzyw, naukę cyklów życia roślin, czy choćby naukę tworzenia ciągów wydarzeń. Wszystkie zabawy zostały bardzo dokładnie opisane a większość z nic także przedstawiono na zdjęciach. Książka to prawdziwa skarbnica pomysłów na ciekawe i kreatywne spędzenie czasu z przedszkolakiem. 


Ciało człowieka to niezwykle ciekawy zestaw edukacyjny dzięki któremu dzieci w sposób sensoryczny zapoznają się z wewnętrzną budową ludzkiego ciała. Podczas pracy z tym zestawem maluchy będą miały niepowtarzalną okazję "zajrzeć" do wnętrza ludzkiego ciała i odkryć każdy jego element, krok po kroku. 


W bardzo elegancki pudełeczku z wytłaczanymi i błyszczącymi napisami znajdziemy:

- 11 filcowych modeli narządów,
- 1 książeczkę,
- 4 przezroczyste folie,
- 13 kart edukacyjnych (obrazki oraz napisy z nazwani),
- 1 dwustronnym plakat (dziewczynki i chłopca). Książeczka, którą dołączono do zestawu pod tytułem Ciało człowieka to niezwykłe kompendium wiedzy na temat ludzkiego ciała. Znajdują się w niej informacje jak dziecko postrzega własne ciało oraz instrukcje jak korzystać z zestawu, kart edukacyjnych oraz filcowych narządów. Kolejne strony to opisy poszczególnych organów wraz z ich rysunkiem oraz przedstawieniem go na ciele człowieka. Przy każdym z nich jest także krótki opis. Ostatnia część książeczki opisuje układy w ciele człowieka oraz jak korzystać z dołączonych do zestawu folii. Mamy tu opisy układów:


- nerwowego,
- krwionośnego,
- kostnego,
- oraz mięśniowego.  


Kolejnym elementem zestawu są cztery folie, które przedstawiają układy w ciele człowieka.


Plakat jaki dołączono do zestawu jest dwustronny i przedstawia z jednej strony dziewczynkę a z drugiej chłopca. Rozmiary są tak dopasowane, aby można było układać na nim filcowe organy.Zestaw składa się także z kart edukacyjnych. Są to plakietki na bardzo sztywnej tekturze, dzięki czemu na pewno nie ulegną zniszczeniu nawet przy bardzo częstym ich użytkowaniu. Rysunki przedstawiają:


- mózg,
- tchawicę i oskrzela,
- płuca,
- serce,
- Wątrobę,
- żołądek,
- trzustkę,
- pęcherzyk żółciowy,
- śledzionę,
- nerki,
- jelito cienkie,
- jelito grube,
- oraz pęcherzyk moczowy.

Do każdej z karto dołączono także niewielkich rozmiarów plakietkę z podpisami poszczególnych organów.
Zestaw to także 11 filcowych elementów, które wykonano z dość grubego materiału. Każdy element jest bardzo sztywny, dzięki czemu także nie ulegną zniszczeniu. 

Zabawy z zestawem mogą być przeróżne od samego nazywanie poszczególnych organów znajdujących się na kartach po ich podpisywanie i dopasowywanie filcowych elementów. Poniżej kilka kadrów z zabaw Ignacego :-)Obie pozycje są prawdziwą skarbnicą wiedzy i dają ogromne możliwości zabaw. U nas zestaw bardzo spodobał się Ignacemu, a ja mam nadzieję, że i Nikodem zapała do niego "miłością" już niebawem :-)


Polecamy serdecznie!!!


,

Książkę znajdziecie TUTAJ

Zestaw znajdziecie TUTAJ

Egmont PolskaKomentarze

 1. Bardzo fajne książeczki edukacyjne

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka jest świetna. Pudełko mam z ptakami i też jest fajne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jestem przekonana do pedagogiki Montessori, ale książeczka o ciele człowieka wygląda na bardzo ciekawą rozrywkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wysokiej jakosci pomoce bardzo mi się podobają.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie to wygląda, muszę się w nie zaopatrzyć

  OdpowiedzUsuń
 6. Obie książeczki mnie bardzo zaintrygowały i chętnie bym je przejrzała - mimo braku dzieci. :D Lubię tego typu rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam dużo dobrego na temat metody Monessori, widziałam już tą książeczkę. Osobiście nie będę wdrażać w 100% tej metody, ale książka sama w sobie jest bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.