Przejdź do głównej zawartości

Super Farmer & Koza - Wydawictwo Granna

Superfarmer i Koza to limitowana edycja znanej w Polsce i wielu innych krajach gry autorstwa Karola Borsuka. W nowej oprawie graficznej i pod zmienionym tytułem (pierwotnie gra nosiła tytuł Hodowla zwierzątek i powstała w roku 1943) gra wydawana jest przez Wydawnictwo Granna. Jest to bardzo przyjemna gra towarzyska skierowana do dzieci od 7 roku życia, podczas której mali i duzi gracze wcielają się w role farmerów i starają się rozmnożyć swoje hodowle zwierzaczków. 
W pudełku znajdziemy:


- 4 plansze,
- 2 dwunastościenne kostki,
- 120 żetonów zwierząt (60 królików. 24 owce, 20 świń, 12 krów oraz 4 konie),
- 4 figurki małych psów,
- 2 figurki dużych psów,
- 1 figurka kozy,
- oraz instrukcję. 
Celem gry jest jak najszybsze rozmnożenie zwierząt tak aby zebrać po co najmniej jednej sztuce z każdego gatunku czyli królika, owcy, świni, krowy i konia. Ten gracz, któremu ta sztuka uda się jako pierwszemu zostaje zwycięzcą. 

Przed rozpoczęciem rozgrywki, każdy z graczy otrzymuje planszę na której będzie układał zdobyte w grze żetony zwierząt. Obok kładzie się wszystkie żetony zwierząt, wszystkie figurki psów, kozy oraz obie kostki. 
Każdy gracz w swojej turze rzuca obiema kostkami. W zależności od tego co na nich wypadło może rozmnożyć swoje stado (wypadły dwa takie same symbole) stracić część lub całość stada (gdy wypadnie lis lub wilk) lub nie podejmuje żadnych działań i nic się nie dzieje (gdy wypadły dwa różne symbole zwierząt hodowlanych). Na początku gry może okazać się, że przez kilka kolejek nikt nie zdobywa żetonów, jednak gdy już uda się rozpocząć hodowlę, gra nabiera rozpędu, gdyż żetony zdobyte na planszy także bierze się pod uwagę przy obliczaniu pełnych par. W praktyce oznacza to, że jeżeli gracz przykładowo ma już na swojej planszy dwa króliki i jedną owcę a na kostkach wyrzuci także królika i owcę to ma dwie pełne pary i dobiera z kupki żetonów dwa z nich, jeden z królikiem i jeden z owcą. Zwycięzcą zostaje ten z graczy, który jako pierwszy zdobędzie po jednym przedstawicielu każdego z gatunków.


Jednak to nie koniec zabawy, ponieważ za pomocą kostek możliwe jest jedynie zdobycie królików , owiec oraz świń. Ponieważ krowa i koń występują na kostkach pojedynczo, zdobycie pierwszego żetonu jest niemożliwe. Stąd też możliwość tzw. wymiany żetonów według poniższego przelicznika (który znajduje się na każdej z plansz):

1 koń = 2 krowy
1 krowa =3 świnie
1 świnia = 2 owce
1 owca = 6 królików

Wymiany dokonać można zawsze przed rzutem kostkom. Nie ma limitu wymian, jedyny warunek to stosowanie się do powyższego przelicznika.


Podczas rozgrywki, gracze mogą część swoich zwierzątek wymieni na pieski (duże lub małe), których zadaniem jest ochrona posiadanego już stadka. Duży, brązowy pies chroni zwierzątka przed wilkiem, natomiast mały, kremowy jest obrońcą przed lisem. Aby nabyć dużego pieska należy zapłacić jednym  żetonem z krową, natomiast za małego oddajemy jeden żeton z owcą. Psy wykorzystane do obrony wracają z powrotem do stada.

A co z tą tytułową Kozą!!! Otóż to sympatyczne zwierzątko może nieźle namieszać. Każdy gracz w swojej turze może podjąć decyzję o wymianie jednej owcy na Kozę (oczywiście jeżeli posiada już owcę). W takiej sytuacji, Koza umieszczana jest na planszy jednego z przeciwników, blokując tym samym zbycie przez niego danego zwierzaczka. Oby pozbyć się Kozy można zwrócić ją do stada wraz z 3 owcami lub wyrzucić wilka na kostce (jednak w tej opcji gracz traci także pozostałe zwierzaki, oprócz konia i małego pieska).


Superfarmet to bardzo przyjemna gra o dość prostych zasadach. Podczas zabawy gracze mogą wykazać się kreatywnością i obrać jedną z kilka strategii rozmnażania stada. U nas gra cieszy się niezmiennie dużą popularnością i bardzo często po nią sięgamy. Dodatkowym bardzo dużym plusem całego zestawu jest jego spora ilość powtarzających się elementów, dzięki czemu żetony można także wykorzystywać do ćwiczeń układanek lewopółkulowych, kategoryzacji, sekwencji, naśladowania, kodowania czy choćby analogii. 

Grę serdecznie polecamy!!! 


Grę znajdziecie TUTAJ

GrannaKomentarze

 1. Super gra i zabawa dla całej rodziny!

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że ta gra bardzo spodobałaby się mojemu synkowi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama bym w taką świetną grę zagrała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda bardzo fajnie i zakładam, że wzbudza niemałe emocje wśród dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładnie zrobiona jest ta gra i ma bardzo pomysłowe kostki wielościany.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.