Przejdź do głównej zawartości

Bajczary i czarbaje - Wydawnictwo Literatura

Dzisiaj chciałam napisać kilka słów o wyjątkowym zbiorze bardziej i mniej znanych baśni. Bajczary i czarbaje to dzieło Joanny Papuzińskiej (której twórczość niezwykle sobie cenie) oraz jej syna Antoniego Baksiaka. Są to pochodzące z różnych części Polski i przekazywane z pokolenia na pokolenie podania i legendy. Całość składa się z dwunastu odrębnych historii. Ich źródeł można doszukiwać się choćby w religii. Każde opowiadanie to niezwykła podróż do przeszłości, która porwie każdego miłośnika gatunku. Książka na rynku ukazała się nakładem Wydawnictwa Literatura.

Cześć z baśni znajdujących się w zbiorze nie była mi znana, przez co lektura okazała się niezwykle interesująca, pouczająca i inspirująca. Każde podanie niesie za sobą pewną naukę z której można wyciągną wnioski na przyszłość. Lektura jest prawdziwą gratką dla miłośników gatunku. W baśni pod tytułem "Wdzięczność węża" czytamy o empatii oraz pokorze wobec samego siebie jak i innych. O nie przekładaniu dóbr materialnych nad szczęście i życie swoich bliskich przeczytamy w baśni pod tytułem "Skarb matki". Każda z zamieszczonych w książce historii, w prosty i zrozumiały sposób przedstawia ponadczasowe wartości, którymi każdy powinien się kierować w swoim życiu. Obok bajecznej treści, książka wyróżnia się także cudownymi ilustracjami autorstwa Anny Łazowskiej. Każda rozkładówka to prawdziwa uczta dla oka i duszy. Książkę bardzo serdecznie polecamy. Jest to cudny zbiór, który powinien poznać każdy Polak bez względu na wiek i zainteresowania. U nas książka zainteresowała nie tylko mnie i Ignacego, ale także mojego męża. 

Polecamy serdecznie!!!


Książkę znajdziecie TUTAJ

Wydawnictwo LiteraturaKomentarze

  1. Uwielbiam tego typu opowieści! A ilustracje? Zachwycające! 🙂

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakie super! Zakupię dla mojej córki, zdecydowanie jej się spodoba :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytamy i bardzo lubimy. Wydanie jest przepiękne...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.