Przejdź do głównej zawartości

Skarpetki i Patataj od Granny

Dzisiaj chciałam napisać o dwóch bardzo ciekawych grach dla przedszkolaków. Obie to nowości jakie ukazały się na rynku nakładem wydawnictwa Granna. Mowa będzie o Skarpetkach oraz Patataj, grach, które swą mechaniką i cudną grafiką skradną serce każdego dziecka.

Skarpetki to gra rozwijająca spostrzegawczość, percepcję wzrokową, koordynację ręka oko jak również szybkość i umiejętność działania pod wpływem czasu. Zapewnia świetną zabawę zawodnikom przy jednoczesnym szlifowaniu jakże istotnych umiejętności.W pudełku znajdziemy:

- 60 skarpetek (30 par),
- 6 dwustronnych kart postaci,
- 24 karty Piotruś,
- oraz instrukcja.

Gracze wcielają się w "skarpetkologów" i próbują odnaleźć pary skarpetek pasujące do stroju swojej postaci. Ten z graczy, któremu po trzech rundach uda się zgromadzić najwięcej par zostaje zwycięzcą.
Zanim gracze przystąpią do rozgrywki, każdy z nich wybiera jedną postać, której to będzie pomagał odnaleźć pary skarpetek pasujące do jej/jego stroju. Następnie należy potasować wszystkie karty skarpetek i ułożyć je na środku w odkrytym stosie. Teraz gdy wszystko jest przygotowane, można rozpocząć rywalizację.W tej grze nie występują tury, wszyscy gracze w tym samym czasie (na określona komendę), przy użyciu tylko jednej ręki rozkopują stos kart w celu odnalezienia tych pasujących do ich postaci. Każda odnaleziona para musi pasować do siebie zarówno wzorem jak i kolorem pięty oraz być parą (czyli lewą i prawą skarpetką). Ten z biorących udział w zabawie graczy, któremu uda się odnaleźć jako pierwszemu 4 pasujące pary, zdobywa jeden punkt. Zwycięzcą zostaje ten z graczy któremu jako pierwszemu uda się zdobyć 3 punkty. Ilość rund uzależniona jest więc od ilości graczy, im ich więcej tym większe prawdopodobieństwa, że punkty rozłożą się na większej liczbie osób i konieczne będzie rozgrywanie kolejnych kolejek w celu wyłonienia zwycięzcy.
Patataj to z kolejna gra kooperacyjna czyli taka w której wszyscy gracze mają jeden cel i wspólnie do niego dążą. Nie ma tu rywalizacji za to jest ogromna radość po osiągnięciu celu. W pudełku znajdziemy:

- 27 kart różnokolorowych kucyków,
- 34 karty ogrodzenia,
- 5 kart podkowy,
- 9 kart sianka,
- oraz instrukcję
Przed rozpoczęciem rozgrywki należy potasować wszystkie karty i rozdać każdemu z graczy (w zależności od ilość osób biorących udział w rozgrywce) po 5 kart przy 2, 3 lub 4 graczach oraz po 4 karty przy 5 lub 6 graczach.


Gra podzielona jest na tury. W każdej z nich dany gracz musi w pierwszej kolejności wyłożyć wszystkie karty ogrodzenia jakie ma w ręce. Następnie ma do wyboru jedno z trzech działań:


* wprowadzenie na wybieg trzech koników które posiadają co najmniej jedną wspólną cechę (mają
   ten sam kolor umaszczenia, grzywy lub kocyka),
* wyłożyć jedną kartę sianka,
* usunąć dwa elementy ogrodzenia przy użyciu karty z podkową.


Może zdarzyć się sytuacja, iż gracz nie będzie miał trzech koników z jedną wspólną cechą. W takiej sytuacji możliwa jest wymiana jednej karty z inny graczem. Warunkiem jest jednak natychmiastowe jej wyłożenie na wybieg.Po wykonaniu określonych działań, zawodnik dobiera z talii tyle kart ile miał na początku rundy.W zestawie jest także zestaw kart do tradycyjnej gry memory.


Zarówno Skarpetki jak i Patataj to bardzo fajne gry rodzinne, które sprawdzą się nie tylko u przedszkolaków. Proste zasady i piękna grafika sprawiają, że sięgamy po nie bardzo często.


Polecamy serdecznie!!!Gry znajdziecie TUTAJ

Granna

Komentarze

  1. Nie mogę uwierzyć, ile jest fajnych gier dla dzieci! Bardzo lubimy planszowki, myślę, że te dwie też by się naszym dzieciom bardzo spodobały.

    OdpowiedzUsuń
  2. Obie gry bardzo mi się podobają, ale gdybym miała zdecydować się na jedną były by to skarpetki

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)