Przejdź do głównej zawartości

Mi pasuje! od REBEL

Mi pasuje!, to kolejna gra, która w ostatnim czasie zrobiła u nas furorę. Gra ma dość proste zasady w wersji podstawowej. Dla bardziej wymagających graczy, jest także wariant rozbudowany, w którym biorący udział w rozgrywce muszą nieco więcej pogłówkować. Gra została bardzo ładnie i starannie wydana przez Wydawnictwo REBELW pudełku znajdziemy:


- 6 dwustronnych plansz w 6 kolorach,
- 162 sześciokątne kafle (po 27 w danym kolorze odpowiadające kolorom plansz),
- 24 sześciokątne kafle specjalne,
- oraz instrukcję.

Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów za ułożone na planszy kafle w rzędach. Rzędy które przynoszą graczom punkty to jedynie te ułożone w jednym kolorze (nie mogą być nigdzie przerwane). Rzędy muszą przebiegać prosto od jednej do drugiej krawędzi planszy. Kierunki w jakich mogą biec to pion, poziom i skos.


Przed rozpoczęciem rozgrywki, każdy z graczy otrzymuję planszę w wybranym kolorze oraz pasujące do niej kafle w ilości 27 sztuk. Następnie należy zdecydować, który z biorących udział w rozgrywce gracz zostanie tzw. "wywołującym". Gdy to zostanie ustalone, osoba ta odwraca wszystkie swoje plakietki awersami do dołu i dokładnie miesza. Natomiast pozostali gracze mają przed sobą odsłonięte plakietki, które teraz muszą podzielić na trzy grupy, według cyfry jaka widnieje na górze kafla. Są to cyfry 1, 5 lub 9. Teraz można rozpocząć grę.


Grę prowadzi osoba, która została wybrana na "wywołującego". To od niej będzie zależał przebieg gry, jednak są to decyzje losowe. Wywołujący odsłania wybraną przez siebie plakietkę i odczytuje widniejące na niej trzy cyfry. Teraz pozostali gracze, odnajdują dokładnie ten tą samą plakietkę i wszyscy (łącznie z wywołującym graczem) kładą ją na wybranym przez siebie miejscu na swojej planszy. Gdy wszyscy zawodnicy wykonają to zadanie, wywołujący losuje kolejną plakietkę. Gra kończy się gdy wszyscy gracze zapełnią całe swoje plansze, czyli umieszczą po 19 plakietek. Teraz następuje podliczenie punktów.


A jak liczymy punkty? Dość prosto, należy pomnożyć ilość elementów tworzących dany rząd przez cyfrę przypisaną do koloru linii jaką udało mu się ułożyć. To samo należy wykonać z wszystkimi ułożonymi rzędami a na końcu zsumować wszystkie wartości.

Przykład:

Gdy gracz ułożył żółtą linię z czterech elementów to otrzymuję za nią 36 punktów, ponieważ żółty kolor ma przypisaną wartość 9. Aby ustalić ilość zdobytych punktów za tą linię należy pomnożyć 9x4 (wartość koloru razy ilość elementów).

Osoba, która zdobyła w sumie najwięcej punktów, zostaje zwycięzcą.

W instrukcji są opisane także inne warianty gry. Mamy tu rozgrywkę dla jednej osoby oraz rozgrywkę na tzw. zaworowej planszy.


Mi pasuje! to niezwykle przemyślana i bardzo wciągająca gra. I choć zasady są proste, to jednak trzeba się nieźle nagłówkować aby osiągnąć sukces i wygrać. U nas gra cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony Ignacego i często po nią sięga. Nie ma także mowy o rozegraniu tylko jednej partii :-) Grę polecamy z czystym sumieniem gdyż wiemy, że jest na prawdę godna uwagi.


Grę znajdziecie TUTAJ


Komentarze

  1. O jej! Ile elementów. Na pierwszy rzut oka wygląda na skomplikowaną, jednak może być ciekawie. Od Rebel jeszcze gier nie znamy, być może zaopatrzymy się w któraś, może i ta się pojawi na półce. Muszę zobaczyć co Rebel ma jeszcze ciekawego, bardziej dla 4-latka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Gra piękna.
    Widzę że jakość elementów także wysoka.
    Nie znamy tej gry.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.