Przejdź do głównej zawartości

Zimowe lektury od Zakamarków

Zima nie odpuszcza, nawet u nas spadł śnieg, co jest dużym zaskoczeniem. Ignacy ostatnie dni szalał na sankach, lepił bałwana i urządzał bitwy na śnieżne kule. W tak zimowej aurze nie mogło także zabraknąć książek o tej tematyce. Według nas, nikt tak nie opisuje piękna zimy jak szwedzcy pisarze. Mieliśmy okazję się o tym przekonać podczas czytania dwóch przeuroczych książek wydanych w Polsce przez Wydawnictwo Zakamarki.  


Zimowa wyprawa Ollego to książka napisana przez Elsę Beskow i wydana po raz pierwszy w Szwecji w roku 1907. Opowiada o chłopcu imieniem Olle, który na swoje szóste urodziny dostaje w prezencie prawdziwe narty. Nasz bohater marzy o tym aby móc je wypróbować, niestety z powodu braku śniegu jest to niemożliwe. Gdy na dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem wreszcie spada śnieg, Olle chce natychmiast udać się do lasu na nartach. Gy tam dociera napotyka na swojej drodze starca ubranego na biało. Okazuje się, że jest to Wuj Szron, pomocnik Króla Zimy. Obaj wyruszają w niesamowitą podróż podczas której Olle zwiedzi zamek Króla Zimy gdzie zobaczy malutkich Lapończyków szyjących narciarskie buty. Gdy ogłoszona zostaje przerwa w pracy wszyscy zaczynają wspólną zabawę. Gdy zapada zmierzch, chłopiec w towarzystwie Wuja Szrona zostaje odwieziony do domu.
 


 

 
O zimie to książka autorstwa Gorel Kristiny Naslund. Nie mamy tu tradycyjnej narracji czy dialogów, mamy za to poetycko opisaną zimę w każdym niemal jej aspekcie. Czytamy tu o ptakach które odlatują zimą do ciepłych krajów, spadających płatkach śniegu, zamarzniętej wodzie. Są opisy zabaw na śniegu oraz dźwięków jakie wydają śnieg pod butami. Książka kończy się konkluzją, iż po zimie zawsze nastaje wiosna, co jest bardzo optymistycznym zakończeniem :-). Książka to swoiste kompendium wiedzy na temat zimy, jej uroków oraz niedogodności jakie ze sobą niesie. 

 
Obie pozycja to idealne lektury na zimowy czas. Różnią się od siebie treścią jednak łączy je niesamowity zimowy klimat oraz magiczne ilustracje, które w prosty sposób oddają piękno zimy.
 
Polecamy serdecznie!!!  
 
 

Książki znajdziecie TUTAJ i TUTAJ
 
Wydawnictwo Zakamarki

Komentarze

 1. Czy to dziwne, że mając ponad 20 lat kocham książki dla dzieci? Ta również na pewno by mnie wciągnęła. Moje przyszłe dzieci będą chyba zachwycone. Będę im czytać codziennie bo będę chciała sama poznać książkę :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie czyta się książeczki tematyczne zgodnie z porą roku. Zawsze wtedy inaczej się je odbiera :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki jak książki, ale ZDJĘCIA - zachwyciły mnie :) Przepiękne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękne, książek nigdy nie za wiele, na nie zawsze są pieniądze 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam, że ma być jeszcze zima i śnieg, więc muszę chyba zaopatrzyć się w taką książeczkę dla synka :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)