Przejdź do głównej zawartości

Michał i 38 - Wydawnictwo Literatura

Dzisiaj chciałam Wam napisać o książce, która intryguje już samym swym tytułem. Michał i 38 to powieść, której autorem jest Rafał Witek. O ile imię głównego bohatera zdradza już wspomniany tytuł, o tyle liczba 38 pozostaje zagadką, jednak nie na długo, ponieważ już w pierwszym rozdziale zagadka zostaje rozwikłana :-) Publikacja wydana została przez Wydawnictwo Literatura.
 


Marianka, starsza siostra tytułowego Michała, za namową mamy, zapisuje się do chóru. Zajęcia dwa razy w tygodniu, odbywają się dość daleko od ich rodzinnego domu, bo aż 6 przystanków metrem i 13 tramwajem. Jednak z powodu zamiłowania mamy dziewczynki do włoskiego chóru, obie z chęcią pokonują dwa razy w tygodniu, tą dość wymagającą trasę (bo przecież po zajęciach muszą także wrócić do domu, a to już w sumie 38 przystanków). I właśnie z powodu tych przystanków, a raczej ich ilości, Michał także postanowił zapisać na zajęcia z chóru. Jego zamiłowanie do pociągów pchnęło go do tego aby podjąć walkę z samym sobą, pokonać strach, nieśmiałość oraz lęk przed publicznymi wystąpieniami. Znalazł się sam jeden w gronie 38 dziewczynek. Jak myślicie, czy uda mu się nawiązać nowe przyjaźnie?

 
 
Zdawać by się mogło, iż mamy tu do czynienia ze swego rodzaju dramaturgią. Nic bardziej mylnego. Autor w mistrzowski sposób ukazuje punkt widzenia chłopca, który jest jednocześnie narratorem. Mamy tu także dużą dawkę humoru, jak również wiele do przemyśleń i rozmów.Książkę czyta się błyskawicznie. Mamy tu sporą dawkę wiedzy na temat muzyki, są także trafne przemyślenia na ważne i nie rzadko trapiące dzieci tematy. Jest przygoda oraz sytuacje dramatyczne, jak na przykład chęć rezygnacji Marianki z chóru w chwili, gdy Michał pokonał już swoje lęki i odnalazł w sobie nową pasję. Do tego nie można zapomnieć o ilustracjach, które znakomicie oddają treść książki i dopełniają całości.


Michał i 38 to książka, która zachwyciła Ignacego. Co prawda nie wzbudziła w nim chęci zapisania się do chóru, co jednak jest zrozumiałe zważywszy, że słoń mu na ucho nadepnął (po mamusi:-)). Dlatego też serdecznie ją polecamy, na pewno zachwyci  zarówno chłopców jak i dziewczynki :-)


Książkę znajdziecie TUTAJ
 
Wydawnictwo Literatura
 
 
Komentarze

 1. Ciekawe czy spodobałaby się mojej córce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda jak bardzo równościowa pozycja... myślisz, że z takim założeniem była pisana?

  OdpowiedzUsuń
 3. Z pewnością wartościowa książka! Dziękuję za recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 4. w takim razie zwrócimy na nią szczególną uwagę :))

  OdpowiedzUsuń
 5. 38 mój ulubiony numer :) Książka zapowiada się bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale świetna książeczka dla dzieci. Podoba mi się.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.