Przejdź do głównej zawartości

Sylabowy wężyk czyli nauka czytania przez zabawę z Blu - Edu

O moim zamiłowaniu do materiałów / zabawek wykonanych samodzielnie pisałam wielokrotnie. Wiele takich pomocy sama zrobiłam, wiele także posiadam z innych źródeł, których jest sporo. O jednej z nich chciałam dzisiaj napisać. Będzie to zestaw służący do nauki czytania metodą sylabową. Nasz zestaw sylabowy wężyk pochodzi ze strony Blu - Edu do zaglądnięcia na którą Was zachęcamy, znajdziecie tam mnóstwo perełek :-)   


W skład zestawu wchodzą:

- dwie plansze,
- 40 wyrazów dwusylabowych (zawierające sylaby otwarte).

Zestaw jest dostępny do samodzielnego wydruku, wycięcia i zalaminowania. 


Bawić można się na kilka sposobów. Pierwszy z możliwych wariantów przy wykorzystaniu wszystkich elementów zestawu to układanie plakietek na zasadzie domina. Każdy kolejny wyraz musi zaczynać od takie samej sylaby na którą poprzedni wyraz się zakończył. Oczywiście za każdym razem dziecko odczytuje na głos dokładany wyraz.  Kolejną zabawą do której wykorzystujemy tym razem jedynie plakietki z zestawy to także układanie ich w formie domina, tym razem (dla urozmaicenia) Ignaś robi to na swojej planszy, za każdym razem odczytując na głos wyraz.

 

Dodatkowo w zestawie zastosowano kodowanie poszczególnych paradygmatów poprzez przypisanie określonego koloru. Zabieg ten znacznie ułatwia dzieciom odszukiwanie kolejnych wyrazów, ponieważ wiedzą, że musi się on zaczynać tym samym kolorem którem poprzedni wyraz się skończył. 
Na koniec przy użyciu wskaźnika odczytuje ponownie wszystkie wyrazy :-)
Plakietki z powodzeniem można zabrać na ogród i tam ciesząc się świeżym powietrzem, w cieniu huśtawki szlifować czytanie. My do tego celu wykorzystujemy dwa pudełeczka (w celu organizacji :-)).      


Zestaw sylabowy wężyk to świetna pomoc dydaktyczna dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę ze słowem pisanym. Pozwala na kilkuwariantowe wykorzystanie elementów dzięki czemu nie ma mowy o nudzie a nauka to sama przyjemność :-)


Zestaw znajdziecie TUTAJKomentarze

  1. Super zestaw jak dla mnie troche za bardzo kolorowy ale dzieci lubia kolory.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)