Tyle razy nas odwiedziliście :-)

Hebanowe Serce - Wydawnictwo Literatura

Wydawnictwo Literatura ma w swojej ofercie bardzo ciekawą i kształtującą świadomość historyczną dzieci serię książek wojny dorosłych - historie dzieci. O serii miałam przyjemność pisać przy okazji omawiania takich tytułów jak Syberyjskie przygody Chmurki i Wszystkie moje mamy. Obecnie na rynku ukazało się aż 16 pozycji wchodzących w skład serii. Dzisiaj przybliżymy Wam kolejną z nich a będzie to Hebanowe Serce Renaty Piątkowskiej.   

Hebanowe Serce to jedna z tych książek, o której możemy śmiało powiedzieć, że przybliża młodemu czytelnikowi aktualne ale jednocześnie bardzo trudne kwestie z jakimi obecnie zmierza się przede wszystkim Europa. Głównym bohaterem jest mały chłopiec o imieniu Omenka, który wraz z mamą i setkami innych imigrantów przemierza Morze Śródziemne w celu dotarcia do brzegów Europy. Mieszkańcy Syrii, Erytrei i Nigerii - państw ogarniętych konfliktem zbrojnym, sprzedając cały swój dobytek, postanawiają postawić wszystko na jedną kartę. Bardzo ryzykowna podróż na starej i wysłużonej łodzi może zakończyć się tragicznie. Wiele takich łajb, a wraz z nimi i ich pasażerowie znaleźli się na dnie morza. Nielicznym udało się dotrzeć do celu.   Omenka i jego mama mieli wiele szczęści, mimo, iż zostali kilkukrotnie oszukani oraz rozdzieleni z ojcem chłopca, dotarli do wybrzeża i zostali umieszczeni w ośrodku dla uchodźców. Wielu ich znajomych nie mieli tyle szczęścia. Pomimo bezpieczeństwa jakie zapewniał im pobyt w ośrodku, chłopiec nadal nie potrafił do końca cieszyć się "wolnością", codziennie czekał na ojca, który obiecał, że dojedzie do nich...Hebanowe Serce to bardzo wzruszająca opowieść o sile przetrwania, walce i nadziei, która w bardzo trudnych sytuacjach umiera ostatnia. Renata Piątkowska, której twórczość bardzo cenimy, przedstawiła historię uchodźców widzianą z perspektywy dziecka, jego odczuć, emocji i nadziei. Lektura skierowana ze względu na podejmowaną tematykę zdecydowanie do nieco starszych dzieci. Książka może poszczycić się III nagrodą w kategorii 6-10 lat w IV Konkursie Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Zdecydowanie jest to pozycja godna uwagi i polecenia!!!     


Książkę znajdziecie TUTAJ

Wydawnictwo Literatura


Komentarze

  1. Okładka jest przepiękna. Temat niełatwy, ale i o takich sprawach trzeba mówić dzieciom. Dobrze, że są takie pomoce, jak ta książka.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty