Przejdź do głównej zawartości

O psie który jeździł koleją - Wydawnictwo Greg

Książki których bohaterami są psy cieszą się u nas ogromnym zainteresowanie. Nie tak dawno pisałam o Psich troskach, a dzisiaj na tapecie kolejna piękna opowieść, która wydarzyła się na prawdę na początku lat 50 XX wieku we Włoszech. Dzięki Romanowi Pisarskiemu każde polskie dziecko może przeczytać książkę O psie który jeździł koleją, niesamowitą historię czteronożnego bohatera. Lektura wydana została przez Wydawnictwo Greg. 


Pewnego dnia na stacji kolejowej zjawia się bezpański kundel i od razu zaskarbia sobie przychylność kierownika stacji. Od tego momentu stają się nierozłączni a pies staje się częścią kolei. Szybko okazuje się, że Lampo posiada niezwykłe jak na psinę umiejętność - doskonale radzi sobie z podróżowaniem pociągiem niemalże po całych Włoszech. Jednak mimo częstych wyjazdów zawsze odnajduje powrotny pociąg. Pracownicy stacji kolejowej przywykli już do tego, że pies urządza sobie kilkudniowe wyprawy, po których wraca do swoich "obowiązków".  Z czasem jednak jego podróże stały się obiektem zainteresowania pewnego dziennikarza, który opisał w gazecie jego historię, Czytelnicy domagali się kolejnych wieści o czteronogu, jednak rozgłos wokół psa przyniósł jedynie negatywne skutki. Przełożony kierownika stacji nakazał pozbyć się psa. Załamani pracownicy musieli pogodzić się z decyzją szefa, jednak Lampo jak zawsze wiernie powrócił. Pokonał nawet wody oddzielające kontynent od Sycylii aby powrócić na "swoją" stację.
Niestety powrót pieska był dla niego początkiem końca. Gdy wszyscy świętowali powrót Lampo ten widząc najmłodszą córkę swojego Pana na torach rzucił się pod pędzący pociąg ratując dziewczynkę za cenę własnego życia. 


Aby uczcić pamięć zmarłego psa, nieopodal stacja na której zginął Lampo postawiono jego pomnik, który do dziś przypomina wszystkim mieszkańcom oraz podróżnym tą historię.  


O psie który jeździł koleją to piękna opowieść o przyjaźni pomiędzy człowiekiem a psem o oddaniu i całkowitym poświęceniu. Historia, która od lat jest uwielbiana przez kolejne pokolenia dzieci. Nam historia Lampo bardzo się spodobała, mimo, iż jej finał był dla niego tragiczny, to dokonał wielkiej rzeczy i wykazał się niesamowitą odwaga i oddaniem. Polecamy wszystkim opowieść o niesamowitym bohaterze.     


Książkę znajdziecie TUTAJ

Wydawnictwo GREG

Komentarze

 1. Można by rzecz klasyka. Ja do dziś mam swój egzemplarz z dzieciństwa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jedna z moich ulubionych lektur w szkole podstawowej! Też miałam swoją książeczkę, ale młodsza siostra mi ją porwała :-(

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy dokładnie to wydanie, ale jeszcze nie czytałyśmy. Planuje wycieczke do Włoch śladami Psa ktory jezdził koleja :) moze za rok...

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja ulubiona lektura z dzieciństwa. Czytałam ją też synkowi, który bardzo polubił Lampo i jego przygody. To wydanie, jak teraz widzę, jest idealne dla nas, ładne ilustracje, których w mojej szkolnej lekturze było jak na lekarstwo.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka mojego dzieciństwa!

  OdpowiedzUsuń
 6. Naprawdę się na końcu poplakalam 😢

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Niezbędnik każdego chłopaka oraz Niezbędnik akażdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie - Wydawnictwo Debit

Dziś chciałam Wam przybliżyć dwie bardzo wartościowe książki, które w bardzo prosty, przystępny a przy tym subtelny sposób opisują zmiany jakie powstają w ciele dojrzewającego nastolatka. Dwa niezbędniki, jeden skierowany do chłopców, drugi do dziewczynek, to książki, które powinny trafić w ręce każdego nastolatka. Publikacje ukazały się na rynku nakładem Wydawnictwa Debit .

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.