Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "Wpływ zimnego i ciepłego powietrza"

Pora na cotygodniowy eksperyment. Tym razem postanowiliśmy sprawdzić jaki wpływ mają zimne i ciepłe powietrze. W tym celu wykonaliśmy bardzo proste i stosunkowo krótkie doświadczenie, które w świetny sposób wyjaśniło nam zachodzące codziennie obok nas procesy związane z ciepłym i zimnym powietrzem.  Do wykonania eksperymentu potrzebowaliśmy:

- plastikowej butelki,
- balonu,
- kostek lodu,
- gorącej wody,
- miski,
- lejka.

UWAGA!!! 

PRZY TYM DOŚWIADCZENIE KONIECZNA JEST POMOC OSOBY DOROSŁEJ, ZE WZGLĘDU NA UŻYCIE GORĄCEJ WODY!!!


Pierwszą czynnością jest podgrzanie wody (ok 2 i pół minuty w mikrofalówce) i wlanie jej do butelki.


Napełnioną butelkę pozostawiamy na ok minutę aby się nagrzała...


...po czym wylewamy wodę z butelki.


Teraz należy nałożyć balon na otwór w butelce i obserwować przez chwilę, wyraźnie można zaobserwować delikatne "zassanie" balona do butelki, 
Następnie wstawiamy butelkę do miski z lodem i nadal obserwujemy :-) 


Następuje dosyć szybkie "wessanie" balona do środka butelki... :-)


...po krótkiej chwili nasz balon jest już w całości w środku butelki i do tego delikatnie nadmuchany :-)Na koniec jeszcze krótkie wyjaśnienie zaistniałego zjawiska :-)

Butelka po nagrzaniu gorącą wodą powoli się ochładzała, wstawienie jej do zimnego lodu znacznie przyspieszyło ten proces. W wyniku ochładzania się znajdującego się w butelce powietrza jednocześnie kurczyło się, powodując wciągnięcie balonu do środka oraz wypełnienie go powietrzem w butelce. 

Wpis powstał w ramach Piątków z eksperymentami

 .

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)