Tyle razy nas odwiedziliście :-)

Eksperyment "oddychanie"

Mamy kolejny piątek, mamy też kolejny eksperyment. Po raz kolejny postanowiliśmy zgłębić tajniki wiedzy o ludzkim ciele. Wcześniej był już u nas eksperyment z obiegiem krwi czy jej składem, tym razem zajęliśmy się oddychanie, a dokładniej rzecz ujmując samymi płucami i tym w jaki sposób pracują.  Do wykonania eksperyment potrzebujemy zaledwie plastikowej butelki oraz balona.  


Na początek Ignaś nadmuchał kilka razy balon aby stał się nieco rozciągnięty. 

Następnie zgniótł od góry plastikową butelkę.Kolejnym krokiem było włożenie do butelki balona w taki sposób aby jego końcówkę wywinąć na szyjkę butelki. 


Uzyskaliśmy balon wewnątrz butelki, dokładnie tak samo jak nasze płuca znajdują się wewnątrz naszego organizmu. Teraz pozostaje już tylko spróbować rozprostować naszą butelkę. Zaobserwowaliśmy że podczas tej czynności nasz balon  napełnia się powietrzem a gdy Ignaś przestawał ciągnąć za butelkę kurczyła się a powietrze z balonu uciekało. Czynności te synek powtórzył kilkanaście razy, zawsze uzyskując ten sam efekt.    
 


 
Na tej samej zasadzie działają nasze płuca, kiedy robimy wdech, nasze mięśnie zwiększają objętość klatki piersiowej,aby płuca zassały powietrze. Następnie mięśnie się rozluźniają i ciało wraca do poprzedniego stanu, wypychając powietrze na zewnątrz, czyli robimy wydech.  


Pomysł na wykonanie tego eksperymentu zaczerpnęliśmy z książki Mała encyklopedia nauki wydawnictwa Olesiejuk.  Wpis powstał w ramach Piątków z eksperymentami

.

Komentarze

  1. Bardzo fajne. I tu widzimy, jak nasze płucka muszą się napracować :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty