Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "oddychanie"

Mamy kolejny piątek, mamy też kolejny eksperyment. Po raz kolejny postanowiliśmy zgłębić tajniki wiedzy o ludzkim ciele. Wcześniej był już u nas eksperyment z obiegiem krwi czy jej składem, tym razem zajęliśmy się oddychanie, a dokładniej rzecz ujmując samymi płucami i tym w jaki sposób pracują.  Do wykonania eksperyment potrzebujemy zaledwie plastikowej butelki oraz balona.  


Na początek Ignaś nadmuchał kilka razy balon aby stał się nieco rozciągnięty. 

Następnie zgniótł od góry plastikową butelkę.Kolejnym krokiem było włożenie do butelki balona w taki sposób aby jego końcówkę wywinąć na szyjkę butelki. 


Uzyskaliśmy balon wewnątrz butelki, dokładnie tak samo jak nasze płuca znajdują się wewnątrz naszego organizmu. Teraz pozostaje już tylko spróbować rozprostować naszą butelkę. Zaobserwowaliśmy że podczas tej czynności nasz balon  napełnia się powietrzem a gdy Ignaś przestawał ciągnąć za butelkę kurczyła się a powietrze z balonu uciekało. Czynności te synek powtórzył kilkanaście razy, zawsze uzyskując ten sam efekt.    
 


 
Na tej samej zasadzie działają nasze płuca, kiedy robimy wdech, nasze mięśnie zwiększają objętość klatki piersiowej,aby płuca zassały powietrze. Następnie mięśnie się rozluźniają i ciało wraca do poprzedniego stanu, wypychając powietrze na zewnątrz, czyli robimy wydech.  


Pomysł na wykonanie tego eksperymentu zaczerpnęliśmy z książki Mała encyklopedia nauki wydawnictwa Olesiejuk.  Wpis powstał w ramach Piątków z eksperymentami

.

Komentarze

  1. Bardzo fajne. I tu widzimy, jak nasze płucka muszą się napracować :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)