Tyle razy nas odwiedziliście :-)

Trening koncentracji. Jak rozwijać uwagę i pamięć dziecka - Wydawnictwo Edukacyjne

Trening koncentracji. Jak rozwijać uwagę i pamięć dziecka autorstwa Iwony Skorskiej, to napisany prostym i zrozumiały językiem przewodnik nie tylko dla nauczycieli, pedagogów czy terapeutów, ale także dla rodziców, którzy chcą odpowiednio stymulować rozwój swoich dzieci. Publikacja wydana przez Wydawnictwo Edukacyjne, zawiera wstęp w którym autorka opisuje jak powinie przebiegać harmonijny rozwój strategicznych zdolności poznawczych czyli uwagi i pamięci. Zaprezentowano także przykładowe programy badawcze, które powstają w celu prowadzenia wczesnego treningu w zakresie uwagi i pamięci u dzieci w wieku przedszkolnym. Wszystkie opisane działania zostały poparte przykładami a w drugiej, znacznie obszerniejszej części przedstawiono wiele przykładowych zabaw, których wykonywanie znacząco wpływa na poprawę uwagi i pamięci u dzieci. Poniżej przedstawiamy wybrane ćwiczenia. 
1. 
Jedną z bardzo lubianych przez dzieci zabawą jest odnajdywanie właściwej drogi w labiryncie. Tego typu ćwiczenia nie tylko wpływają na rozwój precyzji ruchów ręki czy motoryki małej ale także uwagi koncentracji i logicznego myślenia.   2.
Kolejnym, równie ciekawym ćwiczeniem jest układanie pociętych na kawałki rysunków. W zależności od wieku i zdolności dzieci dopasowujemy ilość elementów. My w przykładzie użyliśmy obrazka pochodzącego z zakupionego zestawu, jednak nie jest to konieczne, gdyż zwykła pocięta na kawałki pocztówka lub zdjęcie z gazety sprawdzi się w tej zabawie równie dobrze. 
3. 
Zabawa numer trzy, jaką prezentujemy polega na zmianie określonego układu. Przed dzieckiem układamy wybrane przedmioty w określonym względem siebie położeniu. Teraz zadaniem dziecka jest zapamiętać gdzie dane przedmioty się znajdują. Następnie dziecko zamyka oczy o druga osoba zmienia położenie jednego lub kilku przedmiotów. Teraz dziecko przyglądając się nowemu układowi, stwierdza który przedmiot lub przedmioty zmieniły swoje położenie. My w poniższym przykładzie użyliśmy wagonów, ale możliwości jest wiele, w zależności od zainteresowań dziecka, można dobrać przedmioty.
4.
Bardzo rozwijającą zabawą, nie tylko pamięć i koncentracje jest układanie ciągów percepcyjnych. Tuta idealnie sprawdzą się wszelkiej maści klocki. My w przykładzie wykorzystaliśmy zestaw pingwinków oraz plastikowe podstawki.

Sekwencje 

5. 
Ćwiczenie numer pięć to łączenie w pary. Tutaj ponownie jest wiele możliwości. Łączyć można zawody z przedmiotami, przeciwieństwa, takie same rysunki czy brakujące fragmenty obrazka. My poniżej prezentujemy łączenie rysunków z ich cieniami.  
Powyższe przykłady to tylko kilka wybranych propozycji, które znajdziecie w książce. Lektura zawiera ich znacznie więcej. Ponadto każde ćwiczenie zostało dokładnie opisane. Określono jak powinno wyglądać wprowadzenie, szczegółowo opisano przebieg zabawy, jak również przykłady modyfikacji poszczególnych ćwiczeń. Wszystko to sprawia, iż książkę czyta się z łatwością, a ćwiczenia w niej zawarte są na tyle uniwersalne i dające możliwość dostosowania do dziecka, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zdecydowanie jest to pozycja godna polecenia!!! 


Książkę znajdziecie TUTAJ


Komentarze

  1. Bardo ciekawe ćwiczenia z ulubionymi przez dzieci labiryntami, a książka jest interesująca

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo podoba mi się Wasz segregator z labiryntami, łączeniem par i cieni. Czy te karty można gdzieś pobrać?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty