Przejdź do głównej zawartości

Frogi od Granny

Frogi to kolejna gra, tym razem z serii gra MY!, wydana przez Wydawnictwo Granna, która skradła nasze serca. Głównie ze względu na urocze żabki skaczące po kafelka oraz ciekawe zasady gry. Świetna propozycja gry rodzinnej, która sprawdzi się już dla sześciolatków. 


W pudełku znajdziemy:

- 12 żabek (po 3 w danym kolorze),
- 46 kafelków terenu (w tym 4 startowe z kwiatami oraz 8 kafelków   terenu specjalnego),
- 32 kafelki akcji (po 8 w danym kolorze),
- instrukcję.


Przed rozpoczęciem gry należy ułożyć kafelki terenu (liśćmi do góry) w dowolnej konfiguracji. Instrukcja podaje kilka przykładowych ułożeń, jednak gracze mogą sami dokonać wyboru. Należy także umieścić 4 kafelki startowe oraz kafelki terenu specjalnego (4 sztuki). Każdy z graczy wybiera następnie kolor żabek oraz w tych samych kolorach kafelki akcji, z których losuje 4 sztuki i umieszcza obok siebie. Przydadzą się podczas rozgrywki nieco późnej :-)
Cel gry jest tylko jeden - jak najszybciej przeprowadzić wszystkie 3 żabki na pola startowe pozostałych graczy. Jednak po drodze na żabki czyhają różne pułapki i niebezpieczeństwa. 


Podczas gry każdy z graczy podczas swojego ruchu ma możliwość wyboru spośród trzech działań:

- może przesunąć żabkę na sąsiedni kafelek (niedozwolone są    ruchy na skos),
- odtopić uprzednio zatopiony kafelek poprzez jego odwrócenie,
- skorzystać z jednej z dostępnych akcji specjalnych.


Poruszanie się po planszy odbywa się zgodnie z kilkoma zasadami. Po pierwsze ruch może odbyć się tylko na sąsiadujący kafelek, które dotykają się bokami. Po drugie stawać można tylko na kafelki niezatopione (czyli te które nie zostały jeszcze zatopione). W przypadku braku możliwości przeniesienia żabki, gracz może skorzystać z drugiej możliwej akcji i odtopić kafelek (wtedy ponownie można na niego stanąć. Po opuszczeniu określonego kafelka gracz natychmiast go odwraca (zatapia). I na koniec jeszcze możliwość skorzystania z kafelków akcji, które umożliwiają: wykonanie podwójnego skoku, zamienić sąsiadujące ze sobą żabki, odtopić lub zatopić dowolny jeden lub dwa kafelki, wykonać ruch żabką przeciwnika, zamianę dwóch kafelków miejscami oraz zablokować przesunięcie naszej żabki przez innego gracza. Jak widać podczas rozgrywki bardzo dużo się dzieje i tak na prawdę do samego końca ważą się losy graczy. Poza możliwościami jakie dają kafelki akcji, mamy jeszcze jeden rodzaj kafelków, które także potrafią nieźle zamieszać na planszy. Mowa o tzw. kafelkach specjalnych umieszczonych na planszy. Tutaj także może się sporo dziać, jest nawet potwór wodny, jednak nie taki diabeł straszny jak go malują, po umieszczeniu żabki na tym kafelku gracz jedynie traci dwój ruch w kolejnej rundzie. Mamy tu także niezatapialnego kafelka czy w końcu możliwość podwójnego ruchu oraz umieszczeniu dwóch żabek na jednym kafelku. Zwycięzcą zostaje gracz, który jako pierwszy umieści wszystkie swoje żabki na kafelkach startowych innych graczy. 


Frogi to gra przeznaczona dla dzieci od 7 roku życia. Grać w nią może od 2 do 4 graczy, a czas rozgrywki to ok 20 minut. Gra wchodzi w skład serii gra MY!  Frogi to przykład na to, że gry rodzinne nie muszą być nudne i przewidywalne. Tu wszystko może się zdarzyć a radość z wygranej daje ogromną satysfakcję. Początkowe rozgrywki zajęły nam nieco więcej czasu, ponieważ posiłkowaliśmy się instrukcją względem poszczególnych działań, jednak już po kilkudniowej zabawie okazało się, ze wszystkie działania poszczególnych kafelków znamy i gra przebiega już bardzo sprawnie. Ignasia żabki zaczarowały i stały się nie tylko elementami jednej z ulubionych gier ale także towarzyszkami w zabawach :-)


Grę polecamy, jest świetną pozycją, która spodoba się każdemu :-)

Grę znajdziecie TUTAJ

Granna

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)