Tyle razy nas odwiedziliście :-)

Terra - Nieziemsko dobra gra planszowa - Bard

Terra to gra dla ciekawskich świata lubujących się głównie dwiema dziedzinami nauki, mianowicie  geografią i historią. Jeśli wasze dzieci pytają Was gdzie znajduje się najwyższa wieża kościelna świata, jaka jest wysokość Piramidy w Gizie , skąd pochodzi kukurydza czy gdzie leży najstarszy Park Narodowy na świecie oraz wiele, wiele innych pytań, to prezentowana przez nas dzisiaj gra, będzie dla nich idealna. Grę w Polsce wydaje Centrum Gier Bard.  W pudełku znajdziecie

- planszę w postaci mapy świata,
- 150 kart Terra (o 4 poziomach trudności),
- pudełko na karty,
- 36 znaczników zgadywania (w 6 kolorach),
- instrukcję.\
Karty Terra są dwustronne, co daje w sumie 300 pytań. Każdy poziom został oznaczony innym kolorem ramki:

- kolor żółty - dla początkujących,
- kolor zielony - dla podróżników entuzjastów,
- kolor niebieski - dla globtroterów,
- oraz kolor czerwony - dla odkrywców.


Pudełko na karty jest wykonane bardzo starannie a na jego przedzie widnieje kula ziemska.


Znaczniki zgadywania służą do oznaczania danych regionów na mapie. Jest ich 36 (po 6 w danym kolorze). Ze względu na ilość znaczników maksymalna liczba graczy grających w Terra to 6 osób.


Plansza to wielka mapa świata, na której zaznaczone zostały określone regiony (nie odpowiadają one jednak prawdziwym granicom regionów i tyczą się różnych obszarów geograficznych). Dookoła planszy znajduje się tor punktacji (od 1 do 120 punktów). Na dole planszy znajdują się trzy tory: roku, długości/dystansu, oraz liczby. Ostatnim elementem istotnym, który znajduje się w prawym dolnym roku planszy to tzw. informacje o punktacji. 

Przygotowanie do gry 

Należy rozłożyć planszę, następnie każdy z graczy otrzymuje 6 znaczników (w jednym kolorze) z czego jeden z nich umieszcza obok pola 1 na torze punktacji. Następnie należy przygotować karty i umieścić je w pudełku. W zależności od wieku graczy można dostosować poziom do ich wiedzy, jak również wymieszać różne poziomy. Tutaj jest to kwestia umowną między graczami. 


Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów, które otrzymuje się za prawidłowe lub przybliżone umieszczenie znaczników na mapie oraz torach. (Prawidłowe oznaczenie warte jest 7 punktów, przybliżone - 3).  


Po określeniu osoby rozpoczynającej rundę, osoba ta odczytuje z pierwszej karty w pudełku temat oraz pytanie. Następnie każdy z graczy (po kolei zgodnie z ruchem wskazówek zegara umieszcza jeden ze swoich znaczników na planszy lub polu jednego z torów. (Uwaga umieszczenie znacznika może nastąpić jedynie na wolnym regionie). W jednej rundzie gracze mogą umieścić tyle znaczników ile mają w posiadaniu. Jeżeli jeden z graczy nie ma już możliwości umieszczania znacznika oznacza to zakończenie rundy. W tym momencie następuje podliczenie punktów oraz przesunięcie znaczników na torze punktacji. Następnie rozpoczyna się kolejna runda. Gra dobiega końca, gdy rozegrana zostanie ustalona na początku liczba rund. W tym momencie osoba z największą liczbą punktów wygrywa. Gra Terra to niesamowita rozrywka i nauka w jednym. Ponieważ gra przeznaczona jest dla dzieci od 10 roku życia, dla nas (a raczej dla 6- letniego Ignacego) okazała się ogromnym wyzwanie które podjął z ogromną motywacja do działania. Oczywiście podczas rozgrywek stosujemy jedynie wybrane karty z najniższego poziomu (zielonego). Nie możemy tu także mówić o rozgrywce na równym poziomie. Nie można porównać wiedzy 6 - latka z osobą dorosłą (która skończyła historię i geografię jak tata Ignacego :-)) jednak gra jest dla niego ogromnym źródłem wiedzy, którą przyswaja mimowolnie świetnie się przy tym bawiąc. Jeżeli macie w domu miłośników wiedzy i chcecie w ciekawy i niebanalny sposób pogłębiać to zainteresowanie i poszerzać wiedzę polecamy grę Terra. Zbliżający się Dzień Dziecka może okazać się idealna okazją na sprezentowanie właśnie tej gry. 


Polecamy!!!

Grę znajdziecie TUTAJ

Bard Centrum Gier


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty