Tyle razy nas odwiedziliście :-)

Mały astronom - przewodnik dla dzieci - Centrum Edukacji Dziecięcej

Temat kosmosu jest dość popularnym zagadnieniem zwłaszcza wśród chłopców. Nie inaczej jest u nas, Ignaś jest bardzo zainteresowany tematem. Dlatego na naszych półkach co raz to pojawiając się nowe publikacje przybliżające ten jakże obszerny dział nauki. Nowością jaka trafiła w synka ręce jest książka napisana przez profesora fizyki Grzegorza Karwasza Mały astronom - przewodnik dla dzieci, która wchodzi w skład serii Dzielni - samodzielni wydawanej przez Centrum Edukacji Dziecięcej. Książka została podzielona na siedem rozdziałów, z których każdy wyjaśnia zagadnienia z innych tematów. I tak publikacja zawiera następujące rozdziały:

- astronomia - nauka o gwiazdach,
- kosmiczny zegarek, czyli astronomia w dzień i w nocy,
- układ słoneczny,
- plejady, mgławice i czarne dziury,
- astronomowie i zagadki Wszechświata,
- loty w kosmos,
- na zakończenie przygody z astronomią.Fakty zostały przedstawione bardzo przystępnym dla dzieci językiem, poszczególne zagadnienia zostały opisane w krótkich ale treściwych podtematach. Dodatkowo do wielu z nich umieszczono w specjalnie wyznaczonych ramkach najistotniejsze informacje oraz zadania do wykonania przez dzieci. Ponadto przewodnik wzbogacony został wieloma wręcz spektakularnymi zdjęciami oraz dosyć zabawnymi ilustracjami. Na końcu zamieszczono słowniczek w którym objaśniono najtrudniejsze pojęcia.


Dzieci z lektury dowiedzą się między innymi kim jest astronom, jak wyglądały pierwsze próby podboju kosmosu, czym są mgławice planetarne, co to jest rok świetlny czy skąd się biorą pory roku. Omówiono również wszystkie planety układu słonecznego, słońce czy gwiazdy. Nie zabrało także informacji o historii astronomii oraz teoriach jakie przez stulecia były uznawane. Wspomniano oczywiście o największym polskim astronomie Mikołaju Koperniku i jego odkryciu jak również o Newtonie i jego teorii. Ale to tylko przedsmak tego, co czeka każdego kto sięgnie po tą książkę.Mały astronom to nie tylko genialna książka zawierająca ogrom fascynujących informacji, to także podróż w którą możemy się wszyscy wybrać, poznając przy okazji Wszechświat. Ignacy jak już wspomniałem jest wielkim fanem tematu, lektury wysłuchał z wielkim zainteresowaniem i już wiemy, że powrócimy do niej jeszcze nie raz.  


Gorąco polecamy!!!

Książkę znajdziecie TUTAJ


     Centrum Edukacji Dziecięcej


Komentarze

  1. Widzę, że książka bardzo ciekawa 😃

    OdpowiedzUsuń
  2. Mamy ją :) piękna jest, tak samo jak inne z tej serii :)

    OdpowiedzUsuń
  3. U nas trwa właśnie fascynacja astronomią, będziemy musiały sięgnąć po tę książkę!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty