Tyle razy nas odwiedziliście :-)

Eksperyment "Hydraulika czyli budujemy młyn"

Kolejny piątek a więc i kolejny eksperyment mamy Wam do zaprezentowania. Tym razem Ignacy sprawdzał na jakie zasadzie działa hydraulika. A żeby tego dokonać "wybudował" młyn.  Pomysł na wykonanie tego eksperymentu zaczerpnęliśmy z książki Mała encyklopedia nauki Huraa Wydawnictwa Olesiejuk. Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebowaliśmy:

- plastikowej butelki (wypełnionej wodą),
- kubka plastikowego,
- słomki ze zginaną końcówką,
- taśmy klejącej,
- pinezki,
- wykałaczki,
- nożyczek 
- wspomnianej książki.


Na początek należy przeciąć kubek na pół......po czym należy zrobić dziurkę na środku denka przy pomocy szpilki. Kolejnym krokiem jest włożenie w zrobioną dziurkę wykałaczki. Następnie należy przykleić słomkę do dna butelki za pomocą taśmy klejącej.......a po ustawieniu butelki w pion zagiąć ruchomy koniec słomki do góry. Teraz należy umieścić nasze "koło" (kubek) na zgiętej końcówce słomki...
... i przedziurawić butelkę pineską tak, aby woda, która znajdująca się w niej tryskała na brzeg "koła".
A teraz można już obserwować jak nasze koło wprawiane jest w ruch obrotowy za pomocą strumienia wody :-) Niestety zdjęcia nie oddają efektu jaki uzyskaliśmy, jednak musicie wierzyć mi na słowo (albo najlepiej sami się przekonajcie, wykonując ten eksperyment ze swoimi pociechami) że nasz młyn działa, ba i to z jaką prędkością :-) Ignacy o razu zauważył, że w momencie gdy naciska na butelkę strumień wody jest znacznie większy a co za tym idzie nasz młyn kręci się też szybciej. 

Przy okazji odkryliśmy także, że gdy butelka jest zakręcona to strumień wody jest bardzo słaby i aby młyn się kręcił konieczne jest naciśnięcie butelki, natomiast jeżeli odkręcimy butelkę, wtedy strumień wody jest na tyle mocny, że "koło" kręci się bez konieczności naciskania na butelką. 

Ilość znajdującej się w butelce wody jest źródłem jej siły. Hydraulika to nauka o tym, jak wykorzystywać ruchy cieczy w praktyce.  Wpis powstał w ramach Piątków z eksperymentami

.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty