Przejdź do głównej zawartości

Ala Baba i dwóch rozbójników - Wydawnictwo Bis

Dziś po raz kolejny wizyta w bibliotece, tej prywatnej, Ignacego oczywiście :-) Tym razem temat nieco abstrakcyjny dla niego bo rzecz będzie o rodzeństwie. Ignacy jako jedynak, nie musi dzielić z nikim pokoju,, w przeciwieństwie do naszej bohaterki Ali. Najnowsze dzieło Joanny Wachowiak to bardzo zabawna i jednocześnie pouczająca opowieść. Momentami bawi do łez, innym razem wzrusza i skłania do refleksji po czym znowu zaskakuje. Dynamiczna akcja, zabawne dialogi i dość fantazyjne ilustracje nadają niepowtarzalny charakter książce. Książka Ala Baba i dwóch rozbójników wydana została przez Wydawnictwo Bis. 
Ala mieszka wraz z rodzicami i dwójką młodszych braci w trzypokojowym mieszkaniu. Od dawna marzy o własnym pokoju, niestety jej życzenie nie zostaje spełnione przez rodziców i dziewczynka musi dzielić pokój z Filipem i Leonem (młodszymi bliźniakami). Chłopcy choć kochają i podziwiają starszą siostrę, nie rzadko też potrafią jej dokuczyć. Pewnego dnia po kolejnej "ostrej wymianie zdań" dziewczynka wpada na pomysł jak ich nieco uspokoić. Rozpoczyna opowiadać im o podróżach w kosmos, w które wybiera się nocami wynajętą rakietą. I choć początkowo chłopcy powątpiewają w te opowieści, to jednak z czasem zaczynają wierzyć siostrze i z niecierpliwością czekają na ich wspólną wyprawę i zwiedzanie Wszechświata.    


Pomiędzy zmaganiami się z braćmi i snuciem opowieści o tym jak podbija kosmos, Ala przeżywa wiele wewnętrznych rozterek. Nie ma prawdziwej przyjaciółki, mimo, iż bardzo by tego chciała. Na domiar złego w jej klasie Dominika wywyższa się. Ale czy na pewno! Z czasem dziewczynki zaprzyjaźniają się i okazuje się, że jedna zazdrości drugiej. Jakby tego było mało, Sebastian - kolega z sąsiedniej bramy okazuje się być sympatycznym chłopcem, który w zerówce płakał z powodu straty ojca, a nie dlatego że jest beksą, a sąsiadka, która do tej pory wydawała się być wścibską staruszką, tak na prawdę jest samotną osobą szukającą towarzystwa drugiej osoby. 


Ala Baba i dwóch rozbójników to książka, która poza ciekawą historią kryje w sobie przesłania. Dzieci czytając ją uczą się, że nie powinno się oceniać innych, bo pozory często mylą oraz, że należy doceniać to co mamy, a nie zazdrościć tym, co na pozór mają więcej. Autorka w mistrzowski sposób zdołała przemycić bardzo ważne wartości, które młody odbiorca "odczytuje" zagłębiając się w lekturę. 


Przygody rodzeństwa i ich zmagania z rzeczywistością bardzo spodobały się Ignacemu który takich doświadczeń nie miał możliwości poznać. Polecamy bardzo serdecznie zarówno chłopcom jak i dziewczynkom w każdym wieku.  


Książkę znajdziecie TUTAJ

Wydawnictwo BIS

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Niezbędnik każdego chłopaka oraz Niezbędnik akażdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie - Wydawnictwo Debit

Dziś chciałam Wam przybliżyć dwie bardzo wartościowe książki, które w bardzo prosty, przystępny a przy tym subtelny sposób opisują zmiany jakie powstają w ciele dojrzewającego nastolatka. Dwa niezbędniki, jeden skierowany do chłopców, drugi do dziewczynek, to książki, które powinny trafić w ręce każdego nastolatka. Publikacje ukazały się na rynku nakładem Wydawnictwa Debit .