Przejdź do głównej zawartości

Ala Baba i dwóch rozbójników - Wydawnictwo Bis

Dziś po raz kolejny wizyta w bibliotece, tej prywatnej, Ignacego oczywiście :-) Tym razem temat nieco abstrakcyjny dla niego bo rzecz będzie o rodzeństwie. Ignacy jako jedynak, nie musi dzielić z nikim pokoju,, w przeciwieństwie do naszej bohaterki Ali. Najnowsze dzieło Joanny Wachowiak to bardzo zabawna i jednocześnie pouczająca opowieść. Momentami bawi do łez, innym razem wzrusza i skłania do refleksji po czym znowu zaskakuje. Dynamiczna akcja, zabawne dialogi i dość fantazyjne ilustracje nadają niepowtarzalny charakter książce. Książka Ala Baba i dwóch rozbójników wydana została przez Wydawnictwo Bis. 
Ala mieszka wraz z rodzicami i dwójką młodszych braci w trzypokojowym mieszkaniu. Od dawna marzy o własnym pokoju, niestety jej życzenie nie zostaje spełnione przez rodziców i dziewczynka musi dzielić pokój z Filipem i Leonem (młodszymi bliźniakami). Chłopcy choć kochają i podziwiają starszą siostrę, nie rzadko też potrafią jej dokuczyć. Pewnego dnia po kolejnej "ostrej wymianie zdań" dziewczynka wpada na pomysł jak ich nieco uspokoić. Rozpoczyna opowiadać im o podróżach w kosmos, w które wybiera się nocami wynajętą rakietą. I choć początkowo chłopcy powątpiewają w te opowieści, to jednak z czasem zaczynają wierzyć siostrze i z niecierpliwością czekają na ich wspólną wyprawę i zwiedzanie Wszechświata.    


Pomiędzy zmaganiami się z braćmi i snuciem opowieści o tym jak podbija kosmos, Ala przeżywa wiele wewnętrznych rozterek. Nie ma prawdziwej przyjaciółki, mimo, iż bardzo by tego chciała. Na domiar złego w jej klasie Dominika wywyższa się. Ale czy na pewno! Z czasem dziewczynki zaprzyjaźniają się i okazuje się, że jedna zazdrości drugiej. Jakby tego było mało, Sebastian - kolega z sąsiedniej bramy okazuje się być sympatycznym chłopcem, który w zerówce płakał z powodu straty ojca, a nie dlatego że jest beksą, a sąsiadka, która do tej pory wydawała się być wścibską staruszką, tak na prawdę jest samotną osobą szukającą towarzystwa drugiej osoby. 


Ala Baba i dwóch rozbójników to książka, która poza ciekawą historią kryje w sobie przesłania. Dzieci czytając ją uczą się, że nie powinno się oceniać innych, bo pozory często mylą oraz, że należy doceniać to co mamy, a nie zazdrościć tym, co na pozór mają więcej. Autorka w mistrzowski sposób zdołała przemycić bardzo ważne wartości, które młody odbiorca "odczytuje" zagłębiając się w lekturę. 


Przygody rodzeństwa i ich zmagania z rzeczywistością bardzo spodobały się Ignacemu który takich doświadczeń nie miał możliwości poznać. Polecamy bardzo serdecznie zarówno chłopcom jak i dziewczynkom w każdym wieku.  


Książkę znajdziecie TUTAJ

Wydawnictwo BIS

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Fakty i mity o bujaku Good Wood Poland

Kochani dzisiaj mamy dla Was wpis na który duża część z Was czekała od dawna. Dziś bierzemy pod lupę bujak Good Wood Poland , sprzęt który od kiedy pojawił się na rynku, kilka lat temu, stale wzbudza duże zainteresowanie. Obserwując grupy na facebooku, z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to zabawka o którą najczęściej pytają rodzice. I nic w tym dziwnego. Po pierwsze jest tu kwestia ekonomiczna. Bujak to dość spory wydatek i każdy przed jego zakupem chce (choć mniej więcej) wiedzieć za co płaci. Po drugie przed podjęciem decyzji o zakupie (zwłaszcza zestawy ze zjeżdżalnią) musimy mieć pewność, iż w naszym domu/mieszkaniu mamy wystarczającą przestrzeń do swobodnej zabawy na tym sprzęcie. Po trzecie dobrze jest się zorientować jakie są możliwości jej wykorzystania, aby nie okazało się, że bujak po tygodniu znudzi się dzieciom i będzie stał pod ścianą. Po czwarte i najważniejsze to bezpieczeństwo korzystania z zestawu oraz od jakiego wieku dziecko może z niego swobodnie