Przejdź do głównej zawartości

Skąd się bierze... to wszystko z czego korzystamy na co dzień - Centrum Edukacji Dziecięcej

Dzieci zadają mnóstwo pytań, są dociekliwe w szukaniu na nie odpowiedzi, potrafią drążyć temat, stawiać kolejne pytania. Do kogo najczęściej są one skierowane? Oczywiście do nas - rodziców. Z reguły udzielenie na nie odpowiedzi to kwestia formalna, jednak nie zawsze, bowiem zdarzają się i takie pytania, które przysporzyć mogą nie lada kłopoty. Dzieci są bardzo ciekawe świata i potrafią postawić rodzica w niezręcznej sytuacji. No cóż taki nasz los, jednak w dzisiejszych czasach na pomoc przychodzą nam co raz to nowe publikacje, których formuła oparta jest na zadaniu pytania oraz udzieleniu na nie dogłębnej i wyczerpującej odpowiedzi. Jedną z takich książek jest niedawno wydana przez Centrum Edukacji Dziecięcej Skąd się bierze... to wszystko z czego korzystamy na co dzień.  
Do kogo skierowana jest ta publikacja? Otóż przedział wiekowy określiła bym od 6 do 106 lat. Musze otwarcie przyznać, że zarówno Ignacy jak i ja dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów, o których wcześniej nie słyszeliśmy. Oczywiście tych nieznanych faktów u Ignacego było znacznie więcej, jednak nie zmienia to istoty rzeczy, ponieważ ja również znacznie poszerzyłam swoją wiedzę, zwłaszcza z rozdziałów poświęconych technice, medycynie oraz przemysłowi. Wachlarz podejmowanych tematów jest tak szeroki, że każdy z powodzeniem znajdzie tu coś dla siebie.


Dość sporych rozmiarów książka podzielona jest na osiem następujących rozdziałów:

- COŚ NA ZĄB, czyli jedzenie,
- KUCHNIA, SALON ŁAZIENKA, czyli w domu,
- BLIŻSZE CIAŁU, czyli ubrania,
- TRANSPORT I PRZEKAZYWANIE INFORMACJI, czyli technika,
- SPOSOBY NA NUDĘ, czyli sport i zabawa,
- CZEGO JAŚ SIĘ NIE NAUCZY, czyli w szkole,
- W ZDROWYM CIELE, czyli medycyna i kosmetyka,
- W FABRYCE I NA BUDOWIE, czyli przemysł.


Z poszczególnych rozdziałów dowiadujemy się między innymi jak powstaje ketchup, gdzie rosną banany, jak pielęgnowano zęby zanim wymyślono pastę do zębów, co produkuje się z gumy jak również poznajemy tajniki GPS-a. Ale to nie wszystko, w książce poruszono znacznie więcej bardzo interesujących tematów. Szczególną uwagę Ignacego przykuła dobrze znana historia Cypriana Zabłockiego i jego słynny interes życia z mydłem, które to "wymydliło" mu się zanim zdążył je sprzedać za granicą. Historia na tyle pamiętna, że do dziś stosujemy określenie "wyjść jak Zabłocki na mydle" w odniesieniu do nieudanych interesów.


Książka napisana przez Annę Michalak i Marię Szarf to lektura dla dociekliwych. Postawione w niej pytania są wyszukane a odpowiedzi bardzo wyczerpujące. Poszczególne zagadnienia została wzbogacona o zdjęcia, które młodemu odbiorcy znacznie ułatwiają zrozumienie danego tematu. Wszystko ze sobą współgra tworząc jedną spójną całość.


Książkę gorąco polecamy, jest lekturą godną uwagi.


Książkę znajdziecie TUTAJ

Centrum Edukacji Dziecięcej

Komentarze

  1. Spora dawka wiedzy dla najmłodszych. Takich książek nigdy dość.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawrjowana ksiażka jak pytania dzieci super jeszcze zeby sama się czytała hi hi

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiedzy pod dostatkiem. Takie książki to skarb, który przynosi procenty 😍

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami", której pomysłodawczynią jest Karolowamama
Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy:
- miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Eksperyment "Rozkwitający kwiat" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Eksperyment "rozkwitający kwiat" prezentujemy dzisiaj w ramach projektu "PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI", to właśnie  dzięki niemu w każdy piątek opisujemy co najmniej jeden przeprowadzony przez nas eksperyment, a o całej inicjatywie możecie przeczytać TUTAJ.