Tyle razy nas odwiedziliście :-)

Poznaję świat i kropka! - Wydawnictwo Skrzat

Bardzo znana i uwielbiana przez dzieci seria książek Poznaję świat i kropka! Rafała Klimczaka, doczekała się już czterech części. Najnowsza z nich Skąd się biorą pory roku? Gdzie słoneczko jest po zmroku? ukazała się nakładem Wydawnictwa Skrzat początkiem bieżącego roku. Dwie pierwsze publikacje opisywałam już dużo wcześniej, przeczytać o nich możecie TUTAJ. Dzisiaj przedstawię dwie ostatnie części zbioru, których główną bohaterką jest niebieska i bardzo ciekawska Kropka.   

Na dwie ostatnie części serii składają się pozycje o podtytułach Co dzieje się w kosmosie i czemu ząb jest nie w sosie oraz Skąd się biorą pory roku? Gdzie słoneczko jest po zmroku.

  

W trzeciej części dowiadujemy się, że Asię, najlepszą przyjaciółkę Kropki boli ząb. Dziewczynka stara się ukryć ten fakt przed mamą, jednak podczas kolacji wszystko wychodzi na jaw. Mama Joasi postanowiła umówić córeczkę do dentysty. Wizyta ma się odbyć na drugi dzień przed południem. Oczywiście dziewczynka jest przerażona wizytą u dentysty i zrobiłaby wszystko, żeby jej uniknąć. W nocy budzi się, stwierdzając, że już jest wyspana, jej towarzyszka zabaw Kropka, również wstaje ze snu. Postanawiają wyjść na dwór i podziwiać piękne nocne niebo. Do przyjaciółek postanawiają dołączyć zarówno sowa Klara jak i świnka Pelagia. Możecie sobie wyobrazić jakie wrażenie zrobiło rozgwieżdżone niebo na kimś tak ciekawskim świata jak Kropka. Niezastąpiona sowa Klara miała całe ręce a raczej skrzydła roboty odpowiadając na kolejne pytania Kropki. A nie były one łatwe. Kropka chciała wiedzieć m.in. jak daleko znajduje się Słońce od Ziemi oraz jak nazywają się poszczególne gwiazdozbiory. Przy okazji dowiedziała się również o latach świetlnych. Po zaspokojeniu ciekawości małej Kropki, cała czwórka wróciła do pokoju Asi i położyła się spać. Następnego ranka Asia wraz z mamą udały się do dentysty. Na szczęście wizyta przebiegła zaskakująco dobrze :-)    


  


Ostatnia część serii rozpoczyna się spacerem podczas którego Asia wraz z babcią podziwiają uroki jesieni. Dla Kropki jest to kolejna okazja do poznawania świata. Tym razem tematem przewodnim dociekliwych pytań Kropki jest przyroda szykująca się do zimy. Dlaczego liście zmieniają kolor czy opadają, to tylko przykłady spośród wielu zadanych przez Kropkę pytań. W kolejnych rozdziałach przyjaciele dyskutują na temat odlatujących na zimę ptaków oraz o tym skąd się biorą pory roku. Nie zabrakło również pytania o Słońce i dlaczego zimą dni są krótsze a latem dłuższe. Pod koniec stało się bardzo naukowo, ponieważ Kropka postanowiła się dowiedzieć dlaczego samoloty latają. I tu po raz kolejny niezawodna okazała się sowa Klara, która z ogromnym zaangażowaniem odpowiadała na kolejne pytania niebieskiej istotki.   

  

Podobnie jak w dwóch pierwszych częściach tak i w tych na końcu poświęcono kilka strona na tzw. ciekawostki. W bardzo zrozumiały dla dzieci sposób zostały tam wyjaśnione pojęcia i zagadnienia o których była mowa w książkach. Uważam, że nawet najbardziej dociekliwe dziecko po wysłuchaniu zamieszczonych tam wyjaśnień, otrzymało by satysfakcjonującą go odpowiedź. Ignacy niezmiennie jest ogromnych fanem przygód Kropki i liczy na to, że kolejne części ukażą się niebawem. 


Cała seria Poznaję świat i kropka! jest bardzo ciekawą propozycją dla dzieci, nie tylko tych, które kochają zadawać mnóstwo pytań. Książki pobudzają ciekawość świata, wyjaśniają wiele zaskakujących zjawisk i pojęć. Stanowią źródło cennej wiedzy a przy tym bawią i zapewniają mile spędzony czas podczas lektury. Gorąco polecamy całą serię. 


Zapraszamy również do zapoznania się z naszą opinią na temat dwóch pierwszych części serii  TUTAJ


Książki znajdziecie TUTAJ  

Wydawnictwo Skrzat

Komentarze

 1. Ależ Wam zazdroszczę tych książek! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tej serii, ale skrzat mówi sam za siebie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znamy tych książek. Oj, tyle mamy do nadrobienia.
  Wydawnictwo Skrzat cenimy bardzo 😍

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty