Przejdź do głównej zawartości

Magiczny trójkąt matematyczny - Wydawnictwo Epideixis

Dzisiaj na tapecie będzie królowa nauk, a to za sprawą świetnej pomocy dydaktycznej wydanej przez Wydawnictwo Epideixis. Matematyka sama w sobie może budzić u dzieci wrażenie trudnej i niezrozumiałej już z samego założenia. Dlatego warto od najmłodszych lat pokazywać dziecku, że i ona może być łatwa i przyjemna. Jak tego dokonać? Według naszego doświadczenia najefektywniej sprawdza się nauka poprzez zabawę, odpowiednie stymulowanie oraz ukierunkowywanie podczas codziennych zajęć. Oczywiście nieocenioną rolę odgrywają tu różnego rodzaju pomoce, gry, zabawki edukacyjne czy łamigłówki. I dzisiaj chciałam napisać o jednej z takich własnie łamigłówek matematycznych. Magiczny trójkąt matematyczny to nowość wśród Ignacego pomocy naukowych. Piszę pomocy, bo tym właśnie jest ten zestaw, wspaniałą pomocą, która poprzez zabawę pozwala dzieciom utrwalać umiejętności rachunkowe. 

W pudełku znajdziecie:

- drewniana plansza w kształcie koła na której po obu stronach znajdują się wgłębienia (na jednej stronie 6 - tzw. mały trójkąt, na drugiej 10 - tzw. duży trójkąt),
- książeczka zadaniowa do małego trójkąta,
- książeczka zadaniowa do dużego trójkąta,
- oraz 10 dwustronnych, drewnianych krążków, ponumerowanych od 1 do 10 w kolorach czerwonym i niebieskim.

 
Na jakiej zasadzie wygląda zabawa z magicznym trójkątem? Na początek wybieramy, którą planszę chcemy układać (małą czy dużą). Gdy już zdecydujemy o wielkości trójkąta, z odpowiedniej książeczki wybieramy zadanie, nad którym będziemy pracować. Gdy zadanie zostaje wybrane, należy uzupełnić pola planszy według wybranego wzoru, umieszczając pokazane na nim liczby w kolorze czerwonym. Teraz można przystąpić do rozwiązywania zadania. W książeczce z zadaniem mamy określony wynik jaki mamy uzyskać po zsumowaniu wszystkich wartości liczbowych na każdym z boków trójkąta. Dla każdego z boków jest on taki sam. Zadaniem dziecka jest dokonanie takich obliczeń aby prawidłowo uzupełnić puste wgłębienia na planszy. Należy pamiętać jednocześnie, że niedozwolone jest przekładanie klocków z czerwonymi numerami oraz o tym, że wszystkie wgłębienia muszą zostać wypełnione. 
Ignacy zabawę rozpoczął od małego trójkąta i bardzo szybko zrozumiał mechanikę działania. Dalej były już tylko kolejne układy. 

To co bardzo lubię w łamigłówka i co tyczy się również Magicznego trójkąta matematycznego, to zróżnicowane poziomy zadań, dzięki czemu dziecko pracując na danej zabawce pokonuje kolejne jej etapy, zdobywając tym samym nowe umiejętności i wiedzę. Daje to również gwarancję wykorzystania danej łamigłówki przez długi czas i co ważne, nie nudzi się ona tak szybko. Chęć prawidłowego rozwiązania coraz to wyższych poziomów, determinuje do ćwiczeń a tym samym poszerzania i pogłębiania wiedzy. 
Magiczny trójkąt matematyczny przeznaczony jest dla dzieci od 6 roku życia. Tak więc trójkąt trafił do Ignacego w idealnym momencie, gdyż synek ma 6 lat. Obecnie pracuje na małej wersji, i zdecydowanie polecam rozpocząć właśnie rozwiązywanie zadań od niej, nawet jeżeli dziecko które rozpoczyna zabawę z trójkątem jest nieco starsze.

Gdy Ignacy rozwiąże wszystkie zadania z małego trójkąta, przejdziemy do dużego. A w dużym mamy już dziesięć wyżłobień i dodawanie czterech a nie jak była w przypadku małego trójkąta trzech liczb. Stopień trudność jest znacznie wyższy. Pokusiłam się o rozwiązanie kilku zadań i stwierdzam, że na prawdę trzeba trochę pokombinować. Nie rzadko trzeba dochodzić prawidłowego rozwiązania metodą prób i błędów. Zdecydowanie Ignacy nie jest jeszcze na tym poziomie, aby bez pomocy poradzić sobie z tymi zadaniami. Jednak jestem przekonana, że po opanowaniu małego trójkąta podejmiemy próby z dużym i zobaczymy na ile sobie z nim poradzi.  Magiczny trójkąt matematyczny to bardzo wartościowa zabawka, dzięki której dziecko ma ogromną przyjemność przekonać się na własnej skórze, że matematyka nie jest taka straszna jak mogło mu się wydawać. Ignacemu zabawa bardzo się spodobała a radość z prawidłowego rozwiązania kolejnego poziomu jest ogromna. Po raz kolejny Wydawnictwo Epideixis wychodzi na przeciw oczekiwaniom zarówno dzieci jak i rodziców, oferując bardzo ciekawą pomoc dydaktyczną. 


Polecamy gorąco!!!


Wydawnictwo Epideixis

Komentarze

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami", której pomysłodawczynią jest Karolowamama
Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy:
- miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Eksperyment "Rozkwitający kwiat" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Eksperyment "rozkwitający kwiat" prezentujemy dzisiaj w ramach projektu "PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI", to właśnie  dzięki niemu w każdy piątek opisujemy co najmniej jeden przeprowadzony przez nas eksperyment, a o całej inicjatywie możecie przeczytać TUTAJ.