Tyle razy nas odwiedziliście :-)

Ilustrowany inwentarze zwierząt, Ilustrowany inwentarz drzew, Ilustrowany inwentarz ptaków od Wydawnictwa Zakamarki

W domu mam zapalonych przyrodników, którzy uwielbiają kontakt z naturą. Ci sami zapaleńcy są również ogromnymi miłośnikami książek. Łącząc te dwa fakty w naszej domowej biblioteczce nie mogło zabraknąć przepięknie wydanych Ilustrowanych inwentarzy Wydawnictwa Zakamarki. Do tej pory ukazały się trzy pozycje z serii. Ilustrowany inwentarz zwierząt, drzew i ptaków. Mamy ogromną nadzieje, że Wydawnictwo Zakamarki nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa w tym temacie. 

Każdy kto ceni sobie piękno, niepowtarzalność i styl książek, w inwentarzach odnajdzie wszystkie te cechy. Książki zachwycają swym pięknem. Nie umiałam wskazać jednej rzeczy, którą bym chciała w nich zmienić. Począwszy od formatu, matowego papieru, projektu okładki, aż po niesamowite ilustracje, ryciny autorstwa Emmanuelle Tchoukriel. Wszystko to zebrane w całość dało efekt idealny. W tym miejscu muszę wyrazić swój osobisty podziw, dla tak wspaniałego dzieła jakiego dokonała ilustratorka. Tworząc ryciny, zadbała o najdrobniejsze szczegóły, każdy element został dokładnie przemyślany i dopracowany do perfekcji. Wynik jej ciężkiej i mozolnej pracy dał efekt niecodzienny, niespotykany, ponadczasowy. Przelała na papier, piękno i różnorodność naszej planety, dzieło inspirujące obecne i przyszłe pokolenia. Stworzyła dzieło sztuki. 


O tym jak różnorodny jest świat zwierząt wiemy wszyscy. Tysiące gatunków zamieszkujących naszą planetę są obiektami badań wielu zoologów. Ilustrowany inwentarz zwierząt opisuje oraz przedstawia wizerunki 95 wybranych gatunków z różnych stron świata. Autorki zdecydowały się na pogrupowanie zwierząt ze względu na środowisko w którym żyją, w wyniku czego powstało 65 plansz na których widnieją zwierzęta następujących regionów: rejon polarny, ocean, las tropikalny, pustynie sawanna, średnie góry, las umiarkowany, strefa przybrzeżna, miasto lub strefa zamieszkała oraz gospodarstwo wiejskie. Każde zwierze posiada krótki opis, charakterystykę, polską oraz łacińską nazwę, oraz gromadę do której należy. Opisy zawierają charakterystykę podstawowych cech wyglądu i zachowania, opisy są krótkie dzięki czemu dziecko wyłapując określone informacje zapamiętuje je. Poza opisem upierzenia, maści czy dzioba, dowiadujemy się również o zwyczajach niektórych gatunków oraz o ich pożywieniu. Który ptak ma tylko dwa palce u stóp? Czy antylopy potrafią skakać? Jakie zwierze jest największe na lądzie? Czyje dzieci nazywane są warchlakami? Na te i wiele , wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie w Ilustrowanym inwentarzu zwierząt.
Drugim wydanym przez Wydawnictwo Zakamarki był Ilustrowany inwentarz drzew. Tym razem do podziwiania, analizy i czytania mamy 57 plansz, a na nich 57 różnych gatunków drzew i krzewów z różnych stron świata. Tutaj zdecydowano się zastosować podział na drzewa liściaste, iglaste oraz palmy. Podobnie jak w przypadku zwierząt tak i tu każde drzewo zostało opatrzone polską i łacińską nazwą, krótko scharakteryzowane. Podano ich wysokość oraz długość życia poszczególnych roślin. W inwentarzu znalazły się również informacje o tym jak ważną rolę odgrywają drzewa. Podkreślono ich wielki wpływ na poprawę jakości życia, stan środowiska naturalnego czy pustynnienie terenów. Informacje te wzbudzają u młodego odbiorcy świadomość ekologiczną, potrzebę niesienia pomocy ginącym gatunkom drzew i krzewów jak również uświadamiają ich ogromną rolę jaką pełnią w ekosystemie. Jak potocznie nazywamy lilaka pospolitego?  Jak nazywa się  drzewo o poskręcanym pniu? Skąd pochodzi motyli krzew? Jakie drzewo najczęściej jest spotykane we wschodniej części Ameryki Północnej? Jeżeli poszukujecie odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących drzew i krzewów, koniecznie sięgnijcie po Ilustrowany inwentarz drzew.    Ostatnim z serii, wydanym nie tak dawno jest Ilustrowany inwentarz ptaków. Spośród ponad       
10 000 gatunków ptaków występujących na ziemi, wybrano 76 i zaprezentowano w tej książce. Na 62 planszach przedstawiono ptaki w dwóch rozdziałach:
- wróblowe,
- niewróblowe.
Każdy ptak opatrzony jest polską i łacińską nazwą, krótką charakterystyką upierzenia, zachowań godowych czy pokarmów. Ponadto podano średnią długość ciała każdego ptaka oraz jeżeli jest ptakiem latającym, dowiemy się jaką ma średnią rozpiętość skrzydeł. Jaki ptak jest największym z rzędu wróblowatych? Który ptak waży zaledwie 5-6 gramów? Czy kraska ma jasnoniebieskie upierzenie? Który ptak nazywany jest śmieszką? Źródłem w którym odnajdziecie odpowiedzi na powyższe jak i wiele innych pytań jest oczywiście Ilustrowany inwentarz ptakówW naszym domu bardzo cenimy sobie książki. Ich piękno i wartość są dla nas bezcenne. Dlatego nie mogło zabraknąć w naszym domowym zbiorze kolekcji Ilustrowanych inwentarzy. Całość stanowi ogrom wiedzy, wiedzy która przedstawiona została w bardzo atrakcyjnej formie. Całe piękno natury, jakie zostało ukazane obrazuje różnorodność otaczającego nas świata, pobudza wyobraźnię i co najważniejsze ciekawość młodego odbiorcy. Ignacy zachwycił się książkami, studiuje je z ogromnym zaangażowaniem i ciekawością. Nie tylko on, w naszej rodzinie każdy upodobał sobie te książki i razem studiujemy kolejne plansze. Z ogromną nadzieją czekamy na czwarty tom serii.


Gorąco polecamy!!!

Ilustrowane inwentarze znajdziecie w księgarni internetowej Platon 24 Komentarze

 1. Ta seria jest pięknie wydana. Mamy zwierzęta i drzewa. Z pewnością uzupełnimy je o ptaki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy ptaki i też bardzo nam się podobają. 😍

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy drzewa ale ptaki wygladaja cudnie

  OdpowiedzUsuń
 4. Antoś uwielbia ptaszki.Obserwuje je z okna, a dziś na spacerze zebrał kilka skarbów w postaci piórek.Muszę się postarać chociaż o ten jeden inwentarz. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty