Przejdź do głównej zawartości

Gra zręcznościowa Spaghetti od Granny

W naszej rodzinie jedną z ulubionych form rozrywki są gry zarówno planszowe, logiczne jak i zręcznościowe. Wszystkie mają w sobie to coś co sprawia, że czas spędzony wspólnie podczas rodzinnej rozgrywki nabiera głębszego sensu.  teraz powiedźcie czy lubicie spaghetti? My bardzo wręcz zajadamy się nią, a od niedawna jeszcze świetnie się przy niej bawimy, ćwiczymy zwinność, koncentrację i precyzję, a to wszystko za sprawą nieziemsko pysznej gry Spaghetti od GrannyW pudełku znajduje się:

- 27 nitek makaronu w 4 kolorach,
- 4 klopsy,
- 2 talerzyki (jeden większy drugi mniejszy),
- 12 żetonów z przepisami,
- klepsydra,
- oraz instrukcja.  


Cel gry został określony bardzo jasno - zdobyć jak najwięcej punktów!!! Pytanie jak to zrobić? Odpowiedź jest prosta - należy zebrać jak najwartościowsze nikki makaronu a umiejętnie złapane klopsiki dodatkowo powiększą ilość zdobytych punktów. Jednak nie każdy makaron jest wart tyle samo punktów!!! Należy dobrze przemyśleć strategię gry bo szybko może się okazać, że mimo iż mamy najwięcej sztuk makaronu to jednak przegraliśmy rozgrywkę. Tak więc poszczególne makarony reprezentują następujące wartości punktowe:

- makaron naturalny (żółty) to jeden punkt,
- makaron pomidorowy (pomarańczowy) to 2 punkty,
- makaron szpinakowy (zielony) to 3 punkty,
- makaron sepiowy (czarny) to 4 punkty,
- a każdy klopsik wart jest 1 punkt. 

 

W instrukcji podane są trzy warianty gry. W pierwszym z nich na dużym talerzu układamy wszystkie nitki makaronu oraz trzy klopsiki, należy pamiętać aby żadna nitka nie wystawała poza obręb talerza. Potrzebna będzie jeszcze klepsydra. Gdy wszystko jest już przygotowane można rozpocząć zabawę.  


Gracze w swojej turze wyciągają nitki makaronu tak aby nie nabrudzić na stole czyli żeby żadna nitka ani klops nie dotknęły stołu. Zawodnik wyciąga tyle nitek makaronu ile zdoła w ciągu 20 sekund. Jeżeli przed upływem czasu zdąży nabrudzić, to traci szansę dalszego wyciągania makaronu. Jednak to nie wszystko o czy należy pamiętać, kolejną bardzo ważną zasadą jest fakt, iż wyciągać makaron możemy tylko jedną ręką i pojedynczo. Zabronione jest pomaganie sobie drugą ręką, jednak dopuszcza się przerwanie wyciągania danej nitki po czym można sięgnąć po inną. Jeżeli chodzi o klopsiki, to ich zbieranie może nastąpić w momencie kiedy nie dotykają żadnej nitki. Bardzo istotną zasadą jest to, że każdy gracz po zakończeniu ruchu ma prawo dowolnie wymieszać znajdujące się na talerzy spaghetti (oczywiście przy zastosowaniu zasady, że żaden element nie może wystawać poza talerz). Koniec gry następuję w chwili gdy całe spaghetti zostanie zjedzone włącznie z klopsikami. Wtedy gracze przystępują do zliczenia punktów i wyłonienia zwycięzcy.     W drugim wariancie gry obowiązują te same zasady jedyna różnica polega na tym że zawodnicy grają na małym talerzu i przy użyciu czterech klopsików. Czyli coś dla zaprawionych w boju :-) 


Trzeci wariant gry to wersja dla profesjonalistów. Do gry wchodzą przepisy, których składniki należy zdobyć w jednym ruchu, jeżeli to się uda żeton z przepisem zostaje zatrzymany przez gracza. W jednym ruchu można zdobyć tylko jeden przepis. Po co zbierać żetony? Otóż poza zasadami dotyczącymi punktacji obowiązującymi w dwóch pierwszych wariantach w tej wersji żetony to dodatkowe punktu. Liczba punktów jaką można zdobyć za poszczególny przepis widnieje na plakietkach. Gdy na talerzu zrobi się pusto zawodnicy rozpoczynają zliczanie punktów tym samym wyłaniając zwycięzcę. Gra Spaghetti zapewnia świetną rozrywkę dla całej rodziny. Podczas zabawy dzieci ćwiczą motorykę mała, precyzję, koncentrację, ale również odczytywanie i wykonywanie instrukcji, logiczne myślenie czy kalkulowanie. Obmyślenie dobrej strategii może niejednokrotnie okazać się kluczem do zwycięstwa. Ignacy jako miłośnik gier zręcznościowych jest zachwycony pysznym daniem, a czas spędzony "przy stole" uważa za jeden z ciekawszych :-) Świetna gra, która sprosta wymaganiom nawet bardzo wymagających graczy. Gra adresowana jest dla dzieci od 6 roku życia, grać w nią może od 2 do zawodników, a czas jednej rozgrywki trwa ok 30 minut.   


Jakość wykonania poszczególnych elementów jest bardzo wysoka, są estetyczne, dopracowane w najmniejszych szczegółach. Bardzo zabawna i jednocześnie jasna instrukcja jest kolejnym plusem, do tego piękna grafika i mamy grę idealną. Zbliżają się święta, jeżeli macie w rodzinie lub wśród przyjaciół miłośników gier zręcznościowych i nie macie pomysłu czym ich obdarować, to gra Spaghetti będzie dla nich strzałem w dziesiątkę.  


Polecamy serdecznie!!!

Grę znajdziecie TUTAJ

Granna

Komentarze

  1. Bardzo apetyczna. U nas byłaby zapewne numerem jeden.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam gry firmy Granna. Tej jeszcze nie mamy. Niedługo przychodzi Zajączek, więc może się zaopatrzymy.
    Wiecznie Zaczytana z W Molikowie

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami", której pomysłodawczynią jest Karolowamama
Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy:
- miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Eksperyment "Rozkwitający kwiat" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Eksperyment "rozkwitający kwiat" prezentujemy dzisiaj w ramach projektu "PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI", to właśnie  dzięki niemu w każdy piątek opisujemy co najmniej jeden przeprowadzony przez nas eksperyment, a o całej inicjatywie możecie przeczytać TUTAJ.