Tyle razy nas odwiedziliście :-)

Eksperyment "Zachód słońca w szklance wody" - Seria książek "Co to jest?" - Wydawnictwo Arkady

Tradycyjnie w piątek prezentujemy eksperyment. Postanowiliśmy tym razem zająć się zachodem słońca, a dokładnej sprawdzić dlaczego słońce podczas zachodu zmienia barwę na pomarańczowo - czerwoną. Po raz kolejny inspirację zaczerpnęliśmy z książki należącej do serii Co to jest? Wydawnictwa Arkady,  która opisuje zjawiska dźwięku, światła, elektryczności oraz magnesu.  
Książka podzielona jest na cztery rozdziały z których każdy zajmuje się innymi zagadnieniami. Na początku każdego z nich znajduje się wprowadzenie, które to pokrótce wyjaśnia czego będzie tyczył dany rozdział. Zostało to zrobione bardzo umiejętnie poprzez zadanie kilku pytań, pobudzających ciekawość dziecka. Całość została opracowana bardzo starannie i przejrzyście, a zamieszczone w książce eksperymenty ukazane zostały krok po kroku, wraz z jasnym tłumaczeniem prezentowanego doświadczenia. Ponadto znajdziemy tu wiele ciekawostek, interesujących każdego małego odkrywce. Publikacje odkrywają przez dziećmi fascynujący świat wiedzy i pokazują, iż nauki ścisłe mogą być nie tylko interesujące ale przede wszystkim łatwe w zrozumieniu a podczas przeprowadzania kolejnych eksperymentów można się także świetnie bawić.W książce znajduje się 38 eksperymentów podzielonych na cztery grupy. Każdy z nich jest przekroczeniem świata nauki przez dziecko i pokazaniu mu jak otaczająca nas rzeczywistość jest fascynująca. Ignacy jako wielki miłośnik eksperymentów, jest zafascynowany całą serią. 


W skład serii wchodzą cztery pozycje, poza omawianą dzisiaj, pozostałe trzy traktują o:

- woda, powietrze, ciepło i zimno oraz chemia, o której pisałam TUTAJ ,
- układ słoneczny, wszechświat, grawitacja, planeta,
- ekologia, energia odnawialna, ocieplenie klimatu,recykling.Jak już pisałam przy okazji omawiania pierwszej pozycji książki bardzo przypadły nam do gustu. Ignacy wykonał już kilkanaście eksperymentów inspirowanych serią a w planach mamy kolejne. 


A teraz już czas najwyższy na prezentację eksperymentu. Aby wykonać symulację zachodzącego słońca i zaobserwować zmianę jego barwy potrzebujemy:

- szklanki z wodą,
- białej kartki papieru,
- mleka,
- latarki emitującej białe światło,
- oraz łyżki.


Rozpoczynamy od zgięcia kartki na pół i postawienia jej w pionie. To będzie nasz ekran.


Następnie stawiamy szklankę z wodą w pobliżu kartki...


...i oświetlamy szklankę. Wyraźnie widać na naszym ekranie białe światło, które przechodząc przez szklankę z wodą dociera do kartki.


Teraz gdy już wiemy jak świeci słońce wciągu dnia, przejdziemy do zachodu słońca :-) Do naszej szklanki z wodą trzeba dodać odrobinę mleka (nawet nie całą łyżeczkę) i dokładnie wymieszać.


Następnie szklankę ponownie umieszczamy w pobliżu "ekranu" i ją oświetlany.


Wyraźnie widać, iż kolor na kartce zmienił się z białego na pomarańczowy!!! Hura udało nam się zrobić zachód słońca w szklance :-)


Wyjaśnienie

Światło, którym oświetlaliśmy szklankę było białe, jest ono mieszaniną fioletowego, niebieskiego, zielonego, żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Wszystkie te kolory wchodzą do szklanki z wodą. Niektóre jednak zatrzymuje mleko: najpierw fiolet i błękit, potem zieleń. Jedynie żółte, pomarańczowe i czerwone światło dociera do papieru. Dlatego barwna plama na "ekranie" ma taki właśnie kolor.

Ciekawostka: 
Dlaczego podczas zachodu słońce zmienia swoją barwę?

Dzieje się tak dlatego, że wieczorem jego promienie muszą przebić się przez grubą warstwę powietrza, zanim dotrą do naszych oczu. Powietrze przepuszcza jedynie pomarańczowe i czerwone promienie, dlatego słońce ma taki kolor :-)  

Wspomniane książki znajdziecie TUTAJ 

Wydawnictwo Arkady

Wpis powstał w ramach Piątków z eksperymentami

.


Komentarze

  1. Podświetlanie latarką 🔦, to eksperyment dla nas 😉.
    Fajny eksperyment 😃

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale super rewelacyjne te ksiażki tyle pomysłów

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty