Przejdź do głównej zawartości

Eksperyment "niemożliwa mieszanka" - Seria książek "Co to jest?" - Wydawnictwa Arkady

Dzisiaj u nas kolejne doświadczenie w ramach Piątków z eksperymentami. Tym razem postanowiliśmy wraz z Ignacym spróbować wykonać mieszankę niemożliwą do wykonania. No prawie niemożliwą, bo jak się za chwilę przekonacie nam się udało :-) Jednak zanim opiszemy Wam całe doświadczenie, chciałam napisać kilka słów o książce, z której zaczerpnęliśmy pomysł. Mowa o jednej z czterech pozycji z serii Co to jest? Wydawnictwa Arkady, która podejmuję tematykę wody, powietrza, ciepła i zimna oraz chemii. 
Na początku każdego z czterech rozdziałów zamieszczono krótki opis danego zjawiska oraz postawiono kilka interesujących pytań, na które dzieci uzyskają odpowiedzi wykonując zamieszczone na dalszych stronach eksperymenty. Uważam, że zastosowanie takiej formy pobudzania u dzieci ciekawości jest wręcz genialna. Z pozoru bardzo trudne i niezrozumiałe zagadnienia za chwilkę zostają wyjaśnione w sposób bardzo prosty, szybki i obrazowy, za pomocą wykonanego samodzielnie zgodnie z podaną instrukcją eksperymentu. Zdumienie radość nie rzadko zaskoczenie to emocje, które towarzyszą nam podczas kolejnych eksperymentów. Książka wprowadza dzieci w świat nauki, jednak robi to w sposób czynny, poprzez działanie, zabawę. Wykonywanie doświadczeń pozwala dzieciom lepiej poznać otaczający je świat, zachodzące w nim zjawiska oraz przenieść tą wiedzę do czynności codziennych.  W książce znajduje się 36 doświadczeń, które odkrywają przed dziećmi świat nauk ścisłych. To co najbardziej spodobało mi się w serii, to przejrzysty układ. Każde doświadczenie zostało dokładnie opisane krok po kroku. Zamieszczono również obszerne ale jednocześnie zrozumiałe dla młodego czytelnika wyjaśnienia danych zjawisk. Ponadto w książce znajduje się wiele ciekawostek, które dodatkowo wzbogacają wiedzę i pobudzają ciekawość. W skład całej serii wchodzą aż cztery pozycje, poza omówionym powyżej pozostałe trzy poruszają następująca tematykę:

- układ słoneczny, wszechświat, grawitacja, planeta,
- ekologia, energia odnawialna, ocieplenie klimaty, recykning,
- dźwięk, światło, elektryczność, magnes.


Wszystkie pozycje łączy ta sama forma, różnią się jedynie tematyką, ale o nich napiszę dokładniej innym razem prezentując kolejne doświadczenia inspirowane serią:-)


Książki bardzo nam się spodobały, stały się inspiracją do wielu ciekawych i wcześniej nieznanych nam eksperymentów. Lektura serii także znacznie wzbogaciła wiedzę Ignacego w wielu tematach związanych z kosmosem, ekologią, zjawiskami przyrodniczym czy samą chemią. Gorąco polecamy, książki są warte uwagi. 


A teraz czas najwyższy na nasze cotygodniową prezentację eksperymentu. Aby otrzymać mieszankę niemożliwą potrzebujemy:
- szklankę z wodą (1/2 szklanki wody),
- olej,
- płyn do mycia naczyń 
- łyżkę.


Krok 1.
Do szklanki z wodą dodajemy cztery łyżki oleju.
Krok 2
Należy dobrze wymieszać wodę z olejem i chwilkę odczekać.


Olej nadal jest oddzielony, mimo mieszania substancje się nie połączyły.


Krok 3
Następnie należy dodać łyżkę płynu do naczyń i całość dokładnie wymieszać.Popatrzcie olej zmieszał się z wodą :-) udało nam się uzyskać mieszankę niemożliwą :-)WYJAŚNIENIE 

Nie możliwe jest zmieszanie wody z olejem! Przyczyna jest prosta: olej jest lżejszy od wody przez co unosi się na powierzchni wody. Gdy dodaliśmy płynu do naczyń (mydła) powstał łańcuch pomiędzy cząsteczkami wody, mydła a oleju,w wyniku czego połączyły się tworząc jednolitą mieszankę. 

Wspomniane książki znajdziecie TUTAJ 

Wydawnictwo Arkady

Wpis powstał w ramach PIĄTKÓW Z EKSPERYMENTAMI

.

Komentarze

 1. Fajny eksperyment i świetne książki.
  Będzie się działo 😃

  OdpowiedzUsuń
 2. o ja też chce te ksiażki!!!!!! a eksperyment super!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale macie fajnie zero kobinowania super te ksiazki wszystko fajnie opisane tylko działać

  OdpowiedzUsuń
 4. Cała seria jest świetna. Czasem kupuję w pracy na nagrody w konkursach. A eksperyment prosty, ale ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny i prosty nawet maluch da radę :) a jeśli chodzi o książki, co tu dużo pisać- jak zwykle zapisuję je na moją listę książkowych must have. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami ", której pomysłodawczynią jest  Karolowamama .  Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy: - miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Niezbędnik każdego chłopaka oraz Niezbędnik akażdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie - Wydawnictwo Debit

Dziś chciałam Wam przybliżyć dwie bardzo wartościowe książki, które w bardzo prosty, przystępny a przy tym subtelny sposób opisują zmiany jakie powstają w ciele dojrzewającego nastolatka. Dwa niezbędniki, jeden skierowany do chłopców, drugi do dziewczynek, to książki, które powinny trafić w ręce każdego nastolatka. Publikacje ukazały się na rynku nakładem Wydawnictwa Debit .