Tyle razy nas odwiedziliście :-)

Ćwiczymy myślenie przez analogię z Epideixis

Nie od dziś wiadomo, że dzieci najchętniej uczą się poprzez zabawę. Tak też jest i u nas. Ignacy bardzo chętnie "bawi się" zdobywając przy okazji nowe umiejętności lub szlifując już nabyte. Dzisiaj chcieliśmy Wam pokazać jak w szybki i prosty sposób przygotować dziecku zabawę podczas, której nie tylko dobrze się bawi ale przede wszystkim ćwiczy myślenie przez analogię. Ale zanim przejdziemy do zabawy kilka słów co kryje się pod pojęciem "analogii". 

Umiejętność rozumowanie przez analogie jest bardzo ważną umiejętnością pozwalającą odszukać odpowiadające sobie właściwości dla różnych cech, rzeczy, sytuacji, procesów. Umożliwia rozwiązywanie problemów poprzez przeniesienie wiedzy z jednej sytuacji na drugą. Rozumowanie przez analogie polega na dostrzeganiu reguły i wykorzystaniu jej do  rozwiązania innych zadań w nowych sytuacjach. Po krótkim wstępie przechodzimy do prezentacji naszej zabawy :-) Na początek przygotowałam kilka zestawów gier i klocków z których możliwe było układanie analogii. W naszym przypadku idealnie sprawdziły się: mozaika, klocki Dienesa, system edukacyjny paleta, oraz gry kubik, tres i getriko


Następnie przygotowałam planszę z trzema strzałkami i można było przystąpić do działania.


Na planszy układałam dwie górne analogię oraz ostatniej pierwszą część. Następnie Ignacy analizując dwie wcześniejsze zależności dochodził do rozwiązania trzeciej pozycji na planszy.  


Teraz podam przykład jak Ignacy dokonuje analizy na podstawie zdjęcia zamieszczonego poniżej:

czerwony sześcian zamienia się na czerwony trójkąt,
zielony sześcian zamienia się na zielony trójkąt
więc żółty sześcian musi zamienić się na żółty trójkąt.


Każdej analogi dokonujemy na tej samej zasadzie jak podałam powyżej. Oczywiście brakujący element nie musi znajdować się na dole, równie dobrze może być na samej górze lub po środku. 
Przy takiej zabawie należy pamiętać, aby układane przez rodzica analogie zgadzały się oraz aby była fizyczna możliwość jej ułożenia.  


Jeszcze kilka słów na temat umiejętności jakie rozwijają się podczas ćwiczeń analogii. A są to:
- odkrywanie i wykorzystywanie reguł,
- werbalizowanie reguł,
- odnajdywanie relacji i różnic,
- dokonywanie analizy.U nas czas spędzony podczas takiej zabawy jest zawsze bezcenny. Radość towarzysząca kolejnym rozwiązanym analogią jest bezcenna, a wykorzystanie elementów różnych gier i zestawów dodatkowo uatrakcyjnia czas. Zachęcamy Was do takiej twórczej zabawy, gwarantujemy, że przyniesie ona bardzo pozytywne skutki. 


Poniżej zestawy Wydawnictwa Epideixis, które wykorzystujemy do zabaw podczas których Ignacy ćwiczy analogie 


Wydawnictwo Epideixis

Komentarze

  1. Aż chciałoby się być szczęśliwym posiadaczem wszystkich zestawów Epideixis.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty