Tyle razy nas odwiedziliście :-)

Wzory, kolory, memory od Alexander

Jakiś czas temu zapowiedziałam, że paluję cykl postów, w których będę Wam pokazywała ciekawe i sprawdzone gry i zabawki z rodzimego rynku. (Niestety mój wypadek nieco opóźnił cały projekt, ale co się odwlecze to na pewno nie uciecze :-)). Na pierwszy rzut poszła jedna z naszych ukochanych gier Wzory, kolory, memory Wydawnictwa Alexander.  Gra jest szablonowym przykładem jak zainwestować ok 20 zł na kilka porządnych lat. Zapytacie zapewne dlaczego? Otóż grą Wzory, kolory, memory, z powodzeniem mogą zacząć bawić się już dwulatki (mimo, iż gra nie posiada małych elementów, dzieci powinny zawsze w tym wieku pozostać podczas zabawy pod stałą opieką osoby dorosłej). Elementy gry, można wykorzystywać do wielu kreatywnych zabaw, a z czasem podnosić ich stopień trudności, dopasowując do poziomu dziecka. W skład gry wchodzi:
- 36 żetonów (kształtów),
- 55 kart ze wzorami,
- 4 linki,
- 4 podkładki.


Poniżej przedstawiamy Wam 18 pomysłów na wykorzystanie gry, oczywiście nie wyczerpiemy tutaj wszystkich możliwości jakie stwarzają elementy gry, ale mamy nadzieję, że zainspirujemy Was do kreatywnego wykorzystanie posiadanych przez Was gier i zabawek :-)

Prezentowane poniżej zabawy zostały uszeregowane od najłatwiejszych, przy każdej z nich podajemy przybliżony wiek od którego dzieci mogą rozpoczynać daną zabawę :-)

Numer 1 
Wiek - 2 latka
Kategoryzacja według koloru

Podczas takiej zabawy dziecko uczy się podstawowych trzech kolorów, ćwiczy jego wymowę, dokonuje pierwszych kategoryzacji. Dziecko może jednocześnie poznawać trzy podstawowe kształty: koło, kwadrat i trójkąt.    Numer 2 
Wiek - 2 latka
Kategoryzacja według kształtu

Gdy dziecko opanowało już kategoryzację według koloru, przechodzimy do kolejnego etapu, czyli kategoryzacji według kształtu. Tutaj bardzo ważnym aspektem zabawy jest fakt, że wykorzystujemy te same elementy ale bierzemy pod uwagę inne kategorie. Dziecko uczy się, że te same zabawki można rozpatrywać w różnych perspektywach.   


Numer 3
Wiek - 2 -3 latka
Kategoryzacja dwutorowa

Trzeci rodzaj kategoryzacji jest bardziej szczegółowy, tutaj dziecko musi dokonać kategoryzacje dwutorowej uwzględniając zarówno kolor jak i kształt. 


Numer 4
Wiek - 2 latka
Nawlekanie

Zabawa - ćwiczenie z zakresu motoryki małej, koordynacji wzrokowo - ruchowej, koncentracji, precyzji ruchów. Każdy kształt ma na środku dziurkę dzięki czemu nadają się idealnie to tej zabawy.

W zależności od wieku dziecka, możemy podczas zabawy prosić o nawleczenie konkretnych kształtów i kolorów, można również podać dłuższy ciąg do zapamiętania (2,3,4,5 - elementowy), dzięki temu dziecko ćwiczy zarówno umiejętności manualne,skupienie oraz pamięć. 

Numer 5
Naśladowane
Wiek - 2 latka

Naśladowanie czy odwzorowywanie określonego ciągu kształtów,to kolejna świetna zabawa i niezły trening dla dziecka. Tutaj również można urozmaicać nieco ćwiczenia. Zadaniem dziecka może być uzupełnienie całego ciągu lub tylko wybranych elementów. Wzory mogą być ułożone poziomo lub pionowo. Do tego cały czas ćwiczymy nazwy kształtów i kolorów. U nieco starszych dzieci można wprowadzić obcojęzyczne nazwy.    Numer 6
Wiek - 2 - latka
Dopasowywanie konturów

Kolejną zabawą jest dopasowywanie przez dziecko odpowiednich kształtów do ich konturów. Dziecko musi jednocześnie zwracać również uwagę na kolor konturu, tak aby ten zgadzał się z kolorem kształtu. Plansze przygotowuje rodzić :-)Numer 7
Wiek 2 - 3 latka
Szeregi

Kolejna zabawa polega na dokończeniu określonego ciągu kształtów tak aby powstał logiczny ciąg. Ponownie podczas tej zabawy dzieci mogą ćwiczyć kolory i kształty.
Numer 8 
Wiek 2 - 3 latka
Odwzorowywanie rysunku 

Kolejną zabawą jest odwzorowywanie określonych układów, do tego celu można użyć dołączonych do gry podkładek...
...lub kart z wzorami.


Numer 9
Wiek 2 -3 latka
Budowanie

 Kolejnym świetnym pomysłem na wykorzystanie kolorowych kształtów jest pobudzenie dziecięcej wyobraźni i budowanie przeróżnych "rysunków". Dobra zabawa gwarantowana :-)
Numer 10
Wiek 2 -3 latka
Budowanie wieży

Kolejna zabawa, którą uwielbia każde dziecko, czyli budowanie wieży. Tutaj skupienie musi być na najwyższym poziomie :-) 


Numer 11
Wiek 2 - 3 latka
Nakładanie kształtów

Kolejna zabawa uwielbiana przez dzieci, wystarczy patyczek wbić w plastelinę i godziny dobrej zabawy murowane 


Numer 12 
Wiek 4 - 5 lat 
Ćwiczenie pamięci

Zestaw Wzory, kolory, memory, sprawdza się idealnie również do ćwiczeń pamięci. Można samemu ustalać wzory... Dziecko przez chwilę zapamiętuje dany układ, a następnie stara się go odwzorować. 
...lub korzystać z kart z zestawu. Numer 13
Wiek - 5 lat
Wnioskowanie przez analogie

Po raz kolejny zestaw sprawdza się idealnie, i choć możliwości stworzenia analogii są ograniczone, to jednak dla dzieci, które rozpoczynają zabawę w tym temacie są wystarczająco. Numer 14
Wiek - 5 lat
Kodowanie

Kolejna świetna zabawa, połączona z nauką to kodowanie. I znowu zestaw sprawdza nam się idealnie :-)Numer 15
Wiek 5 lat
Odrysowywanie

Zabawa bardzo lubiana przez dzieci, ćwiczy zarówno motorykę małą czy prawidłowy chwyt piśmienniczy ale również koncentrację i precyzję ruchów.


Numer 16
Wiek 5 lat
Symetria

Zabawy w symetrie są bardzo ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Z naszym zestawem możliwości są niemalże nieograniczone :-) 
Numer 17 
Wiek 5 lat
Dodawanie i odejmowanie

Nasze kształty sprawdziły się również idealnie jako pomoc w nauce dodawania i odejmowania. 


Numer 18
Wiek 5 lat
Co się zmieniło

Kolejna zabawa wspomagająca pamięć. Zadaniem dziecka jest zapamiętać określony układ, następnie zasłania oczy, w tym czasie druga osoba zmienia (zgodnie z wcześniejszą umową) jeden lub dwa elementy. Teraz zadaniem dziecka jest określenie co się zmieniło i ułożyć wzór zgodnie z początkowym układem.


Gra jest z nami już kilka lat, i jak zapewne się już domyślacie nadal z niej korzystamy. Zabawa zawsze jest przednia a i niezła dawka wiedzy przemycona sprytnie nigdy jeszcze nikomu nie zaszkodziła :-)

Mamy nadzieję, że podobała się Wam nasza mała prezentacja możliwości jakie kryje w sobie nieco nie pozorna na pierwszy rzut oka gra. A powiem Wam, że to nie koniec,bo już niebawem będę maiła dla Was kolejne propozycje :-)

Grę znajdziecie TUTAJ 

Alexander Toys

Komentarze

 1. 12, to chyba dla kazdego (doroslego) może być wyzwanie ;-).
  Gre bardzo sobie cenię, jak i pozostałe z tej serii :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt, ja zawsze się muszę skupić żeby nie zrobić błędu hihi. A co do całej serii to prawda, że warta uwagi |:-)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty