Tyle razy nas odwiedziliście :-)

Eksperyment "Eko bateria"

Dzisiaj prezentujemy kolejny eksperyment w ramach Piątków z eksparymentami. Tym razem do jego wykonania posłużył nam fantastyczny zestaw KidzLabs Super Laboratorium. Zestaw zawiera osiem genialnych eksperymentów, które to z czasem wszystkie Wam zaprezentujemy. Jednak gdy Ignacy zobaczył jakie są w nim propozycje doświadczeń od razu zdecydował, że jako pierwszy chce wykonać eko zegar. Jak postanowił tak zrobił :-) Tak więc zapraszamy na relacje z przebiegu eksperymentu. Poza gotowym zestawem w skład którego wchodzą:

- dwa miedziane pręciki,
- dwa cynowe pręciki
- biały drucik,
- oraz zegarek z dwoma przewodami

do przeprowadzenia eksperymentu niezbedne były jeszcze:

- cytryna 
- i taśma klejąca


W zestawie znajduje się bardzo dokładna instrukcja jak należy postepować aby eksperyment wykonać prawidłowo. Pierwszym zadaniem Ignasia było umieszczenie pręcików w dwóch częściach cytryny (po jednym miedzianym i cynowym). Gdy pręciki były już umieszczone w cytrynie kolejnym krokiem było umocowanie w nich odpowiednich drucików (zgodnie z podaną instrukcją) oraz przyklejenie ich taśmą keljącą, żeby nie wypadały.   


Gdy ostatni drucik został podłączony do naszej eko "baterii" zegar zaczął chodzić :-) Hura eksperyment się udał :-) Przy pomocy cytrynu (kwasu) oraz elementów zestawu Ignacy zbudował zasilanie zegara. Było wielkie zaskoczenie, była wieka radość. 


Na koniec krótkie wyjasnienie opisanego zjawiska :-)

Ignacemu udało się zbudować ekologiczny zegarek zasilany przy pomocy miedzi, cyny oraz kwasu, ponieważ, gdy pręciki zostały połączone kabelkami i umieszczone w kwasie, pomiedzy mini zaszła reakcja w wyniku, której doszło do przepływu elektronów, w wyniku czego powstała "bateria" zasilająca zegarek. 

Do zestawu na pewno niebawem powrócimy i pokażemy Wam kolejne eksperymenty jakie się w nim znajdują :-) A dla zainteresowanych podaję gdzie taki zestaw możecie znaleźć :-)

Super Laboratorium znajdziecie TUTAJ 

SKLEP - UCZNIO SFERA

Wpis powstał w ramach Piątków z eksperymentami

.Komentarze

  1. Bardzo fajny eksperyment.
    Filip chyba też by się ucieszyl

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty