Tyle razy nas odwiedziliście :-)

Budząca się szkoła i Wszystkie dzieci są zdolne - Wydawnictwo Dobra Literatura

Dzisiaj dwie pozycje ksiażkowe, które chcę polecić zarówno wszystkim rodzicom jak i nauczycielom. Napisane przez światowej sławy specjalistę z dziedziny neurobiologii, znawców - wizjonerów innowatorskich systemów kształcenia oraz dziennkarza. Mowa dziś będzie o książkach Budząca się szkołą oraz Wszystkie dzieci są zdolne, które zostały w Polsce wydane przez Wydawnictwo Dobra Literatura.

Wiekszość dorosłych ludzi gdy zostają rodzicami, od pierwszych tygodni zaczyna snuć plany, marzenia wzgledem pociechy. Każdy stara się zapewnić mu odpowiednie warunki do prawdłowego rozwoju. Inwestuje w jego przyszłość w nadziei, iż przyniesie ona planowny "zysk". I wszystko przebiega zgodnie z planem... jednak nie u wszystkich, bowiem zdarzają się sytuacje takie, kiedy dziecko po przekroczeniu szkolnego progu z czasem zaczyna tracić zapał do nauki. Ta iskierka, która jeszcze nie tak dawno iskrzyła się, teraz powoli gaśnie. Do tej pory spragnione wiedzy dziecko zaczyna "przechodzić" obok niej obojętnie, co więcej zaczynają pojawiać się problemy natury społecznej. Szkoła staje się dla wielu symbolem przymusu, wypełniania przykrego obowiązku, którego znaczenia tak na prawdę nie rozumieją. W gaszczu nauki tracą radość z jej czerpania, a przecież jeszcze nie tak dawno to była najlepsza forma rozrywki. Jak sprawić aby takie dziecko odzyskało chęć do poznawania, odkrywania i na powróz zaczęło cieszyć się dzieciństwem.


Na te oraz wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w prezentowanych przeze mnie dzisiaj książkach. Obie w bardzo jasny i obrazowy sposób opisują jak przywrócić dzieciom równowagę, którą tak łatwo gubią w szołach. Poruszony jest również problem przestarzałej koncepcji "różnicowania talentów", która to ma bardzo zgubny wpływ nie tylko na dzieci ale i całe społeczeństwo. Przedstawione są tu również bardzo ciekawe wyniki badań nad mózgiem, a wnioski z nich wyciągnięte powinny wskazywać nowe trendy w edukacji.


Książki polecam przede wszystkim jako rodzic. Przedstawiają bardzo ciekawy punkt widzenia problemu. Ponadto podają mechanizmy jakie mogą doprowadzić do jego minimalizacji. Lektura godna poświęconego jej czasu.


Budzącą się szkołe znajdziecie TUTAJ
Wszystkie dzieci są zdolne znajdziecie TUTAJ 

Wydawnictwo Dobra Literatura

Komentarze

  1. Co prawda do edukacji szkolnej mamy jeszcze trochę czasu, ale chętnie sięgam po takie pozycje. Dobrze by było, gdyby trafiły one również do tych, którzy decydują o edukacji naszych dzieci.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty