Przejdź do głównej zawartości

Afryka Kazika - Wydawnictwo Bis

Uwielbiamy poróże, zarówno te dalekie jak i te bliskie, najczęściej jednak podrużujemy palcem po mapie. Dlaczego? Zapytacie zapewne. Przyczyna jest prozaiczna, na dalekie wyprawy nie możemy sobie pozwolić tak często jak byśmy sobie tego życzyli, te bliższe i owszem, ale mimo to, niedosyt pozostaje. Dlatego w naszym domu rzadko jest tydzień bez podróżonwania - oczywiście tego palcem po mapie. Dzisiaj chcieliśmy Was zaprosić abyście do nas dołączyli i wybrali się razem z nami w pordóż, w podróż daleką, niebezpieczną, w podróż do Afryki jakiej nie znacie do Afryki Kazika. Dzisiaj chcemy Wam napisać o bardzo ciekawej książce poświęconej wspomnieniom polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka, który w latach 30-tych XX wieku, przemierzył całą Afrykę. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Bis.   
Afrykę Kazika napisał Łukasz Wierzbicki, który zafascynowany opowiadaniami swojego dziadka właśnie o Kazimierzu Nowaku, postanowił odszukać archiwalne artykuły podróżnika i napisać na ich postawie (jak się teraz okazuje) wspaniałą książkę dla dzieci. Prosty język, niebanalny dowcip oraz idealne wyczucie smaku - to cechy charakterystyczne 39 opowiadań zawartych w książce. 


Kazika poznajemy, na peronie, gdy żegna się z rodziną (żoną Marysią, córką oraz synem), i wyrusza pociągiem do Włoch, skąd statkiem przedostanie się do Afryki, aby rozpocząć podróż życia. Jego wiernym towarzyszem jest rower, na którym przemierza kontynent. Podczas jego 5 - letniej wyprawy, podróznik z Polski przeżył niezliczone przygody, napotkał na swojej drodze przeróżne plemiona oraz walczył z dzikimi zwierzetami. Odkrył, że Afryka a zwłaszcza jej mieszkańcy są (wbrew ogólnym opiniom) bardzo przyjaźnie nastawieni do baiłych ludzi. Nie jednokrotnie otrzymał od nich pomoc w postaci schronienie, prowiantu a nawet środla lokomocji. Przeprawiając się przez dziką dżunglę, sawannę, rwącą rzekę czy nawet bezkresną pustynię bohater zawsze potrafił znaleźć wyjście z sytuacji (nie rzadko bardzo niebezpiecznych). Podróż swoją zakończył po pięciu latach wracając szczęśliwie do Poznania do żony i dzieci.  


Kazimierz Nowak snuł bardzo ambitne plany co do swojej podróży. Po powrocie do kraju chciał organizowoać prelekcje, na których opowiadałby o swoich przygodach oraz pokazywał ciekaw zdjącia przywiezione z Afryki. Marzył też o napisaniu książki opisującej tą niesamowitą jak na tamte czasy wyprawę. Niestety nie udało mu się tych planów zrealizować do końca. Niespełna rok po powrocie z Afryki, zmarł na skutek bardzo wysokiej gorączki. Jego historia została zapomniana...aż do teraz, kiedy to dzięki Łukaszowi Wierzbickiemu, spełniło się marzenie wielkiego polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka. Powstała książka upamiętniająca jego wyprawę do Afryki. 


Treść książki została uzupełniona bardzo ładnymi ilustracjami. Młody odbiorca z przyjemnością czytając o kolejnych przygodach analizuje załączone obrazki. Dodatkowym plusem jest to, iż do książki dołączona jest mapa Afryki z wytyczona trasą jaką Kazimierz Nowak pokonał, podczas pobytu na czarnym lądzie. 


Afryka Kazika to książka dla każdego, kto uwielbia czytać o przygodach, niebezpieczeństwie ale i o ciekawych i nieznanych miejscach na świecie. Książkę przeczytałam Ignacemu w dwa wieczory, podczas których z jego buzi nie zchodziły rumieńce. Zafascynowany przygodami Kazika, teraz on marzy o dalekich podróżach do Afryki :-) 


Książkę gorąco polecamy!!!

Afrykę Kazika znajdziecie TUTAJ

Tytuł - Afryka Kazika
Wydawnictwo - Bis
Autor - Łukasz Wierzbicki
Rysunki - Beata Kulesza - Damaziak
Oprawa - twarda
Liczba stron - 168

Wydawnictwo BIS

Komentarze

  1. Lena uwielbia palcem po mapie u nas mapy i plany o podrużach to codzienność wiec napewno kupimy

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka jest dostępna w naszej bibliotece, rezerwujemy :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami", której pomysłodawczynią jest Karolowamama
Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy:
- miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody.