Przejdź do głównej zawartości

Wierszyki ćwiczące języki Elżbiety i Witolda Szwajkowskich

Wierszyki ćwiczące wierszyki czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci to książka, która powstała dzięki współpracy trzech wybitnych osobowości. Pani Marta Galewska - Kustra - logopeda oraz pedagog dziecięcy, odpowiedzialna była za stronę merytoryczną książki, natomiast małżeństwo Elżbieta i Witold Szwajkowscy, którzy znani są w świecie dziecięcej literatury oraz jako autorzy zabawek i pomocy dydaktycznych, napisali zamieszczone w książce wierszyki. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia.   

Książka stanowi swoisty przewodnik dla każdego rodzica, który weźmie ją do ręki. Zawarte w niej wierszyki podzielone zostały na odpowiednie kategorie wiekowe. I tak znajdziemy tu wierszyki dla  4 - i 5 - latków, oraz tzw. rymowanki dla chojraków (tutaj wiek dziecka określony został na 9-11 lat). W dwóch pierwszych rozdziałach poszczególne wierszyki odnoszą się tylko do jednej wybranej głoski, natomiast w ostatnim każdy wierszyk dotyczy wszystkich trudnych głosek. To co najbardziej przykuło moją uwagę, to umieszczenie na poszczególnych stronach notatek logopedy, który doradza rodzicom, co należy zrobić jeżeli dziecko ma problem z wymówieniem poszczególnych głosek. Ponadto znajdują się tam informacje jak prawidłowo powinny być wymawiane dane głoski oraz kiedy nie musimy się martwić o rozwój mowy naszego dziecka. Zabieg ten uważam za fenomenalny, ponieważ pozwala on rodzicom (nie zawsze specjalistom w dziedzinie rozwoju mowy) kontrolować jej przebieg, a co najważniejsze podjąć szybką interwencję w razie takiej konieczności. 


Powtarzanie zabawnych rymowanek poza niezłym treningiem, jest także świetną zabawą. Wierszyki są krótkie, melodyjne, wpadające w uch, dzięki temu dzieci z radością będą je powtarzać a z czasem zapamiętywać. Dzięki wprowadzeniu kategorii wiekowej dziecko nie musi zmagać się z bardzo trudnymi do wypowiedzenia łamańcami językowymi, przez co chętniej bierze udział w zabawie. Lektura stanowi bardzo wartościowy materiał dydaktyczny. Dla kogo przeznaczona jest ta książka? Otóż zarówno dla dzieci, które mają problemy logopedyczne jak również dla tych pociech, które nie posiadają tych problemów, jednak są w takim wieku, że ich mowa nadal się rozwija. Zapewniam Was, że każde dziecko powtarzając tak zabawne wierszyki będzie się dobrze przy tym bawić, przy jednoczesnym utrwalaniu poszczególnych głosek.   Bo jak wszyscy wiemy...tylko trening czyni mistrza :-) 


Książka przygotowana została przez specjalistów z dziedziny logopedii jak i bardzo znanych i cenionych dydaktyków, dzięki czemu stanowi bardzo cenne źródło wiedzy oraz praktycznych porad dla rodziców. Dla dzieci jest źródło zabaw, ćwiczeń i inspiracji.  


Pisząc o książce nie można nie wspomnieć równie ciekawych i zabawnych ilustracji, których autorką jest Joanna Kłos. Stanowią one piękne dopełnienie całości i sprawiają, że książkę dzieci nie tylko uwielbiają czytać i powtarzać ale również i oglądać. 


My książkę posiadamy już ponad 2 lata i nadal z radością do niej powracamy. I mimo, iż Ignacy zna na pamięć większość zawartych w niej wierszyków, to i tak z ogromną ochotą zasiada do wspólnego jej czytania i powtarzania.


Książkę bardzo gorąco polecamy!!!

Książkę znajdziecie TUTAJ 

Autorzy - Elżbieta i Witold Szwajkowscy , Marta Galewska-Kustra
Wydawnictwo - Nasza Księgarnia
Oprawa - twarda
Liczba stron - 128
Rok wydania - 2014


Komentarze

 1. Odpowiedzi
  1. Polecamy, świetna zabawa, ale przede wszystkim ćwiczenia prawidłowej wymowy :-)

   Usuń
  2. O wymowę chodzi właśnie :)

   Usuń
  3. To polecam goraco. Dzieki profesjonalnym poradom logopedy zawartych w ksiazce rodzic bez fachowej wiedzy logopedycznej moze zauwazyc a co najwazniejsze cwiczyc prawidliwa wymowe u dziecka. Wspaniala pomoc do wuzytku domowego

   Usuń
 2. Mamyy. Karol dostal od babci dawno temu i do dzos korzystamy

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)