Przejdź do głównej zawartości

Przekrój Ziemi

Dzisiaj nasz pierwszy noworoczny wpis, będzie kreatywnie ale również bardzo poważna nauka :-) Nie wiem jak u Was, ale u nas już od dawna sprawdza się zasada, że najszybciej Ignaś uczy się na "pomocach naukowych" własnoręcznie wykonanych. I własnie dzisiaj o jednej takiej pomocy a mianowicie i przekroju Ziemi wykonanym na kartce papieru przy użyciu jedynie plasteliny :-)     Wykonanie takiego przekroju to nic trudnego. Wystarczy odrysować na kartce trzy koła o różnej wielkości a następnie wypełnić je plasteliną. Super zabawa, trening motoryki małej, doznania sensoryczne i oczywiście przekazana przez dorosłego określona dawka wiedzy (w naszym przypadku warstwy budowy wnętrza ziemi). Nasz przekrój jest najprostszym z możliwych zawierający jedynie podział na cztery elementy: skorupę ziemską, płaszcz, jądro zewnętrzne oraz jądro wewnętrzne. Uznałam, że dla sześciolatka jest to zdecydowanie wystarczająca wiedza, którą z czasem poszerzymy na dokładniejszy podział, jednak na tym etapie poprzestaliśmy na powyższym podziale :-)


Ignaś bardzo lubi zabawy z plasteliną, tak więc po przestudiowaniu w książce przekroju Ziemi z radością przystąpił do jego wykonania :-) Na początek wykleił skorupę ziemską. W tym celu użył niebieskiej plasteliny.Następnie wytyczył granicę pomierzy płaszczem a zewnętrznym jądrem przy użyciu żółtej plasteliny...


...po czym przystąpił do wypełniania obszaru płaszcza żółtą plasteliną.


Kolejnym krokiem było wypełnienie kolorem pomarańczowym zewnętrznego jądra...


...i na samym końcu powstało w kolorze czerwieni jądro wewnętrzne.Dla zainteresowanych szczegółowy opis poszczególnych warstw :-)


Wykonany przez Ignasia przekrój nie był tylko kolejną pracą plastyczną jaka u nas powstała. Przekrój powędrował na naszą tablicę magnetyczną i służył nam jako pomoc naukowa. Po raz kolejny nasza tablica okazała się niezawodna a radość z nauki przy niej jest zawsze ogromna :-) Dzieci poznają świat  poprzez doświadczenia do których wykorzystują wszystkie zmysły a proponowana przez nas dzisiaj zabawa doskonale obrazuje tą zasadę. 

Poniżej Ignaś określa i wskazuje poszczególne części budowy wnętrza Ziemi :-) Zachęcamy do stworzenia własnych modeli przekrojów nie tylko ziemi :-)


Jeżeli chcecie poczytać jak jeszcze wykorzystujemy tablicę magnetyczną w domu do zabawy jak również do nauki zapraszam TUTAJ :-)


U nasz mogliście jeszcze przeczytać o przekroju dyni :-) Chętnych do poczytania zapraszamy TUTAJ 

P.S.
Trudno mi w to uwierzyć, ale to prawda, dokładnie za miesiąc obchodzić będziemy pierwsze urodziny bloga :-) Nie wiem kiedy, jak i gdzie minął ten czas, ale wiem, że nasza przygoda dopiero się zaczyna :-)


Komentarze

 1. Świetny pomysł na naukę wartstw ziemi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super przekroj. Nasze klimaty☺. My robilismy ze styropianu. U nas ez najlepiej uczymy sie na swoich pomocach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam Wasz przekroj byl super 😊 może kiedys i my pokusimy się o taki 3D 😃

   Usuń
 3. Z pewnością wiedza poznana wszystkim zmysłami jest bardziej zrozumiała i zostaje na dłużej. Świetna pomoc Wam wyszła.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Czym zająć malucha#14 - zabawa sensoryczna z woreczkami na lód

Dzisiaj wraz z Nikosiem chcieliśmy Wam pokazać kolejną zabawę sensoryczną, którą synek bardzo lubi. Przygotowanie jej jest szybkie i wymaga minimum nakładów finansowych. Wystarczy woreczek na kostki lodu kilkanaście koralików i woda. Oczywiście można także dać dziecku sam woreczek z wodą bez koralików, jedna te są dużą atrakcją dla malucha a ich dotykanie i próby przesuwania dodatkowo ćwiczą motorykę małą :-) Poniżej kilka kadrów z zabawy :-)

Jak przygotować woreczek

Na początek należy włożyć koraliki do woreczka. Robimy to otworem przez który nalewa się wodę. Gdy koraliki są już w woreczku, należy je delikatnie poprzesuwać do poszczególnych przegródek. Gdy koralika są już umieszczone nalewamy wodę i zawiązujemy woreczek :-) 

I liczymy na to, że dołączycie do zabawy :-) 
P.S. Woreczki szybko pękają więc przygotujcie się na mokrą zabawę z koniecznością wycierania podłogi :-)

Czym zając malucha#17 - puzzle sensoryczne DIY

Dziś u nas kolejna zabawa, tym razem z puzzlami sensorycznymi w roli głównej. Nikoś bardzo lubi takie zabawy a puzzle spodobały mu się wyjątkowo. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam pomysł na zabawę i tez wykonacie takie (lub podobne) zabawki dla Waszych maluszków :-)