Przejdź do głównej zawartości

Pamiętnik Czarnego Noska - Wydawnictwo Wilga

Był taki okres w życiu Ignasia, w którym jego pokój wprost tonął w pluszakach. Oczywiście jedne były bardziej lubiane inne nieco mniej, ale generalnie uwielbiał je. Obecnie ta pasja nieco zmalała i większość maskotek zostało schowanych w pudłach, jednak kilka sztuk pozostał, a wśród nich ten jeden jedyny ukochany miś. Nieco (delikatnie rzecz ujmując) sfatygowany, z plamą na brzuszku (której nie można doprać). Ale biorąc pod uwagę ile w swoim życiu przeszedł to i tak dobrze się trzyma :-) Ciekawa jestem czy Wasze pociechy, też mają taką jedną ukochaną maskotkę, lalkę lub inną zabawkę, której nie oddały by za nic w życiu? 

Dzisiaj chciałam Wam polecić bardzo ciepłą opowieść Janiny Porazińskiej, która opowiada właśnie o przyjaźni pomiędzy Małgosią - małą dziewczynką, a Czarnym Noskiem - jej ukochanym misiem. Książka wchodzi w skład serii Z Niezapominajką, o której już wspominałam przy okazji Pana Soczewki w puszczy, a wydana została przez Wydawnictwo Wilga.  

Czarnego Noska poznajemy gdy jest już w sędziwym wieku, pracuje w redakcji gazety, gdzie odpisuje na listy dzieci. Jest już dobrze znanym i szanowanym obywatelem, a jego listy sprawiają radość wszystkim odbiorcom. I ten oto miś postanawia opowiedzieć nam swoją historię życia. A ma o czym rozprawiać, ponieważ jego życie było usłane wieloma przygodami i zaskakującymi zwrotami akcji. 


A wszystko zaczęło się na wystawie pewnego sklepu z zabawkami. Nasz bohater był właśnie na niej w towarzystwie wielu innych zabawek gdy Małgosia go sobie wypatrzyła. Minęło sporo czasu zanim miała wystarczająco dużo pieniędzy, aby go kupić, ale pewnego pięknego dnia ten moment nadszedł i Czarny Nosek zamieszkał z Małgosią w jej domu. Jak to bywa w życiu, miś stał się ulubieńcem dziewczynki i wszędzie go ze sobą zabierała. Jednak te wycieczki nie zawsze były bezpieczne i zdarzało się, że miś się gubił. Małgosia jednak go odnajdywała, lecz do czasu... Podczas wyjazdu w góry niespodziewana powódź "zabrała" misia, który...trafił do innej dziewczynki o imieniu Julia.  


Nasz bohater szybko zaprzyjaźnił się z "nową mamą", ale w głębi duszy nadal pamiętało Małgosi. I mimo, iż jego życie diametralnie się zmieniło, to potrafił to zaakceptować, mało tego, czerpał radość z życia na wsi u boku Julii. Jednak i tam długo nie zagościł. Kolejne zrządzenia losu, przypadki...doprowadziły go do juhasów. Tam również odnalazł spokój wśród głuszy, czuł się bezpiecznie. Pomagał paść owce i stał się ponownie ulubieńcem najmłodszego członka rodziny. Jednak historia Czarnego Noska zaskakuje do samego końca. Kolejne zdarzenia sprawiają, że miś trafia do pensjonatu z którego porwała go woda, tam zostaje rozpoznany i zwrócony prawowitej właścicielce - Małgosi. Mija jednak sporo czasu od kiedy Czarny Nosek tragicznie zaginął, dziewczynka podrosła, ma teraz więcej obowiązków i znacznie mniej czasu aby zająć się pupilem. Dlatego też postanawia oddać go do redakcji gazety.   


Pamiętnik Czarnego Noska to bardzo ciepła opowieść o przyjaźni jaka może zaistnieć pomiędzy dzieckiem a ukochaną zabawką. Cała gama uczuć jakie są tu przedstawione stanowią pretekst do rozmów z dzieckiem o takich wartościach jak miłość, przywiązanie, zaufanie czy otwartość. Główny bohater, który jest jednocześnie narratorem jest bardzo ciekawy świata, pragnie go poznawać i zrozumieć. 


Książka została zilustrowana przez Ewę Podleś. Ilustracje są bardzo ładne, proste a zarazem oddające treść książki. Stanowią ciekawe dopełnienie całości. Prosta kreska sprawia, iż rysunki są estetyczne i łatwe w odbiorze przez młodego czytelnika. 


My Czarnego Noska przeczytaliśmy jednym tchem, ciekawa szybka akcja, zmiana wątków...to wszystko wciąga :-) Jestem pewna, że jeszcze nie raz sięgniemy po tą lekturę :-)  


Gorąco polecamy!!! 

Książkę znajdziecie TUTAJ 

Tytuł - Pamiętnik Czarnego Noska
Wydawnictwo - Wilga
Autor - Janina Porazińska
Ilustracje - Ewa Podleś
Oprawa - twarda
Liczba stron - 104
Wydawnictwo Wilga

Z serii Z Niezapominajką polecamy również Pana Soczewkę w puszcze 

Komentarze

 1. Zapisuję sobie na listę ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna propozycja musze poszukać

  OdpowiedzUsuń
 3. Niecały miesiąc temu moja córka wygrzebała ze śmietnika na ulicy misia. Był brudny, dziurawy i brzydziłam się go dotknąć. Dziś to pachnąca, piękna i najbardziej tulona zabawka. Chyba musimy kupić tę książeczkę!

  OdpowiedzUsuń
 4. Już zamówiłam!! :)
  ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Ponad 100 pomysłów na prace plastyczne dla dzieci

Dla wszystkich którzy lubią kreatywne zabawy postanowiłam zabrać w jednym miejscu ponad..... pomysłów na prace plastyczne. Proste w wykonaniu, nie potrzebują dużych nakładów materiałów ani czasu. Mamy nadzieje, że spodoba Wam się takie zestawienie :-)  

Uciekający pieprz - "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami"

Kolejny wakacyjny piątek i kolejny eksperyment w ramach inicjatywy "Wakacyjne PIĄTKI z eksperymentami", której pomysłodawczynią jest Karolowamama
Do wykonania naszego eksperymentu - uciekający pieprz - potrzebujemy:
- miski/głębokiego talerza, -  pieprzu, - płynu do naczyń, - małego pojemnika, - wody. 

Eksperyment "Rozkwitający kwiat" - PROJEKT PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI

Eksperyment "rozkwitający kwiat" prezentujemy dzisiaj w ramach projektu "PIĄTKI Z EKSPERYMENTAMI", to właśnie  dzięki niemu w każdy piątek opisujemy co najmniej jeden przeprowadzony przez nas eksperyment, a o całej inicjatywie możecie przeczytać TUTAJ.